Konya Ekonomi Ödülleri


17 Aralık 2012

Sayı     : 2012/103

Konu    : Konya Ekonomi Ödülleri                                                                                          

BASIN BÜLTENİ

- Başbakan Erdoğan Konya ekonomi ödülleri törenine katıldı

Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Vergi Dairesi Başkanlığı ve SGK İl Müdürlüğü tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen ''Konya Ekonomi Ödülleri 2012'' töreni gerçekleştirildi.

Törenin açılışında konuşan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk Konya’nın son on yıllık gelişimini anlattığı konuşmasında, 2023 hedeflerini açıkladı. Başkan Öztürk konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

“Birlikte Konya’yız diyerek Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, SGK İl Müdürlüğü ve Vergi Dairesi Başkanlığı’yla düzenlediğimiz ödül törenimize, Hz. Mevlana’nın düğün gününün seneyi devriyesinde, iş âleminin düğün gününe hoş geldiniz, safa geldiniz, ayağınıza yüreğinize sağlık. “İki birden, üç ikiden, dört de üçten hayırlıdır; ittifak ediniz” hadisindeki emre riayet ederek birlikte düzenlediğimiz toplantımıza katılan, bu mutlu günümüzde bizlerle birlikte olan tüm misafirlerimizi Konya iş âlemi adına saygıyla selamlıyorum.

Ülkemiz son on yılda Sayın Başbakanımızın vizyonu ve liderlik misyonu ile ekonomik, sosyal ve siyasal olarak çok büyük başarılar elde etti. Bir zamanlar birkaç yüz milyon dolar için kapılarına gittiğimiz batı ülkeleri dahil tüm dünyanın gıpta ile baktığı, hepimizin onur ve gurur duyduğu bu başarının mimarı Sayın Başbakanımız başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum.

Ülkemizin son on yıldaki büyük başarısında Konya’nın yerini tespit etmek için birkaç rakamı sizinle paylaşmak istiyorum…

- 2001-2011 döneminde Konya’nın Türkiye ihracatındaki payı %0.31’den %0,89’ a yükselmiştir.

- Bu dönemde Türkiye’nin ihracatı 4 kat artarken, Konya’nın ihracatı 12 kat artmıştır.

- 2002’de Türkiye’deki işsizlik oranına çok yakın olan Konya’nın işsizlik oranı, 2011’de Türkiye’nin 2,3 puan altındadır.

- Son altı yılda Türkiye’de açılan firma sayısı %10 artarken, Konya’da açılan firma sayısı %30 artmıştır.

- 2005 yılında İSO tarafından açıklanan ilk 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 14 firmamız yer alırken, bu rakam 2011 yılında ise 24’e ulaştı.

- Konya; İttifak, Kombassan, Konya Çimento, ERSU ve TÜMOSAN olmak üzere 5 şirketiyle İMKB’de yer alan, adına şehir endeksi yayınlanan bir şehirdir artık.

Konya’nın bu başarısında emeği geçen, helalinden kazanıp helalinden harcama ahlakıyla hareket eden, Afrika’nın en ücra köşesinden dünyanın en modern şehirlerine kadar Konya’yı temsil eden, alın terini şehri ve ülkesi için akıtan değerli işadamlarına teşekkür ediyorum.

Sayın Başbakanım, 2023 için sizin koyduğunuz ekonomik hedefler bizleri heyecanlandırırken aynı zamanda bu hedeflerin sizin tarafınızdan ortaya konulmuş olması bizlere çok büyük bir mükellefiyet yüklemektedir.

Ülkemizin bu hedeflerine ulaşması için Konya da kendi hedeflerini oluşturdu. Konya olarak 2023’te 15 milyar dolar ihracat, yüzde 5 işsizlik, Türkiye ortalamasının üzerinde bir milli gelir hedefliyoruz. 2023’te ülkemizin ve bölgemizin en önemli ekonomik merkezi olma hedefinde azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Konya az önce rakamlarda da bahsettiğim gibi, kendisine yapılan hizmeti madden ve manen fazlasıyla bilen, birikimlerini tüm toplumla paylaşan, ülkemizin manevi merkezi Belde-i Muhayyere’dir.

Daha önceki bir konuşmanızda, “İstanbul’dan başka bir şehirde yaşamak istersem, o şehir Konya olacaktır” demiştiniz. Bu da şehrimize verdiğiniz değerin en önemli göstergesidir. Verdiğiniz bu değer sözde kalmadı icraata geçti…

Şehrimize her gelişinizde bir büyük projeyi tamamlayarak geldiniz. Geçen sene hızlı trenle geldiniz, Konya’yı hızlı treni olan üçüncü şehir yaptınız. Bu gelişinizde Mavi Tünel’i getirdiniz, Konya’ya su getirdiniz, hayat getirdiniz. Konya olarak size minnettarız.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şehrimize vereceğiniz maddi ve manevi destekler ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynayacaktır. Özellikle insan ve yük taşımacılığında yapılacak yeni yatırımlar, dış havzalardan Konya ovasına akacak sular, finansal imkân ve alternatiflerimizin çeşitlendirilmesi şehrimizin Türkiye içindeki merkez şehir rolüne çok daha hızlı ulaşmasını sağlayacaktır. Doğuyla batının, kuzeyle güneyin merkezi Konya’nın gelişmesi Türkiye’nin de gelişmesi demektir. Konya, batıdaki refahı doğuya aktaracak bir merkezdir.

Hazreti Allah bize deniz vermedi, değerli maden vermedi. Şehrimizin en büyük zenginliği manevi büyüklerimiz ve Konyalı müteşebbislerdir. Şehrimiz bugün kalkınıyorsa bunu Konya sanayicisi ve tüccarına borçluyuz. Bugün; üretken, çalışkan Konyalı işadamları ile birlikte dünyanın dört bir köşesine ulaşıyoruz. Bu salondan aldığımız güçle hep birlikte Konya’nın kalkınması için çalışmaya devam edeceğiz.

Libya’da Mısır’da Filistin’de, Myanmar’da; gözyaşının aktığı her yerde, size sevgisini dile getiren milyonlarca kardeşimize de bir umut oldunuz. Ülkemizde veya yurt dışında art niyetli insanlar ne derse desin, huzurunda bulunduğumuz Hz. Mevlana’nın dediği gibi  ‘Güneş üflemekle sönmez…’ Bizler; güneş gibi parlayan Türkiye’nin hedefinde bir nefer olarak sizinle birlikte koşmaya inançlıyız. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.”

odul-toreni-2012-(1).jpg

odul-toreni-2012-(2).jpg

odul-toreni-2012-(3).jpg

odul-toreni-2012-(4).jpg