Konya İlİ Ekonomik Göstergeleri


11 Eylül 2013

Sayı        : 2013/070                                                                                                                        

Konu      : Konya Ekonomik Göstergeleri                                                                                                     

Konya Ticaret Odası, Ağustos ayı Konya İli Ekonomik Göstergeleri’ni yayınladı. Konya Ticaret Odası tarafından aylık yayınlanan Konya İli Ekonomik Göstergeleri bülteninde; Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE), KTO İstihdam İzleme Bülteni ve Konya Dış Ticaret Bülteni yer alıyor.

KONYA PERAKENDESİ YÜKSELİŞE GEÇTİ

Konya Ticaret Odası tarafından yayınlanan Konya Perakende Güven Endeksi Anketi (KOPE); Türkiye’nin, yerel düzeyde perakende sektöründeki eğilimleri ölçen ilk gösterge olarak Konya’da faaliyet gösteren perakendecilerin nabzını 19 aydır tutmaya devam ediyor. Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE) ile Konya’daki perakende sektörünün Türkiye ve Avrupa Birliği üye ülkeleri ile karşılaştırılması mümkün hale gelmiştir.

Ağustos ayında KOPE, 6,0 değerini alırken Türkiye genelini temsil eden TEPE 3,2 değerini aldı. Mayıs ayından bu yana düşme eğiliminde olan son 2 aydır negatif değer alan Konya Perakende Güven Endeksi, ağustos ayında yükseldi. KOPE geçen aya göre 7 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,1 puan yükseldi. KOPE, Nisan 2012’den sonra serideki en yüksek değerini aldı. Konya perakendesi Ağustos 2013’te Türkiye genelinden ve AB-27’den daha iyi bir değer aldı.

- Ağustos ayının lideri elektronik sektörü oldu

Konya’da perakende sektörüne ağustos ayında alt sektörler itibariyle bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörü en iyi performansı gösteren sektör oldu. Bu sektörü mobilya ve aydınlatma ekipmanları ve ev içi kullanım ürünleri ve motorlu taşıtlar sektörleri takip etti. Bu üç sektördeki artış genel ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar, akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye ve yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörlerinde geçen yıla göre düşüş görüldü. En fazla düşüş ise tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektöründe oldu. Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı ve yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörlerinde geçen yıla göre düşüş görüldü. Bu düşüş ortalamadan fazla oldu.

KONYA’DA İSTİHDAM ARTIŞI YÜZDE 8,6

İstihdam İzleme Bülteni’ne göre; Mayıs 2013’te sigortalı ücretli (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 12 milyon 354 bin olurken Konya’da ise 262 bin olmuştur. Mayıs 2012’den Mayıs 2013’e sigortalı ücretli sayısı Türkiye’de yaklaşık 533 bin (yüzde 4,5) artarken Konya’da 21 bin (yüzde 8,6) artmıştır. Son 4 yıllık dönem değerlendirildiğinde ise Konya’daki sigortalı çalışan sayısı artış oranı (yüzde 39,8), Türkiye genelindeki sigortalı çalışan sayısı artış oranının (yüzde 28,6) 11 puan üzerinde gözlemlenmiştir.

Konya, Mayıs ayı verilerine göre sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla artan olan 8 ildir. Konya, 3 büyük şehrin yanı sıra Bursa, Antalya, Kocaeli ve Adana’nın arkasında yer almaktadır. Konya’yı Gaziantep, Tekirdağ ve Manisa takip etmektedir. Son 1 yıldaki sigortalı ücretli artışına en fazla katkı sağlayan iller arasında Konya 7. sırada yer almıştır.

Mayıs 2012’den Mayıs 2013’e sigortalı ücretli çalışan sayısı değişiminde Konya, yüzde 8,6’lık artış oranı ile 81 il arasında 10. sırada, istihdamın en fazla olduğu ilk 15 il arasında ise Konya, Gaziantep ve Antalya’nın ardından 3. sırada gelmektedir.

TEMMUZ AYINDA KONYA’NIN İHRACATI ARTIŞA GEÇTİ

Konya’nın ihracatı 2013 Temmuz ayında 118.4 milyon dolar olarak gerçekleşerek, geçen yılın Temmuz ayına göre %6 oranında arttı. Geçen yılın aynı ayına göre ithalatımız ise %3,5 oranında azalarak 101.9 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

2013 yılının Temmuz ayında ülkemizin ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre %17,2 oranında artarak 12.6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde Konya’nın ihracatı %6 oranında artarak 118.4 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Temmuz dönemine baktığımızda ise, ülkemizin ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,2 artarak 87.8 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Temmuz döneminde Konya’nın ihracatı ise %0,2 oranında azalarak 770 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Konya’nın ihracatı 2013 Ocak-Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %0,2 oranında azalırken, ithalatı da %4,4 oranında artış göstermiştir. Bunun sonucu olarak Konya’nın dış ticaret fazlalığı git gide azalmaktadır.

- Konya’nın ihracatında makine sektörü ilk sırada

Sektörel olarak ise; Konya ihracatında en yüksek paya sahip olan makine ve aksamları sanayi sektörünün ihracatı 2013 yılının Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 oranında artarak 168.2 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Zeytin ve Zeytinyağı ile Çelik sektöründeki ihracat artışı devam etmektedir. Zeytin ve Zeytinyağı ihracatı bir önceki yıla göre %135 oranında artarak 2.3 milyon dolara, Çelik sektörünün ihracatı ise %59 artarak 16.8 milyon dolara yükselmiştir. Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü ihracatındaki %16’lık azalış da göze çarpmaktadır.

Ülke bazında Konya ihracatına bakıldığında ise 2013 yılının Ocak-Temmuz döneminde ilk sırada 117.7 milyon dolarlık ihracat değeri ile Irak yer almaktadır. Irak’a ihracatımız 2012 yılının Ocak-Temmuz döneminde 144.3 milyon dolar iken, 2013 yılının aynı döneminde %18,4 oranında azalarak 117.7 milyon dolara düşmüştür.

Irak’ın ardından 47.2 milyon dolarlık ihracat değeri ile Almanya ve 35.2 milyon dolar ile Rusya Federasyonu gelmektedir. İlk on ülke içerisinde Cezayir 10. sırada yer almaktadır. Şimdiye kadar ilk 10 içerisinde yer alan İtalya ciddi düşüş kaydetmiştir. İtalya’ya olan ihracatımız %44 oranında azalarak 33.2 milyon dolardan 18.8 milyon dolara düşmüştür. Uzun zamandır ilk on ülke arasına giremeyen ABD bu dönemde yedinci sırada yer almaktadır. Konya’nın ABD’ye olan ihracatı geçen yıla göre %18,2 oranında artarak 24.5 milyon dolardan 29.4 milyon dolara yükselmiştir.