Dış Ticaret Müdürlüğü


  

A.TR ve EUR.I belgelerinin geçerlilik süresi nedir?

İhracatçı ülkedeki vize tarihinden itibaren dört ay geçerlidir ve bu süre zarfında ithalatçı ülkelerin gümrük idarelerine ibraz edilmesi gerekir. Belge alışından itibaren altı ay içinde belge kullanılmalıdır.

A.TR, Menşe Şahadetnamesi, EUR.I gibi ihracat belgelerinin fiyatı nedir?

2022 yılı için bir takım belge satış ve onay toplam 7 TL’dir.

ATA Karnesi fiyatı nedir?

2022 yılı için ATA Karnesi satış fiyatı 460 TL’dir.

Form A belgesi hangi ülkelere düzenlenir?

Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya, Beyaz Rusya (Belarus), Japonya, Kanada, Kazakistan, Ukrayna, Yeni Zelanda

İhracat esnasında A.TR/ EUR.I belgesi düzenlemedim, düzenleyebilir miyim?

Eşyanın ihracı sırasında unutulma, yanlışlık, ihmal gibi nedenlerle düzenlenememesi veya söz konusu belgelerin teknik nedenlerle reddi ya da özel şartlar nedeniyle, eşyanın ihracından sonra düzenlenememiş olması,

Belgelerin hata, unutulma, ihmal ya da özel durumlar nedeniyle ihracat yapılırken düzenlenmemiş olması,

Belgelerin düzenlenmiş, ancak teknik, nedenlerle ihracatçı ülke gümrük idaresince kabul edilmemiş olduğunun ilgili Oda ve gümrük idarelerine ispat edilmesi,

Eşyanın “Varış Ülkesi”nin değişmesi durumlarında belge kapsamı eşyanın ihracından sonra düzenlenebilir.

Yukarıda belirtilen maddelerin uygulanabilmesi için ihracatçı;

Söz konusu eşya için ihraç sırasında A.TR dolaşım belgesi/EUR.1 dolaşım sertifikası verilmediğini veya ithalatçı ülke gümrük idaresince teknik nedenlerle kabul edilmediğini sebepleri ile birlikte gümrük çıkış beyannamesini beyan eder.

ATA Karnelerin kullanım süreleri nedir?

Düzenlendiği tarihten itibaren bir yıldır.

Vize başvurusu için konsolosluğa yazılacak dilekçe nasıl olmalıdır?

Şirketin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından imzalanmış olmalı, vize alacak kişinin şirketteki görevi, hangi tarihlerde seyahate çıkacağı, seyahat amacı ve seyahate ait masrafların kimin tarafından karşılanacağını belirten bir dilekçe olmalıdır.

Pasaportun geçerlilik süresi ne kadar olmalıdır?

Almanya vizesi için pasaportun, vize için başvuru tarihinde en az 1 yıl geçerlilik süresi olmalı ve talep edilen vize tarihi bitimini en az 3 ay aşmalıdır.

İtalya vizesi için pasaportun vize süresinin bitiminden itibaren en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.

Shengen vizesi ülkeleri hangileridir?

Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn

Ayrıca, AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemişlerdir.

Vize başvurusunda seyahat sağlık sigortası, uçak ve otel rezervasyonu zorunlu mu?

Seyahat sağlık sigortası ve acil tıbbi nakil sigortası ile fotokopisi (Sigortanın başlangıç tarihi, talep edilen vize başlangıç tarihinden bir gün önce tarihli olmalıdır.

Uçak ve otel rezervasyonu zorunludur. Ancak, konaklamanın nasıl yapılacağına dair bilgiler davetiyede yer alıyorsa, otel rezervasyonu zorunlu değildir.

Vize için başvuruyu şahsen yapmalı mıyım?

Daha önce hiç Almanya vizesi almamış ya da son beş yıl içerisinde, bir "Schengen" vizesi başvurusu sırasında dijital parmak iziniz alınmadıysa, iDATA ofislerine şahsen giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir

Vize işlemi sonuçlanma süresi ne kadardır?

Evrakların eksiksiz olması ve normal şartlarda bir vize işlemi 10 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Takograf Kartı işlemlerini nereden yapılabilir?

Sayısal Takograf Kartı (dijital ehliyet) başvuru işlemlerinin hepsi (sürücü kartı, şirket kartı ve servis kartı) başvuru sahibi tarafından, bulunduğu her yerden yapılabilmektedir. www.staum.tobb.org.tr adresi üzerinden e-devlet bilgileri giriş yaparak başvuru yapılabilmektedir.