Konya ile Aktobe Arasında İşbirliği


13 Ağustos 2015

Kazakistan’ın Aktobe eyaletinden heyet Konya Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Aktobe Vali Yardımcısı Gali Najmedenoglu, Aktobe Ticaret Odası Başkanı Nurlibek Bekbolatoglu ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ile görüştü. Toplantıda Konya ve Aktobe arasında işbirliği yapılabilecek konular görüşüldü.

aktobe1.JPG

Toplantıda konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk “İki ülke arasındaki ortak tarihi ve kardeşlik bağları Türkiye–Kazakistan ilişkilerine özel bir anlam kazandırmaktadır. Kardeşlik ve akrabalık temelinde inşa edilen yakın işbirliğinin her alanda gelişmesinden büyük bir memnuniyet duymaktayız. Bilge Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in önderliğinde dünya çapında örnek gösterilecek şekilde bir gelişme gösteren Kazakistan’la işbirliğine önem vermekteyiz. Geçtiğimiz Nisan ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan ziyareti ile ikili ilişkilerin daha iyi bir seviyeye geleceğine inanıyoruz. Türkiye ve Kazakistan arasındaki köklü dostluk sayesinde bugüne kadar sorunsuz bir siyasi ilişki sergilenmiştir. Fakat bu ilişkinin ekonomik alanda istenilen seviyede olduğundan söz etmek mümkün değil. 2014 yılında karşılıklı ticaret hacmimiz 3,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durum, özellikle Rus ve Çin ekonomilerinin son dönemde yaşadığı krizler Türkiye ve Kazakistan gibi hızlı gelişen ülkelerin ticari işbirliğini daha önemli hale getirmiştir. İş dünyası temsilcileri olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin önümüzdeki dönemde ekonomik alanda üst seviyelere getirilmesi isteğini taşıyoruz. Türkiye ve Kazakistan arasındaki ticareti kısa vadede 10 milyar dolara çıkarma hedefi bulunmaktadır. Bu hedefi gerçekleştirmek biz işadamlarına düşmektedir. Bizlerin karşılıklı işbirliği ve katkılarıyla en kısa zamanda bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum. Ziyaret vesilesi ile dostluk köprüsü kurduğumuz Aktobe Ticaret Odası ile her türlü işbirliğine açığız” dedi.

aktobe2.jpg

Başkan Öztürk konuşmasının ardından Konya ekonomisine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Aktobe Vali Yardımcısı Gali Najmedenoglu da “Kazakistan’ın dünyaya daha hızlı açılması için Türkiye ile ekonomik olarak ilişkilerimizi daha iyi seviyelere getirmek istiyoruz. Gelişen sanayisi ve ticareti ile Konya’nın Türkiye içinde önemini biliyoruz. Bu tanışma vesilesi ile ileride Konya ile daha fazla işbirliği içerisinde olabileceğimizi gördük. Konyalı yatırımcıları Aktobe’ye yatırıma davet ediyoruz” dedi.

aktobe3.JPG

Aktobe Ticaret Odası Başkanı Nurlibek Bekbolatoglu ise “Oda olarak Konya Ticaret Odası ile kuracağımız işbirliği ortamında hem iki şehir hem de iki ülke arasında ticari ilişkilere katkı sağlayacağız. Ziyaret vesilesi ile Konya ile ticari işbirliğini geliştirecek adımları atmak istiyoruz” dedi. Bekbolatoğlu Aktobe’nin Konya ile işbirliği yapabileceği sektörler hakkında bilgi verdi.

aktobe4.JPG