KTO Meclis Toplantısı


01 Temmuz 2013

Sayı     : 2013/054 
Konu   :
KTO Meclis Toplantısı                                                                            

BASIN BÜLTENİ

Konya Ticaret Odası’nda haziran ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Yeni fuar merkezi hakkında bilgi veren Başkan Öztürk, son bir ayda ekonomide yaşanılan gelişmeleri değerlendirdiği konuşmasında Türkiye ekonomisinin gezi parkı olaylarının Türkiye’deki güçlü siyasi iradeyi zayıflatmak amacıyla provoke edildiğini söyledi.

Konya Ticaret Odası’nda Haziran ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ahmet Arıcı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda gündemdeki ekonomik ve sosyal konular değerlendirildi. Yeni fuar merkezi konusunda meclis üyelerine bilgilendirmede bulunan KTO Başkanı Selçuk Öztürk ihalenin temmuz ayında tamamlanarak inşaata başlanacağının müjdesini verdi. Başkan Öztürk, “Fuar merkezimizde tarım ve makine fuarları olmak üzere iki marka fuarı düzenliyoruz. Bu iki fuarın Konya ekonomisine yıllık katkısı 40 milyon TL’yi bulmaktadır. 6 hole çıkaracağımız fuar merkezimizle birlikte Konya’da daha fazla marka fuar düzenleyebilecek hale geleceğiz. Böylelikle yurt dışında örnekleri olduğu gibi fuar merkezinin Konya ekonomisine katkısını artıracağız. Geçtiğimiz dönem çalışmalarına başladığımız fuar merkezimizin büyütülmesi çalışmalarına yeni dönemle birlikte hızlandırdık. Fuar alanımızın projeleri tamamlandı. Ön yeterlilik alan firmalarla yapılacak ihalede temmuz ayında sonuçlandırılacaktır. İhale aşamasının ardından başlayacağımız inşaatı Şubat 2014’te bitirerek hedefimiz olduğu gibi 2014 yılı tarım fuarını 6 holde yapacağız. Projemiz tamamlandığında Anadolu’nun en modern fuar alanına sahip olacağız” dedi.

Meclis toplantısında dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendiren Başkan Öztürk, “Ülkemizde son bir ayda yaşanan ekonomik gelişmeleri sadece Gezi Parkı olaylarına bağlamak doğru değildir. Bu süreçte baş aktör ABD Merkez Bankası FED’dir. FED’in parasal genişlemeye son vereceğine ilişkin açıklama sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı özellikle de gelişmekte olan ülkeleri ciddi şekilde etkilemiştir. Bu süreçte Gezi Parkı vesilesi ile Türkiye ekonomisinin daha fazla zarar görmesine yönelik yurt dışı kaynaklı provokasyonları gördük. Gezi Parkı olayları; Türkiye’de ekonomik sorunlara en kısa sürede çözüm oluşturabilen güçlü siyasi iradeyi zayıflatmak için yurt dışından provoke edildi. Ülkemiz bu olaylardan zarar görmüştür. Bu açıdan milletimizin sağduyusuna ihtiyacımız vardır. Bu noktada işadamlarımıza da büyük görev düşmektedir. Bizler müteşebbislerimizle dünyaya açılmaya devam edeceğiz. Bu dönemde de ülkemiz hedeflerine hızla ilerlerken hedeften saptırmak için ekonomik ve siyasi tüm girişimlere karşı bizler durmak yerine daha fazla gayret göstereceğiz. Özel sektör olarak üretime yatırıma devam ederek yurt dışına daha fazla açılarak bu dönemi de atlatacağız. Önümüzdeki dönemde bölgemizdeki ve dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelerden zarar görmeden çıkarak 2023’te hedeflediğimiz noktaya ulaşacağız.

kto-haziran-meclis-(1).jpg

kto-haziran-meclis-(2).jpg