KTO 2016’da ilk yurt dışı B2B'yi Tunus ve Cezayir’de düzenleyecek.


29 Aralık 2015

Konya Ticaret Odası 2016’nın ilk yurt dışı B2B organizasyonunu Tunus ve Cezayir’de düzenleyecek. Kuzey Afrika’da üçüncü organizasyonlarını gerçekleştireceklerini belirten KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Konya’nın, Makine ve Otomotiv Yedek Parça sektörleri ile Afrika pazarında yer almak istiyoruz” dedi.

kto---tunus-cezayir-b2b.jpg

Konya Ticaret Odası, 22 Şubat - 01 Mart 2016 tarihlerinde “Makine ve Otomotiv Yedek Parça” sektörlerinde faaliyet gösteren Konyalı firmalar ile Tunus ve Cezayir’de pazar araştırması ve ithalatçı firmalarla ikili iş görüşmeleri (B2B Organizasyonu) düzenleyecek. Ekonomi Bakanlığı desteği ile gerçekleşecek organizasyona ilgili sektörlerden tüm Oda üyeleri katılabiliyor.

baskan1-002.JPG  

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Odası’nın son üç yılda 3 farklı kıtada toplam 9 ülkede B2B organizasyonu gerçekleştirdiğini belirterek, “Dünyadaki ekonomik dalgalanmalar ile birlikte parite etkisiyle 2015 yılında tüm dünya ticaretinde genel bir daralma yaşanmıştır. Konya açısından değerlendirirsek şehrimiz ihracatında AB bölgesinin büyük yer tutması parite etkisini şehrimizin de yaşamasına sebep olmuştur. Bununla birlikte Suriye, Irak ve Rusya pazarlarımzda yaşanılan krizler ile 2015’te istenilen ihracat artışını yakalayamadık. 2016 yılında AB’deki pazar payımızın artacağını öngörmekteyiz. Ayrıca, yeni pazarlar kazanarak ihracat verilerimizin artış trendine girmesini bekliyoruz. Bu kapsamda B2B organizasyonlarına ağırlık vermekteyiz. 2015’te Cezayir, Fas, Kolombiya, Peru ve Şili olmak üzere beş ayrı ülkede Makine ve Otomotiv Yedek Parça sektörlerimize yönelik organizasyon düzenledik. 2016’nın ilk yurt dışı B2B organizasyonunu da Tunus ve Cezayir'de gerçekleştireceğiz” dedi.

Tunus ve Cezayir'de düzenlenecek organizasyon ile üçüncü kez Kuzey Afrika pazarına açılmış olacaklarını ifade eden başkan Öztürk, “Afrika açılımı ile Hükümetimiz de Türk firmalarının Afrika ile ticaretini artırmalarını desteklemektedir. Afrika’ya yapılan üst düzey heyet ziyaretleri de bunun bir göstergesidir. Türkiye Afrika ile ticaret hacmini artırma iradesinde bulunmaktadır. Konya olarak bu ticaretten yeterli payı alamak istiyoruz. Bu açıdan özellikle Konya’nın Kuzey Afrika ile ticari işbirliğine büyük önem vermekteyiz. Son üç yılda düzenlediğimiz iki organizasyonda iki kez Fas’ta bir kez de Cezayir’de Konyalı firmalarımızı ithalatçı firmalarla buluşturduk. Başarılı sonuçlar aldığımız bu programlarından ardından Kuzey Afrikadaki üçüncü organizasyonumuz ile Kuzey Afrika pazarında Konya’nın ağırlığını hissettirmiş olacağız. Konya’nın güçlü olduğu, Makine ve Otomotiv Yedek Parça sektörleri ile Afrika pazarında yer almak istiyoruz. Tunus ve Cezayir’in Afrika ekonomisi içinde artan ağırlığı Konya için bir avantaj sunmaktadır. Oda olarak üyelerimizin bu avantajı değerlendirmelerini bekliyoruz” dedi.

Öztürk, üyelerden talep gelmesi halinde istenilen sektörlerede pazar araştırması yaparak 2016 yılı içinde B2B organizayonu düzenleyebileceklerini sözlerine ekledi.     

Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yapılacak olan Tunus ve Cezayir B2B organizasyonu için ayrıntılı bilginin KTO’nun internet adresi www.kto.org.tr’den ve Dış Ticaret Servisi’nin 221 52 36 numaralı telefonundan alınabileceği belirtildi.