İhracat Çalıştayı


28 Mayıs 2013

Sayı    : 2013/045
Konu  : İhracat Çalıştayı                                                                                         

BASIN BÜLTENİ

Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen seçimlerin ardından çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Mayıs ayında hazırlıkları sürdürülen “Konya İli İhracat Analizi” projesi kapsamında düzenlenecek “İhracatta Çözüm Yolları Çalıştayı” 1 Haziran’da gerçekleştirilecek. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, İhracat Geliştirme Merkezi projesini düzenleyecekleri Çalıştay’la başlatacaklarını söyledi. 

Konya Ticaret Odası tarafından İhracat Geliştirme Merkezi’nin ilk aşaması olan “Konya İli İhracat Analizi” projesi kapsamında düzenlenecek Çalıştay programı belirlendi. 1 Haziran 2013 Cumartesi günü yapılacak Çalıştay’da 250 ihracatçı firma ile mevcut durum ve sorunları ortaya çıkarmak için yapılan anket çalışmasının sonuçları değerlendirilecek. İhracat yapan her sektörden seçilen toplam 100 firma ile yapılacak “İhracatta Çözüm Yolları Çalıştayı”nda firmaların 10’arlı gruplar halinde 10 adet masada sorun analizi yapılacak ve sorunlar için yerel ve ulusal çözüm yolları belirlenecek. Tartışılacak sorunların çözüme kavuşması için eylem planı oluşturulacak. Yerel ve ulusal düzeyde yapılacak işbirlikleri ve girişimlerle oluşturulan eylem planının adım adım uygulanacağı projeden sonra İhracat Geliştirme Merkezi’nin kurulum çalışmalarına başlanacak.

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz seçimlerimizin ardından çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz. Oda olarak; ülkemizin büyük hedeflerine katkı sağlamak için şehrimizin de büyük hedeflere yürümesini istiyoruz. 2023’te 15 milyar dolar ihracat yaparak Türkiye’nin en iyi on şehri arasında yer alacağız. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için üyelerimizin ticarette yaşadıkları sıkıntıları gidermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Mayıs ayında hazırlıklarını sürdürdüğümüz “İhracatta Çözüm Yolları Çalıştayı”nı 1 Haziran tarihinde gerçekleştireceğiz. Çalıştayımızla ihracat yapan firmalarımızın sorunlarını ve çözüm önerilerini toplayacağız. Çalıştayda hazırlanacak raporu Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığımıza sunarak, ihracatta yaşadığımız sorunları en yetkili mercilere iletmiş olacağız” dedi.