Konya Makine Fuarı Açıldı


25 Nisan 2014

Konya’nın marka fuarlarından olan Konya Makine Fuarı düzenlenen törenle açıldı. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “2023 yılında fuarcılık Anadolu’ya yayılacaktır. Anadolu’nun en büyük fuar merkezine sahip olacak Konya Türkiye’nin fuarcılık merkezi olacaktır” dedi.

konmak1.jpg 

Konya Ticaret Odası Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen KONMAK 2014, İSKON 2014 ve KONELEX 2014 fuarlarının açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Konya Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, sektör temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

konmak2.JPG

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk 11.sini düzenlenerek marka haline getirilen Konya Makine Fuarı’na yurt içinden ve yurt dışından katılan firma temsilcilerine ve misafirlere gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti. Öztürk, “Ülkemiz son on yılda gösterdiği ekonomik büyüme başarısı ile Anadolu ekonomisinin ülke ekonomisine katkısının da artırmasını sağlamıştır. Ülke ekonomisinin parlayan yıldızı Konya olarak daha çok çalışmaya daha üretmeye daha çok dünyaya açılmaya kararlıyız. Şehrimiz, son on iki yılda Türkiye ortalaması üzerinde gerçekleştirdiği büyümeyle 2,5 milyar doları aşan bir dış ticaret hacmine sahiptir. 2014’ün ilk üç ayında Konya’nın ihracatı yüzde 28 oranında artmıştır. Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda, sanayinin Anadolu’ya yayılması ile birlikte fuarcılık da Anadolu’ya yayılacaktır. Konya’ya kazandırdığımız Türkiye’nin en büyük üçüncü fuar merkezi sayesinde Konya Türkiye’nin fuarcılık merkezi olacaktır. Şu an içinde bulunduğumuz fuar alanımızı Anadolu’nun en büyük kapalı alana sahip fuar merkezi haline getirecek inşaatımız tamamlanarak Allah’ın izniyle 2014 yılındaki tarım fuarında açılışını yapacağız. Fuar Merkezimiz mevcut iki hole ilave olarak yaptığımız 4 holle, 6 hole çıkan 66 bin metrekare kapalı alana kavuşacak. Fuar Merkezimizin sahip olduğu büyüklükle; Avrupa’nın en büyük tarım fuarı olan Konya Tarım Fuarı, Türkiye’nin en fazla ziyaretçi çeken ilk beş fuarı arasına girecektir. Şehrimizin en fazla yerli ve yabancı ziyaretçiyi çeken etkinliği olan Konya Tarım Fuarı’nda 2015 yılından itibaren hedefimiz 500 bin ziyaretçi rakamına ulaşmaktır. Ayrıca Makine, Döküm, Gıda ve Tohum Fuarları gibi Konya’nın önde gelen fuarlarını da marka fuarlar haline getireceğiz. Burada bulunna makine sektörü temsilcilerinden 2015 yılında Konya Makine fuarını 6 holde yapmak için bir söz istiyorum. Böylelikle Konya Makine Fuarı Avrupa’nın en büyük makine fuarı olacaktır. Dünyanın farklı ülkelerinden firmaların ve ziyaretçilerin katılımıyla yapılacak bu fuarlar Konya’nın 2023’te 15 milyar dolar ihracat hedefini gerçekleştirmesinde en büyük katkıyı sağlayacaktır” dedi.

konmak3.JPG

Konuşmaların ardından Protokol üyeleri kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdi. Bir süre standları gezen katılımcılar sergilenen ütrünler hakkında bilgi aldı.

 konmak4.JPG