KTO Ekim Ayı Meclis Toplantısı


04 Kasım 2013

KTO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada Oda faaliyetlerinin yanı sıra ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konya Ticaret Odası Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ahmet Arıcı’nın yönettiği toplantıda gündemdeki ekonomik ve sosyal konular değerlendirildi.  KTO Başkanı Selçuk Öztürk “Türkiye’nin uzun vadede dünyanın önde gelen ilk on ekonomisi arasında yer almak hedefine ulaşması için en kilit rol ekonomik büyümenin arttırılması ve sürdürülebilir seviyeye getirilmesidir. Açıklanan Orta Vadeli Ekonomik Programda, yurt içi tasarrufların artırılması ve cari açığı kapatmak için enerji yatırımlarının hızlanması büyüme için iki konu olarak öne çıkmaktadır. Ekonomik büyümenin desteklenmesi için zorunlu olan yatırımların yurt içi tasarruflar aracılığıyla fonlanması gerekmektedir. Türkiye'de cari açığın artmasının en önemli nedeni, yurtiçi tasarrufların milli gelire oranının düşmesidir. Dolayısıyla yatırımların finansmanında iç tasarrufların değerlendirilmesi giderek daha önemli hale gelmektedir. Orta Vadeli Program'da yurtiçi tasarrufun artırılması, aşırı borçlanmaya dayalı tüketimin kontrol altına alınması hedefinin önümüzdeki dönemde özel sektörümüze yansımalarını göreceğiz. Diğer taraftan ekonomi yönetiminin karşılaştığı bir diğer sorun olan cari açığın azaltılması ve kontrol altında tutulması için ise genel ekonomik hedeflerle çatışmayan yeni ve sürdürülebilir enerji politikalarının uygulamaya geçirilmesi önem teşkil etmektedir. Türkiye’nin cari açığının büyük bir kısmı enerji ithalatından kaynaklanmaktadır. Hükümet önümüzdeki dönemde enerji yatırımlarını ön plana çıkaracaktır. Konya’da bu yatırımlarda yer alacaktır. Karapınar’da 5 bin MW kapasiteli bir termik santral kurulacaktır. Biz Konya özel sektörünün kurulacak termik santralde aktif rol almasını istiyoruz. Bu konuda Odalar ve Borsa olarak ortak hareket ediyoruz. Bu konudaki talebimizi Karapınar ziyareti sırasında Enerji Ve Tabi Kaynaklar Bakanımıza ilettik. Kendisi de talebimize olumlu cevap verdi. Bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Oda faaliyetlerini değerlendiren Başkan Öztürk, Yeni Fuar Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi konusunda çalışmaların hızla sürdüğünü iki projenin de 2014’te hayata geçirileceğini söyledi. Oda üyelerinin işlemlerini kolaylaştırmaya yönelik faaliyetleri yoğunlaştırdıklarına dikkat çeken Öztürk, bu kapsamda internetten on-line işlemlerin daha yoğun kullanımı için çalışma yürüttüklerini söyledi. Oda üyelerinin oda binasına uğramadan günün 24 saati istedikleri belgeleri internet üzerinden alabilmelerine imkan sağlayan uygulamanın alt yapısı üzerinde hazırlıklarına devam ettiklerini belirten Öztürk, üyelerin bu uygulamanın hayata geçirilene kadar kurye ile belge teslimi hizmetinden faydalanabileceklerini sözlerine ekledi.

ekim_meclis1.JPG

ekim_meclis2.JPG

ekim_meclis3-001.JPG