Yeni Nace Sistemi


09 Ocak 2013

Sayı     : 2013/005                                                                                          

Konu    : Yeni Nace Sistemi                                                                                          

 

BASIN BÜLTENİ

 

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk tüm şirketlerin faaliyetlerinin sınıflandırıldığı çalışmanın tamamlandığını söyledi. Başkan Öztürk, yeni faaliyet kodu sisteminin, Konya’nın ticari envanterini çıkarma konusunda yaptıkları çalışmanın alt yapısını oluşturacağını belirtti.

TOBB, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, TÜGİK, SGK ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırıldığı NACE isimli kodlama sistemi tamamlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, “Şirketlerimizin ticaret hayatına büyük kolaylık getirecek bir çalışma daha hayata geçirildi. Yeni Nace sistemi ile şirketlerin tek bir faaliyet kodu olacak. Bu sistemle her şirketimizin ticari faaliyeti bilinebilir hale gelecek. Resmi kurumlarda bu koda göre işlem yapacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın öncülüğünde başlatılan bu çalışma ile tüm şirketlerimizin yer aldığı bir veri tabanı oluşturuldu. Uluslararası standartlarda oluşturulan bu sistemle şirketlerimize tüm dünyadan ulaşım daha kolay hale gelecek” dedi.

- KATILIMCI ŞEFFAF SEÇİM

Oda ve Borsa seçimlerinin yeni kodlarla yapılabilmesi için Ekim – Kasım döneminde yapılacak seçimlerin ertelendiğini hatırlatan Başkan Öztürk yeni sistemle şeffaf ve adil bir seçim gerçekleştirileceğini söyledi. Öztürk, “Tüm üyelerimiz kendi meslek gruplarını internet sitemizden görebilir hale gelecek. Böylelikle daha fazla katılımcı daha şeffaf bir seçim gerçekleştireceğiz” dedi.

Oda - üye arasındaki iletişimin daha sağlıklı hale gelmesi ve kayıtlı tüm oda üyelerine ulaşabilmek için çalışma yürüttüklerini söyleyen Başkan Öztürk, “Oda olarak, faaliyetlerimizin daha nitelikli hale gelmesi için tüm üyelerimizin faaliyetlerimize katılımlarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu çerçevede 2012 yılında faaliyetlerimiz tüm üyelerimize açık hale getirilmiştir. Ayrıca internet sitemizi on-line hizmet verebilir hale getirdik. Bununla birlikle tüm üyelerimize ulaşabilmek için veri tabanımızı güncelleme çalışmalarına devam ettik. Yeni Nace sisteminin veri tabanı ile bu çalışmalarımızı 2013 yılında tamamlayacağız. Böylelikle tüm üyelerimize ulaşarak, hem tüm üyelerimizle iletişim halinde olacağız hem de Konya’nın ticari envanterini çıkarmış olacağız. Yurt içinden ve yurt dışından mal alım talepleri ve ortaklık teklifleri olan firmalar internet sitemizi arama motoru olarak kullanarak, Konyalı tüm firmalara daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. Böylece Konya’da iş hacminin artmasına imkan sağlanacak” şeklinde konuştu.