Fuar Merkezi İhalesi


25 Mart 2013

Sayı    : 2013/023                                                                                     
Konu  : Fuar Merkezi İhalesi                                                                                

BASIN BÜLTENİ

KTO Başkanı Selçuk Öztürk meclis toplantısında müjdeyi verdi. Fuar merkezinin büyütülmesi çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Başkan Öztürk, şubat ayında inşaat ruhsatı ve imar izninin alınmasının ardından yapılan çalışmayla 4 holün proje ihalesi ve 3 holün de yapım ihalesini gerçekleştireceklerini söyledi.

Konya Ticaret Odası Mart ayı meclis toplantısı Fuar Merkezi özel gündemiyle gerçekleştirildi. Meclis toplantısına konuk olan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, KTO Meclisine tarım fuarında yaşanılan olaylarla ilgili bilgi verdi.  Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk fuar alanın büyütülmesi ile ilgili bir yıllık süren çalışmanın ardından yapılacak hollerle ilgili ihale sürecinin başladığı müjdesini verdi.

Meclis üyelerine hitap eden Başkan Öztürk; “Görevde bulunduğum iki yıllık süre zarfında Konya’nın nitelikli elaman sorunu ve dış ticaretinin yetersizliği konularında Odamız programlı şekilde çalışmalarını yürütmüştür. Bu çalışmalardan biri de şehrimizin sahip olduğu fuar alanını daha büyük ve modern bir hale getirmek için yaptığımız çalışmalardır. Fakat bu çalışmanın uzun bir süre alması hepinizin malumu olduğu gibi projenin çok büyük bir bütçe gerektirmesindendir. Fuar alanımızı kendi geliriyle çok daha erken bir zamanda istenilen seviyeye getirebilirdik. Fuar alanımızın kira gelirlerinin tamamı 15.03.2006 tarihli Oda meclisimiz kararıyla 10 yıllık süreyle KTO Eğitim ve Sağlık Vakfına aktarıldığı için Oda bütçemize bir katkı sağlamamaktadır. Bu şartlar altında yaklaşık bir yıldır sürdürdüğümüz çalışmanın neticesinde, 04.02.2013 tarihli yönetim kurulu toplantımızda, kendi bütçemizle fuar merkezimize ilave hol yapılması konusunda bir komisyon oluşturduk. Komisyonumuzun çalışması doğrultusunda büyükşehir belediyemizden imar izni ve inşaat ruhsatı alınmıştır. Hazırladığımız plan çerçevesinde, 4 holün proje ihalesi ve 3 holün de yapım ihalesi önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecektir. Mevcut 2 holümüze ilave olarak projelendirilecek olan 4 holle birlikte toplam 6 holün tamamlanmasıyla net 35.000 m²’lik sergi alanına sahip olacağız.  KOP İdaresi ve TÜYAP’la 6 hollük projemiz için görüşmelerimiz devam etmektedir. Fuar alanının büyütülmesi sadece Odamız değil Konya adına büyük bir projedir ve şehrimizle birlikte bölgemize de büyük katkısı olacaktır. Fuar alanı ile Konya’yı bir ticaret merkezi haline getirerek 2023 vizyonumuz için büyük bir adım atacağız. Bu proje için Konya’daki tüm kurumlarımızın desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü de tarım fuarına yaşanılan gelişmelerle ilgili meclis üyelerine bilgi verdiği konuşmasında tarım fuarında yaşanılan felaketle ilgili çok büyük bir üzüntü duyduklarını söyleyerek fuara katılan firmaların gelecek senelerde yapılacak fuarlara katılmaları için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Ersözlü, “TÜYAP olarak Konya’da Türkiye’nin en büyük tarım fuarını düzenlemeye devam edeceğiz. Fuar merkezinin büyütülmesi çalışmaları için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” dedi.

kto---fuar-alani-ihale-(1).jpg

kto---fuar-alani-ihale-(2).jpg

toplam-6-hol-proje-(1).jpg

toplam-6-hol-proje-(2).jpg