KONYA KOBİ'LERİ E-TİCARET VE E-İHRACAT SEFERBERLİĞİNE KATILIYOR


06 Aralık 2019

Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen protokolde, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ve Eticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Merter Özdemir, Konyalı KOBİ’ler için E-ticaret ve E-ihracat Seferberliği imzalarını attı. Böylece Konya, Türkiye E-Ticaret ve E-İhracat Seferberliği projesine dahil oldu.

eticaret1.JPG

Dünyanın hızla yol aldığı e-ticaret ve e-ihracat yarışında Türkiye ve Konya olarak geride kalınmaması gerektiğini belirten Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, protokolde yaptığı konuşmada: “Büyük ihracat hedefleri olan bir ülkenin en önemli ticaret şehirlerinden biri olarak bu alanda daha çok ilerleme kaydetmeliyiz. Konya, ihracatta çok hızlı ilerleyen ve çok daha fazla büyüme potansiyeline sahip olan bir şehir. 2001 yılında sadece 100 milyon dolar olan ihracatımızı 2019 yılı itibariyle 2 milyar doların üzerine çıkaracağız. Büyük firmaları ve KOBİ’leriyle yüze yakın sektörde üretim yapan Konya bugün dünyada 180 ülkeye ürünlerini ulaştırmaktadır. Hedefimiz Türkiye ihracatındaki yüzde 1,2 olan payımızı yüzde 3 seviyesine çıkarmaktır. Konyalı KOBİ’lerimizin için e-ticaret ve e-ihracatın bir fırsat olduğunu düşünmekte, firmalarımızın küresel pazarlarda söz sahibi olmaları için de önemli bir araç olarak görmekteyiz. Bu anlamda “Türkiye E-Ticaret ve E-İhracat Seferberliği” projesine önem vermekteyiz. Üyelerimizin e-ticaret ve e-ihracat yapmaları için bir yıl süreli ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmeti desteği imkanı getiren proje Konya’ya katkı sağlayacaktır.” ifadelerinde bulundu. 

Törende söz alan Eticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Merter Özdemir ise proje kapsamında verilecek ücretsiz e-ihracat altyapısı ve danışmanlığının önemini vurgulayarak, “E-ticaret yapmak için gerekli argümanları yıllardır anlatıyorduk. Ancak gördük ki Anadolu’daki KOBİ’lerin bazı maddi çekinceleri vardı. Dolayısıyla E-Ticaret Seferberliği projemizde işin maliyetlerini indirip, insanları ekonomik zorluğa sokmadan e-ticaret yapabilmelerini amaçladık. Bildiğiniz gibi küresel e-ticaretin toplam perakende satışları içerisindeki payı 2011 yılında %3,6 2016 yılında da %8,7 idi. 2021 yılına kadar bu oran yıllık yüzde 16 artması ve 4,5 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Ülkemizde de bu potansiyeli ve fazlasını rahatlıkla görebiliyoruz. Seferberlik projemizle birlikte KOBİ’lere doğru araçları ve yardımı sunduğumuzda elde edecekleri ihracat payı hem hanelere hem de tüm ülkeye büyük katma değerler sağlayacaktır. Türkiye E-ticaret ve E-ihracat Seferberliği projesine imza atma gururunu bugün Konya’da bir kez daha yaşıyoruz. Konya Ticaret Odası’nın katkılarıyla Konyalı KOBİ’leri hak ettikleri dijital ticarete taşıyacağız.” cümlelerini kaydetti.

PROJE, TÜRKİYE GENELİNDE 30.000 KOBİ‘Yİ DİJİTALLEŞTİRECEK  E-TİCARET VE E-İHRACAT YAPTIRACAK

Seferberlik projesi; dijitalleşen dünyada KOBİ’leri güçlendirmeyi, sınır ötesine geçerek müşteri kitlelerini genişletmeyi ve dünyanın dört bir yanına satış yapabilmelerine olanak sağlamayı amaçlamaktadır. Birçok STK, özel sektör kurumları ve devlet desteği ile yüzbinlerce KOBİ ve girişimcinin hızlı ve maliyetsiz bir şekilde dijital dünyada ticarete geçmesine, online itibarın ve getirinin maksimum seviyelere çıkartılmasına olanak sağlayacaktır.

Her firma kendi alan adı ve markası altında online olarak dünyada var olacaktır. Projede çözüm ortakları olarak; Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, İhracatçı Birlikler, Kalkınma Ajansları, Organize Sanayi Bölgeleri, Üniversiteler ve özel sektör temsilcileri yer alacaktır.

26 BÖLGEYE E-TİCARET VE E-İHRACAT MERKEZLERİ KURULACAK

Bu süreçte e-ticaret ve e-ihracat yapan firmalara lojistik hizmet sektörü hakkında eğitim ve danışmanlıklar verilecektir. Online dünyada yapılacak olan işlerin geleceğinin, lojistik servisleri ile daha geniş bir ekosisteme hizmet vermesi önemlidir. Türkiye genelinde 26 bölgede kurulması planlanan E-ticaret ve E-ihracat Merkezleri’nde, yerel paydaşların eğitimsel ve danışmanlık hizmetleri ile KOBİ’lere yerinde hizmet verilecektir.

Proje kapsamında Türkiye’deki tüm ilgili KOBİ’ler; Yazılım ve Kurulum Hizmetleri, E-Ticaret ve E-İhracat Alt Yapısı, Dijital İletişim ve Reklam Danışmanlığı, Sosyal İletişim Mentörlüğü, Mobil Ticaret Alt Yapısı, Ödeme ve Kargo Sistemleri Entegrasyonları, Yurtiçi Pazaryeri Entegrasyonları, Hukuksal Süreçler ve Online İtibar Yönetimi hizmetlerinde 1(bir) yıl süresince ÜCRETSİZ destek alacaklardır.

eticaret2.jpg