Başkan Öztürk'ten Kınama


05 Ağustos 2014

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, başta Doğu Türkistan olmak üzere Azerbaycan ve Kuzey Irak’ta Türklere uygulanan zulmü kınadı ve bu bölgelerdeki şiddetin bir an önce bitirilmesi çağrısında bulundu.

Başkan Öztürk kınama mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tüm dünyanın gözü önünde İslam coğrafyasında yaşanılan acılar dikkatleri bu noktaya çekmişken, Türk dünyası sessiz ve sedasız zulüm altında kan ve gözyaşı dökmektedir. Sadece son bir haftada Doğu Türkistan’da 500’den fazla Uygur Türkü hayatını kaybetti. Çin güvenlik güçleri bölgenin dış dünyayla bağlantısını da kesmiş durumdadır. Katliam bölgelerinde telefon ve internet hatları kesik yollar da kapalı durumdadır. Daha da kötüsü; Çin’in yıllardır baskı ve işkence ile birlikte yaşamaya zorladığı Doğu Türkistan’da binlerce Uygur Türkü, Çin zulmünden kurtulmak için Vietnam, Tayland, Kamboçya, Malezya başta olmak üzere farklı ülkelerde kaçak olarak yaşamaktadır. Kardeşlerimiz kaçak yaşadıkları ülkelerde maddi ve manevi birçok sıkıntı ile mücadele etmekte, kimlikleri olmadığı için her türlü insani haktan yoksun kalarak yaşam mücadelesi vermektedir. 5 milyon nüfuslu İsrail’e bile söz geçiremeyen batılı devletlerin bu zulme sessiz kalmasını şaşırtıcı bulmuyoruz. Diğer taraftan Azerbaycan’da da son dört günde 14 asker Ermeni saldırısı sonucu şehit oldu. Kuzey Irak’ta malum olan şiddet ortamında Türkmen kardeşlerimiz ölüm kalım savaşı içindedir. Gazze’de yaşanılanlar yüreğimizi ykarken Türk dünyasının da ateş altında olması acımızı kat kat artırmaktadır. Türk ve İslam coğrafyası son aylarda yaşanılan bu felaketlerde kurtuluşu Türkiye’de aramaktadır. Güçlü bir Türkiye’nin ne Ortadoğu’da ne Afrika’da ne Balkanlarda ne Kafkaslar’da ne de Türkistan’da yaşanılan acılara sessiz kalmayacağını tüm dünya bilmektedir. Bu sebeple batı dünyasının Türkiye’nin güçlenmemesini istememesi doğaldır. Fakat bu coğrafyaların en büyük umudu olan Türkiye kendi içerisinde sağladığı birlik ve beraberlik ruhuyla büyümesine devam edecek ve tüm dünyaya barış ve huzur getirecek güce sahip olacaktır.

Bu vesile ile başta Doğu Türkistan olmak üzere Azerbaycan ve Kuzey Irak’ta Türklere uygulanan zulmü kınıyor, Soydaşlarımızın bir an önce vatanlarında huzur içinde yaşamalarını temenni ediyorum.”