Not Artışı Değerlendirme


01 Nisan 2013

Sayı     : 2013/026                                                                                       
Konu    : Not Artışı Değerlendirme                                                                               

BASIN BÜLTENİ

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un not artırımının Türkiye’ye daha fazla yatırım çekeceğini söyledi.

Başkan Öztürk S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu ''BB''den ''BB+''ya yükseltmesiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti.

''Her ne kadar gecikmiş bir karar olsa da ülkemiz ekonomisinin uluslararası alanda gösterdiği ekonomik performansı teyit etmektedir. Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olarak Türkiye’nin notunun daha yüksek olması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da daha fazla vakit kaybetmeden not artırımına gitmelerini bekliyoruz. Genel olarak gerçekçi bir ekonomik program uygulayan Türkiye istikrar ve mali disiplinden taviz vermemektedir. Bu durumun yurt dışında da olumlu karşılanmaktadır. Ülkemiz şu an için dünyanın güvenli limanlarından biri konumunda. Kredi notumuzun artırılması bunun göstergesi. S&P'nin not artırımı Türkiye’ye daha fazla yatırımı çekecektir. Bu yatırımlar, hem ülkemizin üretimine ve istihdamına katkıda bulunacak hem de Türkiye’nin 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşmasını kolaylaştıracaktır. İç piyasaların da buna olumlu tepki vereceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Öztürk, “Dünya ekonomisindeki riskler devam ederken, ülkemiz ekonomisindeki her olumlu gelişmeden kazandığımız moralle Konya ekonomisini büyütmek için daha fazla gayret içerisindeyiz. Ülkemizle birlikte Konya’nın da 2023 hedeflerine ulaşacağına inancımız artmaktadır. Ülkemizin not artırımından Konya’da fazlasıyla kazanacaktır. Tüm dünyadan şehrimize artan ilgi ortadadır. Yurt dışındaki temaslarımızdan da olumlu sonuçlar almaktayız. Bugün Türkiye’nin en fazla büyüyen şehirlerinden biri olan Konya’yı uluslararası ticaret şehri haline getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.