EKONOMİK PAKETLERDEN FAYDALANALIM


07 Ocak 2022

EKONOMİK PAKETLERDEN FAYDALANALIM
İŞİMİZE ve İŞÇİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Sayın Üyemiz,

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiren üyelerimizden gelen sorunlar, talepler ve çözüm önerilerini ilgili bütün kurum ve kuruluşlara aktarmaya devam ediyoruz. İş âleminin aktardığı taleplere karşı devletimizin açıkladığı ekonomik tedbirleri aşağıda sektörel ve günlük olarak görebilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

 

07 OCAK 2022

 • Covid19 Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı

​​İmalat ve bunun tamamlayıcısı olan öncelikli sektörler ile COVID-19 salgını etkilerinin nispeten yüksek olduğu diğer sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerini sağlamaktır. Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

27 AĞUSTOS 2021

 • Alacakların Yeniden Yapılandırmasında Başvuru ve İlk Taksit Ödeme Süreleri Uzatıldı

​​Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 9 Haziran 2021'de yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun kapsamında başvurular bir ay daha uzatıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; başvuru süresi 31 Ağustos’tan 30 Eylül’e, ilk taksit ödeme süresi de eylül ayından ekim ayı sonuna kadar uzatıldı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup karara ulaşmak için tıklayınız.

Öte yandan, yangın ve sel afetleri sebebiyle mücbir sebep ilan edilen yerlerde ise son iki yapılandırmaya ilişkin taksit ödeme süreleri de mücbir sebep halinin sona ermesinden itibaren 1 ay sonrasına ertelendi.

 

 

30 TEMMUZ 2021

 • KDV İndirimlerinin Süresi Uzatıldı

​​Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla çok sayıda hizmet kolunda katma değer vergisi (KDV) oranlarında 31 Temmuz 2021'e kadar geçerli indirimli oranların süresi  30 Eylül 2021'e kadar uzatılmıştır.

Buna göre, Kovid-19 salgınından en çok etkilenen sektörler dikkate alınarak ekonominin normalleşmesi kapsamında 31 Temmuz 2021'e kadar uygulanması öngörülen yolcu taşımacılığı, yeme-içme hizmetleri, kültürel faaliyetler, sinema-tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane ve ütüleme hizmetleri, halı ve kilim yıkama hizmetleri ile küçük esnafın faaliyet alanıyla ilgili bir kısım bakım-onarım faaliyetleri için yapılan KDV oran indirimleri, eylül sonuna kadar uzatılmıştır.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup karara ulaşmak için tıklayınız.

 

 

21 HAZİRAN 2021

 

 • Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında sermaye desteği sağlanacaktır. Desteğin amacı, öncelikli sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin (MKİ’ler) salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamaktır.

 

 • MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA UYGULANACAK FAİZSİZ GERİ ÖDEMELİ DESTEK

 

 • Asgari prosedürle, süratli ve güvenli bir yöntemle destek verilmesi gerektiğinden, diğer KOSGEB destek programlarından farklı ve yeni bir destek programı uygulanacaktır. Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’’in web tabanlı destek uygulama arayüzü olan KBS (E-devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veritabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvuru yapabilecektir

 

 • Diğer KOSGEB destek programından farklı olarak bu yeni programda kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ağırlıklı resmi kayıtlara göre başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen KOBİ’ler için başvuruyu takiben ödeme işlemleri başlatılacaktır. Ödemeler 3 ay karşılığında 3 taksitte yapılacaktır. Her ödeme öncesinde, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu ve istihdamını belirli bir seviyede muhafaza ediyor olduğu kontrol edilecektir.

 • MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI BİLEŞENLERİ

Birinci Bileşende; imalat ve bilimsel Ar-Ge sektöründeki MKİ’lere “faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir.

İkinci Bileşende; 2017 ve sonrasında kurulan ve imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren genç yenilikçi MKİ’lere “faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir.

Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır.

 

Destek Başvuru Şartları ve Destek Türü hakkında daha geniş bilgi için tıklayınız.

 

 

 • 1. Bu program; Kovid-19 salgınının ekonomik ve sosyal etkileri ile mücadeleye katkı verilmesi amacıyla, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülmekte olan, "Hayata Fırsat Projesi” ile “İnsana Yakışır İş Fırsatları Projesi” aracılığı ile salgın sürecinden olumsuz etkilenen küçük esnafın (kırtasiyeciler) hibe yoluyla desteklenmesini amaçlamaktadır.

 

 • 2. Kazancına esas NACE faaliyet kodu ve faaliyet adı “47.62.01 - Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti” alanında faaliyette bulunan 1200 kırtasiyeci esnafa 5.000'er TL hibe yoluyla finansal destek sağlanacaktır.

​​

 • 3. Hibe desteğinden;

 

 • NACE faaliyet kodu ve faaliyet adı “47.62.01-Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti” olan,
 • 17 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti olan,
 • 14 Proje ilinden (Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Eskişehir, Denizli, Ordu) birinde faaliyet gösteren,
  Kırtasiyeci esnafı kazançlarına esas faaliyet konuları üzerinden yararlanabilecektir. 17 Mayıs 2021 tarihinden sonra faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar bu destekten yararlanamayacaktır

 

 • 4. Yukarıda belirtilen şartları sağlayan başvuru sayısının 1.200 kişiden fazla olması halinde hibe desteğinden yararlanacak kişi sayısı aşağıda belirtilen şartlar öncelik sırasına göre dikkate alınmak suretiyle yapılacak eleme usulü ile Bakanlık tarafından belirlenecektir. Hak sahipliğinin belirlenmesi kapsamında oluşan tereddütlerin giderilmesinde Bakanlık görüşü esastır.
 • Emeklilik veya yaşlılık aylığı alınıp alınmaması,
 • İşletme hesabı esasına göre defter tutulması,
 • Faaliyete başlama tarihi,
 • Kadın olması,
 • Genç olması,
 • İşyerinin kira olması

 

 • Destek hakkında daha geniş bilgi ve başvuru için tıklayınız.

 

 

02 HAZİRAN 2021

 • KDV İndirimlerinin Süresi Uzatıldı

​​

 • Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla çok sayıda hizmet kolunda katma değer vergisi (KDV) oranlarında 31 Mayıs 2021'e kadar geçerli indirimli oranların süresi Odamızın da girişimleri sonucu 31 Temmuz 2021'e kadar uzatılmıştır.
 • Buna göre, Kovid-19 salgınından en çok etkilenen sektörler dikkate alınarak ekonominin normalleşmesi kapsamında 31 Mayıs 2021'e kadar uygulanması öngörülen yolcu taşımacılığı, yeme-içme hizmetleri, kültürel faaliyetler, sinema-tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane ve ütüleme hizmetleri, halı ve kilim yıkama hizmetleri ile küçük esnafın faaliyet alanıyla ilgili bir kısım bakım-onarım faaliyetleri için yapılan KDV oran indirimleri, temmuz sonuna kadar uzatıldı.
 • Kararla temmuz sonuna kadar iş yeri kiralama hizmetlerinde KDV oranının yüzde 8 olması ve iş yeri kiralamaları karşılığında ödemeler üzerinden yapılan tevkifat oranının yüzde 20 yerine yüzde 10 olarak uygulanmasına devam edilmesi sağlandı.
 • Diğer taraftan, 31 Temmuz'a kadar sinema biletleri üzerinden alınan yüzde 10 oranındaki eğlence vergisinin oranı da sıfır olarak uygulanacak.
 • Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup karara ulaşmak için tıklayınız.

 

21 MAYIS 2021

İŞ ÂLEMİNE YÖNELİK YENİ DESTEK PAKETİ

Covid-19 salgınından zarar gören esnaflar başta olmak üzere iş âlemine yönelik destek paketi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştır. İlgili Resmi Gazete kararı için tıklayınız.

 

 • ESNAF, SANATKÂR VE GERÇEK KİŞİ TACİRLERE YÖNELİK DESTEKLER

 

 • Tek seferde, iki ayrı grup halinde verilecek 5.000 Türk Lirası ve 3.000 Türk Lirası hibe desteğinden, 17/05/2021 tarihinden önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler faydalanacak.

 • Destek başvuruları 25 Mayıs 2021 Salı günü başlayacak olup 30 gün süre ile (23 Haziran 2021 Çarşamba günü 23:59’a kadar) e-devlet üzerinden (www.turkiye.gov.tryapılabilecektir. (Son başvuru tarihi 1 Temmuz Perşembe saat 23.59'a kadar uzatılmıştır)

 

Online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için, TC Kimlik Numarasının son hanesine göre aşağıdaki gibi başvuru alınacaktır;

 • 0 olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 Salı günü,
 • 2 olan vatandaşlar 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü,
 • 4 olan vatandaşlar 27 Mayıs 2021 Perşembe günü,
 • 6 olan vatandaşlar 28 Mayıs 2021 Cuma günü,
 • 8 olan vatandaşlar 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü,
 • 30 Mayıs - 23 Haziran 2021 tarihleri arasında tüm vatandaşlar başvurabilecektir.

 

Esnaflara yönelik destekler iki grup halinde verilecektir.

 

 • 1. Grup: Kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul personel servisi, düğün salonu, öğrenci yurdu, hamamlar, kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi yerler. 

​20.05.2021 tarihli ve 3998 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Kapsamında 5.000 TL Hibe Desteği Verilecek Esnaf Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlerin Ekonomik Faaliyetleri

(1. GRUP) için Tıklayınız.

 

 • 2. Grup: Bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisat, hırdavat, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncak, kozmetik, camcı, çilingir, bakırcı, kalaycı, ayakkabı, konfeksiyon, zücaciye, tuhafiye ve kurs işletmeleri.

20.05.2021 tarihli ve 3998 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Kapsamında 3.000 TL Hibe Desteği Verilecek Esnaf Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlerin Ekonomik Faaliyetleri

(2. GRUP) için Tıklayınız.

 

 • 2021 NEFES KREDİSİ

 

Tüccar, sanayici, büyük şirketler için de "2021 Nefes Kredisi”, 10 Bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2021 itibarı ile uygulamaya alınmış olup, teferruatlı bilgi için tıklayınız.

 


 

3 MAYIS 2021

 • Geçici Vergi Dönemine (Ocak-Şubat-Mart) ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilmesi ile tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 31 Mayıs Pazartesi gün sonuna kadar uzatılmıştır.


29 NİSAN 2021

 • Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete'de yayımlandı. İlgili karara ulaşmak için tıklayınız. ​ Kanuna göre;

 • İbraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına isabet eden çekler, bu tarihler arasında ibraz edilemeyecek. Ancak 1 Haziran’dan sonra kalan süre için ibraz işlemi yapılabilecek.

 

 • 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında vadesi gelen kambiyo senedine dayalı alacaklar hakkında, bu tarihler arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacak, ihtiyati haciz kararı verilemeyecek ve başlamış olan takipler duracak.

 

 • Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu Kapsamına giren kamu idarelerinin kamu hukukundan veya özel hukuktan doğan alacakları hakkında 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacak.

 • Düzenlemenin amacı ve gerekçesi de dikkate alınarak, ibraz süresinin son günü 30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin belirtilen tarihler arasında bankaya ibrazı halinde çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çekin ödenmesi, aksi takdirde 1/6/2021 tarihinden önce karşılıksızdır işlemi yapılmaması gerekmektedir. Bu hususta oluşan tereddütleri gidermek ve uygulama birliğini sağlamak üzere Ticaret Bakanlığı tarafından ilgili kurumlara bildirim yapılmıştır. (İlgili basın duyurusu için tıklayınız)

KOSGEB HIZLI DESTEK PROGRAMI
 • Covid-19'dan etkilenen mikro ve küçük işletmelere yönelik KOSGEB tarafından 5 milyar TL bütçeli "Hızlı Destek Programı" yayınlandı. 

 • Kimler Yararlanabilir?
  • İmalat sektöründe faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmeler
  • Teknoloji alanında faaliyet gösteren Start-Up'lar
 • Yararlanma Kriterleri 
  • Covid-19 öncesi faal olan
  • İstihdamını muhafaza eden
  • Gelir kaybına uğramış
  • Nakit akışı bozulmuş
 • Destek Miktarları
  • Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar
  • 3 yıl geri ödemesiz, faizsiz, teminatsız
  • 2024'ten itibaren 4'er aylık dönemlerde 6 taksitle geri ödeme imkanı
  • 2017'den sonra kurulmuş ve yenilikçi faaliyette bulunanlara +25 Bin TL
 • Başvuru Şekli
  • Şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi'den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilir. 


 • Covid-19 tedbirlerinden etkilenen esnaf ve sanatkarlara 3 ay süreyle 1.000 TL’lik hibe verilmesini öngören desteğin süresi 1 ay uzatıldı. (Karar için tıklayınız)

 

 • Ayrıca işyeri kira olanlara, Büyükşehirlerde 750 TL, diğer illerde ise 500 TL kira desteği verilmesine ilişkin hükmün süresi de yine 1 ay uzatıldı.(Karar için tıklayınız)

 • İş sözleşmelerinin fesih yasağı 17 Mayıs 2021'den 1 Haziran 2021'e uzatıldı. (Karar için tıklayınız

 

21 NİSAN 2021

 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından, tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam edilmesi ve turizm sektöründe mayıs sonu sona eren KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam etmesi kararı alınmıştır. 

 

 

31 MART 2021

 • Kira, gelir kaybı ve ciro kaybı desteklerinden yararlanma şartlarını taşıyan fakat çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan esnaf ve işletmelerin başvuru süresi uzatılmış olup, 30 Nisan 2021 tarihi saat 23:59’a kadar e-devlet üzerinden başvuru yapılabileceklerdir. 

 

19 MART 2021

 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kefaleti ile Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek ve anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkanı sunularak yeni bir borç yapılandırılması 18 Mart 2021 itibarıyla başlatıldı.​​

 

 • ​Yeni yapılandırmayla, daha önce borçları yapılandırılan ve taksitleri devam edenlerin de kalan taksitleri faizsiz 6 ay süreyle ötelendi. 

 

 • T.C. Ticaret Bakanlığı'nın konu ile ilgili haber metni için tıklayınız

 

12 MART 2021

 • Milli Ekonomi Güçlü Türkiye” vurgusu ile Ekonomi Reformları açıklanmış ve 2 ana politika altında özetlenmiştir. Bu politikalar ve alt maddeleri aşağıdaki şekildedir:

1. Makroekonomik Politikalar

 • Kamu Maliyesi
 • Enflasyon
 • Finansal Sektör
 • Cari Açık
 • İstihdam

 

2. Yapısal Politikalar

 • Kurumsal Yapının Güçlendirilmesi
 • Yatırımların Teşvik Edilmesi
 • İç Ticaretin Kolaylaştırılması
 • Rekabet Politikaları
 • Piyasa Gözetimi ve Denetimi


Yukarıdaki başlıklara ait alt maddelerin teferruatlarının açıklandığı "Ekonomi Reformu Tanıtım Kitapçığı"na ulaşmak için tıklayınız

 

09 MART 2021

 • 4857 sayılı İş Kanunu'nda işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemeyi içeren geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17 Mart 2020 tarihinden itibaren 2 ay daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karar ile Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı 2 ay süreyle uzatılmış oldu. 
 • İlgili karara ulaşmak için tıklayınız

 

19 ŞUBAT 2021

 • Covid-19 nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karar ile;

 

 • 4447 sayılı "İşsizlik Sigortası Kanunu"nun geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021'e kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanun'un ek 2'nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 22 Aralık 2020 tarihli ve 3317 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 31 Mart 2021'e kadar uzatıldı.

 • İlgili karara ulaşmak için tıklayınız

 

17 ŞUBAT 2021

 • COVID-19 sebebiyle zarar gören yiyecek ve içecek hizmetleri faaliyetinde bulunan işletmelere ciro kaybı desteği verilmesini öngören 7 Şubat tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararına ilişkin uygulama tebliği Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

 

 • Tebliğe göre;​
  • ​Destekten, 2019 cirosu 3 milyon liranın altında olan ve 2020’de cirosu yüzde 50 ve daha fazla azalan yiyecek içecek alanında faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilecek.
  • Ciro kaybı desteği ciroda azalan tutarın yüzde 3’ü kadar olacak ve 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olamayacak. Ciroların tespitinde 2019 ve 2020 yıllarındaki KDV beyannameleri esas alınacak.
  • 22 Aralık 2020’de yayınlanan ve işletmelere 3 ay boyunca aylık 1.000 lira gelir kaybı desteği verilmesini öngören düzenlemeden yararlananların aldıkları 3 bin liralık destek, ciro kaybı desteğinden düşülecek. Başka bir ifade ile daha önce verilen destek, bu destekten mahsup edilecek ve arada kalan tutar ciro kaybı desteği olarak ödenecek.
  • Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak ve ödemeler de doğrudan esnafın banka hesabına yatırılacak.
  • Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğin tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

 

26 OCAK 2021

 • Esnafa Kira ve Hibe Desteğinden yararlanma şartlarını taşıyan fakat başvuruda bulunmayan esnaflar için süre uzatılmış olup, başvurularını bugünden (26 Ocak 2021) itibaren 31 Mart 2021 saat 23.59'a kadar e-devlet üzerinden yapabilecektir.

 

30 ARALIK 2020

 • Odamız üyesi gerçek kişi tacirlerin de arasında bulunduğu, "Esnafa Kira ve Hibe Desteği"ne ilişkin başvurular alınmaya başlanmıştır. Geniş bilgi için tıklayınız.

 

24 ARALIK 2020

 • Esnafa kira ve hibe desteğine ilişkin ayrıntıları içeren 'Koronavirüs salgını nedeniyle verilecek hibe desteği programı ve uygulama esasları hakkındaki tebliğ' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre başvurular e-devlet üzerinden alınacak.

 • Ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası hibe desteği sağlanacak.

 • Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri iş yerlerinin kira olması halinde, bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 Türk Lirası olmak üzere üç aylık toplamda 2.250 Türk Lirası, diğer yerlerde aylık 500 Türk Lirası olmak üzere toplamda 1.500 Türk Lirası kira desteği sağlanır.

 • İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda iş yeri kira tutarı kadar kira desteği ödenir.

 • Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğin tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

 

23 ARALIK 2020

 • Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararları ile, kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayanlar için başvuru süresi 31 Ocak 2021'e kadar uzatılmıştır.  İlgili karara ulaşmak için tıklayınız.

 • Hali hazırda kısa çalışma ödeneğinden yararlananlarınyararlanma süresi ise 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. İlgili karara ulaşmak için tıklayınız.

 • 23.12.2020 tarih ve 31343 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 3318 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı mal ve hizmetlerde KDV indirimini öngören ve 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile hayata geçen "Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar" ın "Geçici 6" ıncı maddesinin yürürlük süresi 31 Mayıs 2021 tarihine uzatılmıştır. KDV indiriminin 1 Ocak 2021 tarihinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığı mal ve hizmetler aşağıda hatırlatma amaçlı olarak maddeler halinde gösterilmiştir.


  KDV Oranı %18'den %8'e İndirilen Mal ve Hizmetler

 • İşyeri kiralama hizmeti,
 • Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri,
 • Düğün, nikâh, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri,
 • Berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler,
 • Terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı,
 • Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri,
 • Kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri,
 • Halı ve kilim yıkama hizmetleri,
 • Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi vb.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Müzik aletlerinin bakım ve onarımı,
 • Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri,
 • Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç),
 • Genel orana tabi yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),
 • Yolcu taşımacılığı hizmetleri,
 • Genel orana tabi süs bitkileri ile çiçek teslimleri.

          

          KDV Oranı %8'den %1'e İndirilen Mal ve Hizmetler

 • Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri,
 • Yeme-içme hizmetleri, (birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar ile bu sayılanlar dışında söz konusu hizmeti veren diğer işletmelerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),
 • Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri.
 • 3318 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'na ulaşmak için tıklayınız.
   

01 ARALIK 2020

 • Yeni tip koronavirüs (Kovid19) nedeniyle 30 Hazirana kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan iş yerleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR'a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecektir.

 

 • 30 Haziran 2020 tarihine kadar koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerleri de 31 Aralık 2020 Tarihine kadar ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız

 

17 KASIM 2020

 • 17.11.2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmî Gazetede; Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun yayımlanmıştır.

Kanun ile getirilen bazı düzenlemeler özetle şu şekildedir:

 • Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılacaktır.
 • TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri de yapılandırmaya dahil olacaktır.
 • Belediyelerin tasarrufuna bırakılan taşınmaz kiralamaları ve irtifak hakkı tesisinden kaynaklanan alacakları da yapılandırma kapsamına alınacaktır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumunca takip edilen 31 Ağustos'tan önce tespitleri yapılan ve yapılandırma son başvuru tarihine kadar kesinleşenler de yapılandırmadan faydalanabilecektir.
 • İşsizlik ödeneğinden yararlandırılanların, işten ayrılmalarını takip eden 90 gün içinde işe girmeleri ve 12 ay süreyle kesintisiz hizmet akdine tabi çalışmaları halinde, işsizlik ödeneğinden yararlandıkları süre için hesaplanacak uzun vadeli sigorta primleri İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacaktır.
 • Cumhurbaşkanı; kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerini istihdam etmesi halinde işverene sağlanan prim desteğinin bir önceki yıl ortalamasına ilave istihdam edilen kişiler için 12 ay, bu kişinin kadın, genç veya engelli olması durumunda 18 ay süreyle işverene sağlanan prim teşvikinin ve ilave istihdam sağlayan işverene Gelir Vergisi stopaj teşviki ile Damga Vergisi desteği uygulamasının süresini 31 Aralık 2023'e kadar uzatmaya yetkili olacaktır.
 • Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlük tarihi, Kovid-19 salgınının olumsuz etkileri nedeniyle 1 Ocak 2021'den 31 Aralık 2023'e ertelenecektir.
 • Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresini 30 Haziran 2021'e kadar uzatma yetkisine sahip olacaktır.
 • Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını 30 Haziran 2021'e kadar Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, bu varlıklarını serbestçe tasarruf edebilecek. Bu varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır.
 • Katma Değer Vergisi Kanunu'nda değişikliğe gidilerek dahilde işleme ve geçici kabul rejimi kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak maddelerin teslim süresi 31 Aralık 2025'e kadar uzatılacaktır.
 • 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin yürürlük tarihi, 1 Ocak 2022'ye ertelenecektir.
 •  

Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların; 31/12/2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ilgili idareye başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Bu Kanun hükümlerine göre hesaplanan tutarlar, peşin veya taksitler hâlinde ödenebilir. Ödeme türüne göre uygulanacak indirimler, katsayılar ve diğer bilgiler kanunda mevcuttur. 7256 sayılı Kanun metninin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 

27 EKİM 2020

 • Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında kısa çalışma ödeneğinin verilmesine ve İş Kanunu uyarınca çalışanın iş akdinin feshinin kısıtlanmasına ilişkin düzenlemelerin süresi 2 ay daha uzatıldı. 
 1. Kısa çalışma ödeneğinin süre uzatımına ilişkin karara göre, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020'ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 2 ay daha uzatıldı.

 2. Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin işten çıkarma yasağı 17 Kasım 2020’den itibaren iki ay daha uzatılmıştır.  İlgili kararlara ulaşmak için tıklayınız.

 

24 EYLÜL 2020

 1. İthalat Rejimi Kararına Ek Kararlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle oluşan arz fazlasına bağlı düşük fiyatlı ithalat baskısı riskine karşı muhtelif sektörleri daha etkin şekilde korumak amacıyla bazı sanayi ürünlerinin yanı sıra tekstil, deri, konfeksiyon ürünleri için ilave gümrük vergilerinin süresi, yüksek oranlar korunarak, 31 Aralık'a kadar uzatılmıştır. İlgili karara ulaşmak için tıklayınız.​

 

4 EYLÜL 2020

 1. Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin işten çıkarma yasağı 17 Eylül 2020’den itibaren iki ay daha uzatılmıştır.  İlgili karara ulaşmak için tıklayınız.

 

31 AĞUSTOS 2020

 1. Kısa Çalışma Ödeneği: Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 

Kararla Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 26 Mart 2020'de başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulaması, mevcut faydalananlar için iki ay daha uzatıldı. Karara ulaşmak için tıklayınız.

11 AĞUSTOS 2020

 1. Araç Muayenelerindeki 45 Günlük Erteleme Süresi Uzatıldı: T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 11/08/2020 tarih ve 80465175-225.03-E.44132 sayılı yazısı ile 03/04/2020-03/07/2020 tarihleri arasında araç muayene süresi sona eren ve 17/08/2020 tarihine kadar muayeneleri yapılamayan araçlar için erteleme süresi 30/09/2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

29 TEMMUZ 2020

 • Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, Resmî Gazetede yayımlandı. Bazı önemli başlıklar şu şekildedir:

 

 1. Kısa Çalışma Ödeneği:  Cumhurbaşkanı, 1 Temmuz’da bir ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneğini, 31.12.2020 tarihine kadar, sektörel olarak veya bir bütün halinde uzatabilecektir

 2. Prim Desteği: Kısa çalışmadan normale dönen işyerlerine, çalışanları için 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere prim desteği verilecektir. 3 ay boyunca uygulanacak prim desteği asgari ücret üzerinden geçerli olacak. Bu durumda işveren payı ve işçi payına karşılık gelen toplam tutar, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenecektir. Cumhurbaşkanı, üç aylık süreyi sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

 3. İşten Çıkarma Yasağı: Covid-19 salgını gerekçesiyle işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresini (işten çıkarma yasağını), 3'er aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verilmiştir. Ayrıca, belirli süreli veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuata göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri, fesih engelinin istisnalarına eklenmiştir.

 4. 50'den Az Çalışanı Olan Yerlerde İSG Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Bulundurma Zorunluğu: İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ile kamuya ait iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmünün yürürlüğü, 01.07.2020 tarihinden 31.12.2023 tarihine ötelenmiştir.

 

23 TEMMUZ TARİHİ 2020

 1. Covid-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların; 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak olup, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla itfa edilmeyen borçlar, başvuru şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3 ay ertelendi. Karar, 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacak.

 

29 HAZİRAN 2020

 1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Otopark Yönetmeliği'nin yürürlük tarihi 31 Aralık'a ertelendi
 2. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun ek 2'nci maddesi ile geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde Kovid-19 nedeniyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla bu kararın yayımlanma tarihi öncesinde kısa çalışma uygulaması biten iş yerleri bakımından 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, bu kararın yayımlandığı tarihte kısa çalışma uygulaması devam eden iş yerleri bakımından ise kısa çalışma bitiş tarihinden başlamak üzere bir ay uzatıldı.

 3. Kovid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan ödemeler, başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

 

5 HAZİRAN 2020

 1. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında yatırım projelerinin fiziki tamamlanma tarihi 3 ay uzatıldı.Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre, desteklenen yatırım projelerinin fiziki olarak tamamlanma son tarihi 29 Mayıs'ta sona eriyordu. Yapılan değişiklikle bu tarih 28 Ağustos 2020 olarak belirlendi

 

2 MAYIS 2020

 1. Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile tüketici hakem heyetlerinin toplantılarının yapılmasının ertelenmesi ve tüketici hakem heyetlerinin faaliyetlerinde uymak zorunda oldukları bazı sürelerin durdurulması 30 Nisan'dan 15 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 2. Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğ değişikliği ile solunum cihazları ve sarf malzemelerin ihracatında ön izin şartı kaldırılmıştır
 3. Dezenfektan, kolonya, hidrojen peroksit ve etil alkol ürünlerinin ihracatı için kayıt ve Ticaret Bakanlığı'ndan izin alınması uygulamasına son verilmiştir.

 

 

28 NİSAN 2020

 1. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) geçtiğimiz yıllarda birçok defa gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” tekrar başlamıştır. TOBB’un öncülüğünde, Odamızın da katkılarıyla ve Kredi Garanti Fonu’nun teminat desteği ile Denizbank ile protokol imzalanmıştır. 
  1. Nefes Kredisi’nde 2020 yılı tamamen ödemesiz olacaktır.
  2. Ödemeler yıllık %7,5 faiz ile 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacaktır.
  3. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KGF arasında imzalanan protokol çerçevesinde Odamız üyeleri için azami kredi limiti 100.000 TL. dir 
  4. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 
 2. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ nin talepleri doğrultusunda Halkbank'ın Can Suyu paketinden esnaflarla birlikte Oda ve Borsaların üyesi şahıs işletmelerinin de faydalanması imkanı sağlanmıştır.  Şahıs işletmesi üyelerimiz 25 bin TL krediyi %7.5 faiz oranı ile kullanabilecek, ayrıca 25 bin TL limitli Paraf Kart alabileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

20 NİSAN 2020

 1. Eximbank kredileri için Kredi Garanti Fonu kefaleti kullanılabilecek
 2. Kısa çalışma ödeneği başvuruları için uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, işverenlerin beyanı doğrultusunda, kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilecek
 3. İşveren tarafından ücretsiz izine ayrılan çalışanlar ile 15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi sona erdirilen ancak işsizlik sigortasından yararlanamayanlara 3 ay süreyle günlük 39,24 TL ödeme yapılacak
 4. Sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunu kapsamında yürütülen yetki ve toplu sözleşme prosedürleri 3 ay süreyle uzatılacak
 5. Yeni koronavirüs (COVID-19) salgını ile ilgili zorlayıcı sebepler kapsamında;
  1. Devlete ait ormanlarda ve mesire yerlerinde, orman izinleri ile bunlardan tahsil edilecek bedeller, başvuru şartı aranmaksızın 3 ay ertelenecek
  2. Hazine taşınmazlarına ilişkin sözleşmeye istinaden ödenmesi gereken bedeller ile ecrimisiller 3 ay ertelenebilecek
  3. Milli parklarda yapılan kiralamalardan tahsil edilmesi gereken bedeller başvuru şartı aranmaksızın 3 ay ertelenecek
 6. Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin yıllık ilan ve reklam vergileri ile çevre temizlik vergilerinin faaliyette bulunmayan dönemlere isabet eden kısmı alınmayacak
 7. Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin su giderleri 3 ay süreyle ertelenebilecek
 8. Lisanslı depoların 2020 yılı içinde geçerlilik süresi dolacak olan lisansların geçerlilik süresi bir yıl uzatılacak
 9. Tüm gemi, deniz araçları, gemi adamları ve şirketlerin belgeleri 3 ay süreyle uzatılacak
 10. Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanun kapsamında yapılacak denetlemeler 1 Ağustos 2020 tarihine kadar ertelenecek
 11. 30 Nisan 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2019 hesap dönemine ait “Kurumlar Vergisi” beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri, 1 Haziran 2020 gün sonuna kadar uzatıldı
 12. Seyahat Acentaları Birliği’ne ödenen yıllık aidat, 2020 yılında alınmayacak
 13. Her türlü iş sözleşmesi 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren üç ay süreyle İş Kanunu’nun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının iki numaralı bendinde belirtilen sebepler dışında işveren tarafından feshedilemeyecek
 14. Sermaye şirketlerinde 30 Eylül 2020 tarihine kadar 2019 yılı net dönem kârının yalnızca yüzde 25’ine kadarının dağıtımına karar verilebilecek. Bu kapsamda;
  1. Geçmiş yıl karları ve serbest yedek akçeler dağıtıma konu edilemeyecek.
  2. Madde kapsamına giren sermaye şirketlerine ilişkin istisnalar ile uygulamaya dair usul ve esasları belirlemeye Ticaret Bakanlığı yetkili olacak
 15. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından satış fiyatında fahiş artış yapılamayacak ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulamayacak. Bu kapsamda;
  1. Yukarıdaki hususlara yönelik düzenlemeler yapmak, gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunarak idari para cezası uygulamak üzere 13 üyeden oluşan “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu” oluşturulacak
  2. Kurul üyeleri içerisinde “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği” temsilcisi de yer alacak
 16. 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren, 3 aylık süreyi geçmemek üzere, işveren işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izine ayırabilecek, bu durum işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyecek

 

 

15 NİSAN 2020

 1. İşe Devam Kredisi kapsamında Hazine destekli KGF kefaleti 100 milyar liraya, kullanılabilecek kredi limiti 125 milyar liraya çıkartılmıştır. 

 

7 NİSAN 2020

 1. Egzoz gazı emisyon ölçüm işlemleri, üç ay süreyle ertelendi.
 2. KOSGEB’in kredi destek programları kapsamında bankalardan kredi kullanan işletmelerin 30 Haziran’a kadar olan borçları, 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelendi.

 

6 NİSAN 2020

 1. Pandemi hastanesi olarak ilan edilen özel hastanelere, SGK tarafından ödenecek tutarlar yükseltildi.
 2. SGK ve Muhtasar beyannameleri birleştirmesi, 1 Temmuz 2020’ye ertelendi.
 3. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 ilde “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” programı kapsamında tohum hibe desteği açıklandı.

 

3 NİSAN 2020

 1. Taşımacılığın hızlandırılması ve hammadde tedarikinin aksamaması amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından “Kapıkule Gümrük Kapısınahızlı tanı PCR testi yapan mobil laboratuvar kurulmasına ve hızlı tanı Kovid-19 testi yapılmasına onay verildi.
 2. Turizm sektöründe, iş sözleşmeleri askıda olan çalışanlardan Nisan ayında sigortalı girişi yapılan işçiler “kısa çalışma ödeneği” kapsamına alındı.
 3. Kısa çalışma ödeneği kapsamında olan çalışanın kısa çalışma ücreti ile net maaşı arasındaki farkı ödemek isteyen işverenler, SGK bildirimini “0 gün” yaparak aradaki farkı sorun olmadan ödeyebilecek.
 4. Kısa çalışma kapsamında bulunan işyerlerinde çalışmasını sürdüren çalışanlar için, asgari ücret desteği ödenmeye devam edecek.
 5. Muayene süresi gelen tüm araçlar için araç muayene süreleri için 3 ay ertelendi.

 

 

2 NİSAN 2020

 1. Mersin Limanı’nda ardiye ücretleri düşürüldü.
 2. Kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen ihaleler için, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sözleşme şartlarının yerine getirilememesi halinde, “süre uzatımı verilmesi” veya “sözleşmenin feshedilmesi” mümkün hale geldi.

 

 

30 MART 2020

 1. Mevsimlik tarım işçilerinin salgın hastalığa karşı barınma ve çalışma koşullarının sürekli olarak kontrol edilmesi, tarım arazilerine ulaşım koşullarının iyileştirilmesi ve tarım ürünlerinin pazara ulaşımını kolaylaştıracak tedbirlerin alınmasına yönelik düzenleme yapıldı.
 2. Tarım Kredi Kooperatifleri’ne Nisan ve Mayıs’ta ödenmesi gereken krediler, faizsiz olarak 2 ay süreyle ertelendi.
 3. Banka şubelerinin kredi uygulamalarından kaynaklı sorunların iletilmesi için BDDK nezdinde şikayet hattı oluşturuldu.
 4. Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesi 500 milyar TL’ye çıkarıldı, ayrıca 31.12.2020 tarihine kadar kullandırılacak kredilerde, “vergi borcu yoktur” ve “SGK prim borcu yoktur” belgeleri aranmayacak.
 5. 11 Mart 2020 tarihi itibariyle, ticari taşımacılık yapan firmaların yetki belgelerinde kayıtlı olan ve muayene süreleri geçen araçların (tır, kamyon, kamyonet vb.) yetki belgelerinden düşüm işlemleri ertelendi.
 6. Gelir İdaresi Başkanlığı interaktif vergi dairesi internet adresinde, “mücbir sebep durum sorgu ekranı” açıldı, işletmeler internet üzerinden “mücbir sebep” hükümlerinden faydalanıp faydalanamayacaklarını sorgulayabilecek. İnteraktif Vergi Dairesine giriş için tıklayınız.

 

 

27 MART 2020

 1. Haziran ayında Oda ve Borsalara ödenmesi gereken yıllık üyelik ve munzam aidatları, “gecikme zammı” ve “faiz” tahakkuk ettirilmeksizin Ekim 2020 tarihine ertelendi.
 2. İşletmelerin çeklerini ödeyebilmeleri için, tüm sektörlerde Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz “Çek Ödeme Destek Kredisi” 30 Mart 2020’de uygulamaya alınacak.
 3. Kamu bankaları tarafından açıklanan “İşe Devam Kredi Desteği” yanında özel bankaların da katılabileceği %9,5 faizli, 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” paketi Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklandı. Bu kredi paketine başvurular 30 Mart 2020’de kabul edilmeye başlanacak. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

26 MART 2020

 1. Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu için istenen belge sayısı 10’dan 2’ye düşürüldü. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 2. Mikro ve küçük ölçekli işletmeler için geçerli olan “Ticari Alacak Sigortası” kapsamında orta ölçekli (cirosu 125 Milyon TL’ye kadar olan) işletmeler de dahil edildi.
 3. Tarım ve Orman Bakanlığı, 27 Mart itibariyle yaklaşık 1.9 Milyar TL’lik destekleme ödemesi yapacak.
 4. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler için 100 bin TL’ye kadar, bitkisel üretim yapan işletmeler için 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek.


25 MART 2020

 1. Kamu bankaları öncülüğünde “İş’e Devam Kredi Desteği” açıklandı. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranlı kredi başvuruları 26 Mart 2020 tarihi itibariyle başlayacak. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 2. Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanma şartları iyileştirildi. 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirildi. *
 3. 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020’ye kadar işyeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak. *
 4. Turizm sektöründe 1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihi arasında kamuya ödenecek tüm kira, hasılat, ecri misil ödemeleri 6 ay ertelendi. *
 5. Konaklama Vergisi, 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi. *
 6. 24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi/çek/senet/kredi kartı borçları, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek. *
 7. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı. *

 

        *TBMM’de Kabul Edilmiş Olup, Önümüzdeki Günlerde Onaylanması Beklenmektedir.

 

24 MART 2020

 1. Mart ayı KDV ve BA/BS beyannameleri ve ödemeleri 1 ay ertelendi.
 2. Mart, Nisan, Mayıs aylarına ilişkin 6 aylık Muhtasar ve KDV ertelemeleri, tüm şahıs işletmelerini ve bazı ilave sektörleri (Mobilya, Madencilik, İnşaat, Endüstriyel Mutfak, Araç Kiralama, Matbaacılık, Sağlık Hizmetleri) de kapsayacak şekilde genişletildi.
 3. Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.

 

 23 MART 2020

 1. Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik- Organizasyon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 2. KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere öncelik verilecek.
 3. Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve ilave finansman desteği sağlanacak.
 4. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.
 5. İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
 6. Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek, kredi kullanım süreleri 240 güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarılacak.
 7. KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.
 8. Çalıştırılamayan personelin brüt maaşının %60’ına kadarının İşsizlik Fonu’ndan alınmasını sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği süreci kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.
 9. Bu dönemde çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılacak.
 10. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.
 11. İcra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durdurulacak.
 12. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline 'mücbir sebep' notu düşülecek.
 13. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.
 14. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.
 15. Havayolu yolcu taşımacılığında KDV oranı 30.06.2020 tarihine kadar % 1’e indirilecek.
 16. Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.
 17. Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.
 18. Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.
 19. Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak.

      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AÇIKLANAN TEDBİRLERİN SEKTÖREL DAĞILIMI

 

VERGİ

 • Mart ayı KDV 1 ay ertelendi.
 • Muhtasar-KDV-SGK 6 ay ertelendi.
 • Sektörler: Perakende Ticaret ve AVM’ler, Demir-Çelik ve Metal Sanayi, Otomotiv, Sinema-Tiyatro, Lojistik-Ulaşım, Konaklama, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Tekstil-Konfeksiyon, Etkinlik ve Organizasyon, Sağlık Hizmetleri, Mobilya İmalatı, Madencilik-Taş Ocakçılığı, İnşaat, Endüstriyel Mutfak Ekipmanları, Araç Kiralama, Basılı Yayın ve Matbaacılık, Halkla İlişkiler, Çiftçi, Terzi, Manav, Avukat, Mali Müşavir, Mimar, Mühendis, Eczacı, Doktor, Mimar, Dişçi vb ticari, zirai kazanç sahibi, serbest meslek erbabı ve tüm gelir vergisi mükellefleri.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı interaktif vergi dairesi internet adresinde, “mücbir sebep durum sorgu ekranı” açıldı, “mücbir sebep”e girip girilmediği sorgulanabilecek .

 

MALİ YÜKLER

 • KOSGEB’in 30 Haziran’a kadar tahakkuk edecek alacakları 2021’e ertelendi.
 • Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.
 • Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.
 • Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.
 • Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.
 • Turizm sektöründe otel kiralamalarına ilişkin Nisan, Mayıs ve Haziran ayları hasılat payı ödemeleri ve irtifak hakkı bedelleri 6 ay süreyle ertelendi.
 • Konaklama Vergisi, 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

 

KREDİ

 • COVID-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kamu bankalarına olan kredi anapara ve faiz ödemeleri 3 ay öteleniyor.
 • İş’e Devam Kredi Desteği”. Kamu bankalarında 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, 36 ay vadeli ve %7,5 faiz+1,5 komisyonlu.
 • Çek ödemesi için Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz “Çek Ödeme Destek Kredisi” %9,5 faiz + % 1 komisyon.
 • 24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi/çek/senet/kredi kartı borçları31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek.
 • 30 Haziran’a kadar vadesi gelecek reeskont kredilerine 90 gün vade uzatımı, yeni kullanılacak reeskont kredilerine 12 ay ek taahhüt kapama süresi verildi.
 • Bankalara yönelik BDDK nezdinde şikayet hattı oluşturuldu.

 

KEFALET

 • Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesi 500 milyar TL’ye çıkarıldı.
 • 31.12.2020 tarihine kadar kullandırılacak kredilerde, “vergi borcu yoktur” ve “SGK prim borcu yoktur” belgeleri aranmayacak.
 • Ticari Alacak Sigortası” kapsamında orta ölçekli (cirosu 125 Milyon TL’ye kadar olan) işletmeler de dahil edildi.

 

İDARİ

 • Kamu ihalelerinde Covid-19 salgını nedeniyle sözleşme şartlarının yerine getirilememesi halinde, “süre uzatımı verilmesi” veya “sözleşmenin feshedilmesi” mümkün hale geldi.
 • 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020’ye kadar işyeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak.
 • İcra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durduruldu.
 • Kapasite Raporlarının sürelerinin 31 Mayıs’a uzatıldı.
 • Haziran ayında Oda ve Borsalara ödenmesi gereken yıllık üyelik ve munzam aidatları, “gecikme zammı” ve “faiz” tahakkuk ettirilmeksizin Ekim 2020 tarihine ertelendi.
 • 20 yaş altında çalışanlara sokağa çıkma izni verildi.
 • Pandemi hastanesi ilan edilen özel hastanelere, SGK’nın ödemesi yükseltildi.

 

İSTİHDAM

 • Kısa Çalışma Ödeneğindeki 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirildi.
 • Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu için istenen belge sayısı 10’dan 2’ye düşürüldü.
 • Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı.
 • Turizm sektöründe, iş sözleşmeleri askıda olan çalışanlardan Nisan ayında sigortalı girişi yapılan işçiler “kısa çalışma ödeneği” kapsamına alındı.
 • Kısa çalışma ödeneği kapsamında olan çalışanın kısa çalışma ücreti ile net maaşı arasındaki farkı ödemek isteyen işverenler, SGK bildirimini “0 gün” yaparak aradaki farkı ödeyebilecek.
 • Kısa çalışma kapsamında bulunan işyerlerinde çalışmasını sürdüren çalışanlar için, asgari ücret desteği ödenmeye devam edecek.

 

ULAŞIM

 • Sağlık Bakanlığı tarafından “Kapıkule Gümrük Kapısına” hızlı tanı PCR testi yapan mobil laboratuvar kurulmasına ve hızlı tanı Kovid-19 testi yapılmasına onay verildi.
 • Mersin Limanı’nda ardiye ücretleri düşürüldü.
 • Muayene süresi gelen tüm araçlar için araç muayene süreleri için 3 ay ertelendi.
 • Egzoz gazı emisyon ölçüm işlemleri 3 ay süreyle ertelendi.
 • 11 Mart 2020 tarihi itibariyle, ticari taşımacılık yapan firmaların yetki belgelerinde kayıtlı olan ve muayene süreleri geçen araçların (tır, kamyon, kamyonet vb.) yetki belgelerinden düşüm işlemleri ertelendi.
 • Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak.

 

TARIM

 • Mevsimlik tarım işçilerinin tarım arazilerine ulaşım koşullarının iyileştirilmesi ve tarım ürünlerinin pazara ulaşımını kolaylaştıracak tedbirlere yönelik düzenleme yapıldı.
 • Tarım Kredi Kooperatiflerine Nisan ve Mayıs'ta ödenmesi gereken krediler faizsiz olarak 2 ay süreyle ertelendi.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı, yaklaşık 1.9 milyar TL’lik destekleme ödemesi açıkladı.
 • Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler için 100 bin TL’ye kadar, bitkisel üretim yapan işletmeler için 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek.