KTO'dan 7 Dilde Konya Tanıtım Kitabı


30 Aralık 2015

Konya Ticaret Odası 7 dilde Konya Tanıtım Kitabı hazırladı. “Konya – Anadolu’nun Gücü” kitabı ile Konya’nın yurt dışında tanıtımına katkı sağlayacaklarını belirten KTO Başkanı Selçuk Öztürk Konya’nın ihracatını artırmak için yapılan çalışmaların çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi.

7dilkitap.jpg

Konya Ticaret Odası 7 dilde “Konya Tanıtım Kitabı” hazırladı. MEVKA ve ABİGEM işbirliği ile hazırlanan  “Konya – Anadolu’nun Gücü” kitabı Fransızca, İspanyolca Arapça, Rusça, Almanca İngilizce ve Türkçe dillerinde hazırlandı. 1.000’er adet basılan kitap Türkiye’deki tüm büyükelçiliklere ve ticaret ataşeliklerine gönderilecek.

Konya Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, Konya Tanıtım Kitabı ile Konya’nın yurt dışında tanıtımına katkı sağlayacaklarını belirterek, Konya’nın ihracatını artırmak için yapılan hizmetleri çeşitlendirdiklerini söyledi. Başkan Öztürk, “Ekonomik kalkınmanın sağlanması ve yüksek milli gelire sahip olmanın yolu olarak görülen ihracat, ülkemiz ve Konya açısından çok önemli bir role sahip. 1980’li yıllardan itibaren kalkınmasını ihracata dayalı model çerçevesinde belirleyen Türkiye, özellikle 2002’den itibaren uygulanan politikalar ve devlet destekleri ile hızlı bir ihracat artışı kaydetti. Konya olarak da son on üç yılda Türkiye ortalamasının üzerinde bir ihracat artışı ile dünya çapında bir başarıya imza attık. Özellikle Konya Ticaret Odası olarak yaptığımız çalışmalarda hem geleneksel pazarlarda ihracatımızı artırmak, hem de diğer pazarlarda kendimizi kabul ettirebilmek için büyük gayret gösterdik. Pazar çeşitlendirme stratejilerimiz sayesinde tüm dünyada Konyalı firmaların ulaşamadığı bir ülke ve bölge kalmamasını hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için Konya’nın tanıtımına yönelik yaptığımız çalışmaları çeşitlendirmek istiyoruz. Bu kapsamda Türkçe olarak hazırladığımız Konya Tanıtım Kitabı’nın Fransızca, İspanyolca Arapça, Rusça, Almanca ve İngilizce olmak üzere 7 dilde baskısını gerçekleştirdik. Konya – Anadolu’nun Gücü Kitabı’mızda; Konya’nın jeopolitik özellikleri, soso-ekonomik yapısı, tarihi, kültürel birikimi ile ilgili genel değerlendirmeler; ticaret, sanayi, tarım ve turizm potansiyeline bakış ile birlikte, güçlü olduğumuz sektörlerin detaylı incelemeleri yer almaktadır.  Kitabımızda yer alan Konya’nın projeleri de yakın gelecekte Konya’nın ulaşacağı Merkez Şehir özelliğini göstermektedir. Konya Ticaret Odası dünyanın dört bir tarafında Konya’nın ticari işbirliğine yönelik organizasyonlar düzenlemektedir. Bu programlarda hazırlamış olduğumuz kitapları dağıtarak muhataplarımızın elinde şehrimiz ile ilgili kalıcı doküman olmasını sağlayacağız. Ayrıca kitabımızı tüm ülkelerin Ankara Büyükelçilikleri ve Ticaret Ataşeliklerine de göndereceğiz. Bununla birlikte Konya’dan yurt dışında programlara katılan diğer kurumlarımızla da talep etmeleri halinde kitaplarımızı paylaşmak istiyoruz. Konya Tanıtım Kitabı’nın Konya’nın yeni yabancı yatırımlar kazanmasına ve Konyalı ihracatçılarımızın yeni müşteriler bulmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyor, kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KONYA TANITIM KİTABI’NIN İÇERİĞİ

Konya – Anadolu’nun Gücü (Konya Tanıtım Kitabı) Fransızca, İspanyolca Arapça, Rusça, Almanca İngilizce ve Türkçe olmak üzere 7 dilde hazırlandı. Kitabın ilk bölümünde Genel Bilgiler (Nüfus, Yüzölçümü, İlçe Sayısı, Jeopolitik Konum, İdari yapı), Konya’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri, Konya Ekonomisine Genel Bakış, Konya’nın Dış Ticareti ve Konya Sanayisi başlıkları yer alıyor. Öne Çıkan Sektörler bölümünde ise Konya’nın üretiminde ve ihracatında ilk sıralarda yer alan Makine, Otomotiv Yedek Parça, Tarım Makineleri, Ayakkabı, Döküm, Mobilya, Araç Üstü Ekipman, Plastik, Gıda ve Tarım Ürünleri gibi sektörlerin detaylı analizleri yapılıyor. Üçüncü bölümde ise Konya’nın gelecekte büyük söz sahibi olacağı Enerji, Ulaşım ve Turizm potansiyeli konuları detaylı olarak aktarılıyor. Konya’nın projeleri bölümünde ise; Konya Lojistik Merkezi, KOP-Konya Ovası Projesi, Karapınar Güneş Enerjisi Santrali, Karapınar Termik Santrali gibi projeler hakkında bilgi veriliyor.