KTO Meclis Toplantısı


16 Temmuz 2013

Sayı    : 2013/059                                                                                       
Konu  : KTO Meclis Toplantısı                                                                                         

BASIN BÜLTENİ

Konya Ticaret Odası’nda Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısında yaptığı konuşmada Mısır’daki darbenin Türkiye ve Konya ekonomisi açısından yansımalarını değerlendiren Başkan Öztürk, KTO tarafından hayata geçirilecek olan Yeni Fuar Alanı ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde gelinen nokta hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

Konya Ticaret Odası’nda Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ahmet Arıcı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda gündemdeki ekonomik ve sosyal konular değerlendirildi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Mısır’daki darbenin ekonomik yansımalarını değerlendirdiği konuşmasında, “İslam coğrafyasında demokrasinin en güzel örneğine sahip olan Türkiye’de son dönemde gezi parkında yaşanılan olaylar provoke edilmesine rağmen, Türk halkının artık antidemokratik, vesayetçi yapıları tercih etmediği görülmüştür. Ülkemizdeki demokrasi anlayışının tüm İslam ülkelerinde egemen olması en büyük temennimizdir. 25 Ocak 2011 devrimiyle demokrasi adına büyük bir gelişme kaydeden Mısır’da, halkın yüzde 52’sinin oyuyla seçilen yönetime yapılan darbe bizleri üzüntüye ve endişeye sevk etti. Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin dış politikada yaptığı atılımların önümüzdeki dönemde meyvelerini vermeye başlayabileceğini ancak darbeyle bu sürecin önünün kesildiği görüşü hâkimdir. Darbeyle birlikte Mısır ile olan ticari ilişkilerimizin zarar göreceğini düşünüyoruz. Mısırdaki darbeden Konya da etkilenecektir. İhracatımızda ilk on ülke arasında yer alan Mısır’a 2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde 15 milyon dolar ihracat yaptık. Mısır’la iş yapan firmalarımızın bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Konya olarak Arap Baharı döneminde Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin siyasi ve ekonomik karışıklıklarından fazlasıyla etkilendik. İhracatımızda ilk sıralarda yer alan bu ülkelerle ticaretimiz olumsuz etkilendi fakat son dönemde Mısır ve Libya başta olmak üzere diğer Afrika ülkeleriyle dış ticaretimizi artırmaya başlamıştık. Yaşanılan bu olaylar Mısır ile ticaretimizin yönünü aşağıya çevirecektir” şeklinde konuştu.

Toplantıda KTO tarafından hayata geçirilecek olan yeni fuar alanı ve mesleki eğitim merkezinde gelinen nokta hakkında meclis üyelerine bilgi veren Bakan Öztürk, “Yeni fuar alanı projemizde ihale sürecinin Temmuz ayında bitirilmesine yönelik takvimimiz işlemektedir. Temmuz ayının sonunda ihale sürecini tamamlayacağız. Ağustos ayı başında ihaleyi alan firmayla sözleşme imzalayarak inşaata başlayacağız. 6 aylık bir inşaat süresi öngörüyoruz. Hedefimiz 6 hollük yeni fuar alanımızı 2014 yılı Tarım Fuarı’na yetiştirmektir. Mesleki Eğitim Merkezi projemizin çalışmaları da devam etmektedir. Kalkınma Bakanlığı’nın ön değerlendirmesinden geçen projemiz için oluşturduğumuz komisyon proje ile ilgili tüm çalışmaları yürütmektedir. Ekim ayının sonuna kadar proje ile ilgili tüm araştırmalar, fizibilite raporları, mimari projeler bitecek ve nihai onay için Kalkınma Bakanlığı’na sunulacaktır” dedi.

temmuz-meclis-(1)-001.jpg

temmuz-meclis-(2).jpg

temmuz-meclis-(3).jpg