KONYA İHRACATTA CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUNU KIRDI


18 Nisan 2019

Konya ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. 2018’de %15,2 artışla 1,803 milyar dolar ihracat yapan Konya, tarihinin en yüksek yıllık ihracatını gerçekleştirdi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatına ulaşma başarısı gösteren tüm Konyalı tüccar ve sanayicileri kutlayarak, 2019’da Konya’nın yeni rekorlara imza atacağını söyledi.   

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye 2018 yılında %7,1 artışla 168,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Konya’nın 2018 yılında ihracatı ise geçen yıla göre yüzde %15,2 artışla 1 milyar 803 milyon dolar oldu. İhracat verilerini değerlendiren Konya Ticaret Odası Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, “2018 yılında yapılan 1 milyar 803 milyon dolar ihracat ile Konya, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Konya 2018 yılında Konya Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı payı %1,07 çıkartarak en yüksek ihracat yapan şehirler listesinde 13. sıraya yükselmiştir. Müteşebbislerimizin fedakârca çalışmaları ile Konya’nın küresel ekonomide hızla ilerlediği tescillenmiştir. Bu başarıyı sağlayan tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyor, emeğini harcayan alın terini döken herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Dünya ekonomisindeki gelişmelerle birlikte Konya’nın 2019 hedefini değerlendiren Başkan Öztürk, “Dünya ekonomisi 2018 yılına iyimser beklentiler ile girmişti. Hem ekonomide hem de ticarette büyüme beklentileri oldukça yüksekti. Gerçekleşmelere bakacak olursak dünya ekonomisinde ilk ve ikinci çeyrekte yüzde 3,4 ve 3,3'lük büyümeler gerçekleşti. Mal ticaretinde ise yılın ilk altı ayında yüzde 12'lik bir artış oldu. Yılın ilk yarısında dünya ekonomisi ve ticareti beklendiği gibi oldukça iyi bir performans gösterdi. Ancak yılın ikinci yarısından itibaren yavaşlama işaretleri ortaya çıkmaya başladı. Bu çerçevede dünya ekonomisi ve ticaretinde bir yavaşlamaya mı gidiliyor sorusu sorulmaya başlandı. Gelişen ülkelerin korumacılık politikaları ve ABD’nin AB ve Çin başta olmak üzere tüm dünyaya açtığı ticaret savaşı gibi sebeplerin ülke ekonomilerine yansımaları 2019’da küresel ticaretin riskleridir. Türkiye ekonomisinde toparlanma için ihracat hayati önem taşımaktadır. Fakat, dünyadaki yavaşlama karşısında hazırlıklı olmalıyız. Özellikle ihracat tarafında 2019 yılında piyasalar 2017 ve 2018 gibi hızlı bir büyüme içinde olmayacaktır. Bir başka deyişle Türkiye'de ihracat artışına yol açan talep sıçraması yaşanmayacaktır. Bu nedenle 2019 yılında ihracatta daha aktif bir pazarlama sürecine hazırlıklı olmalıyız. Konya tüm bunlara rağmen 2019’da da ihracata dayalı büyümesini devam ettirmek için çalışmaya devam edecektir. Her şeyden önemlisi kazandığımız moral ve motivasyon 2019’da ihracatçılarımızın için en büyük avantajdır. 2019’da Konya yeni rekorlara imza atacaktır. Hedefimiz bu yıl 2 milyar dolar barajını aşmaktır” dedi.

Konya Ticaret Odası olarak, 2018’de 1,8 milyar doların üzerinde ihracat hedefi ile programlı olarak çalışma yürüttüklerini ifade eden KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “İhracatçı üyelerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz projelerimizin karşılığını aldığımızı görmekteyiz. 2019 yılında da başta Afrika ve Güney Amerika olmak üzere alternatif pazar çalışmalarımız devam edecek. Uluslararası çapta gerçekleştirdiğimiz Konya Bölgesi İmalat Envanteri projemiz ile Konya firmaların yurtdışında tanıtılması ve üyelerimizin daha fazla ithalatçı ile buluşmasını sağlayacağız. Yurt dışı fuar ve ikili iş görüşmeleri organizasyonlarımızı sürdüreceğiz. Bununla birlikte yurt dışından satın alma heyetlerini Konya’ya getirmeye de devam edeceğiz. Tüm tüccar ve sanayicilerimizle birlik içinde yapacağımız çalışmalarla Konya küresel ticaretten aldığı payı artıracaktır” dedi.