Aralık Meclis Toplantısı


02 Ocak 2013

Sayı     : 2013/002
Konu    : Aralık Meclis Toplantısı                                                                                            

BASIN BÜLTENİ

2013’te de aidat ve belgelerde zam yok

Konya Ticaret Odası’nda 2012 yılının son meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısında onaylanan 2013 bütçesine göre, üye aidat ve belge ücretlerinde zam yapılmadı.

Konya Ticaret Odası’nda 2012 yılının son meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 2013 yılı Oda bütçesi görüşülerek kabul edildi. Onaylanan bütçeye göre 2012’nin ikinci yarısından itibaren piyasalarda yaşanılan durgunluk sebebiyle üye aidatlarında ve belge ücretlerinde artış yapılmadı. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, 2012 yılı Oda bütçesinin görüşüldüğü Meclis toplantısında 2012 faaliyet raporu ve 2013 yılı programı hakkında bilgi verdi.

2012 yılının ekonomik gelişmelerini değerlendiren Başkan Öztürk, “Ekonomi yönetimimiz 2011 yılında gerçekleşen yüksek cari açık sebebiyle 2012 yılında yumuşak iniş için bazı önlemler aldı. Merkez Bankamız para politikasını sıkılaştırması ve ithalattan alınan vergilerin artışı sebebiyle cari açık düşmeye başlamışsa da yumuşak inişin sertleştiğini, yılın ikinci yarsının başından itibaren reel sektörde durgunluğun arttığını görmekteyiz. Bu dönemde tüketim ve yatırım harcamalarının büyümeye katkısı sınırlı kaldı. Harcamaların azalması, vergi gelirlerinde de nispi bir azalmaya yol açmış bu da bütçe açığını beraberinde getirmişti. Önlem olarak bazı vergi kalemlerinde artışlar yapıldı. Diğer taraftan 2012 yılında çıkarılan çek yasası, özellikle yılın ikinci yarısından itibaren piyasaların durgunluğa girmesinde etkili oldu. Şu an piyasalarda daralma tüm bu etkenler sebebiyle yaşanılan nakit sıkışıklığından kaynaklanıyor. Şehrimiz ekonomisinin dünyada ve ülkemizde yaşanılan gelişmelerden etkilenmemesi söz konusu değildir. Bu açıdan ekonomik gelişmelere karşı üyelerimizi daha iyi yönlendirmemiz gerekmektedir. Oda bütçemizi hazırlarken son dönemde yaşanılan gelişmeleri göz önünde bulundurduk.  2012’de piyasalarda görülen durgunluğun 2013’te de devam edeceğini öngörerek üye aidatlarında ve diğer belge ücretlerinde artış uygulanmadı” şeklinde konuştu.

2012 yılında Oda’nın gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi veren Başkan Öztürk, “2012 yılı Odamız açısından son derece verimli geçen bir yıl olmuştur. İhracatla büyüyen Konya ekonomisinin uluslararası arenada tanıtımına önem verdik. Yurt dışında gerçekleştirdiğimiz 11 uluslararası organizasyonda hem Konyalı firmalarımızı yabancı işadamlarıyla buluşturduk hem de kendi sektörleriyle ilgili gelişmeleri takip etmelerini sağladık. Bu dönemde ticaret heyetleri, ticari müşavirler olmak üzere şehrimizde 40 ayrı ülkeden temsilcileri Konya’da misafir ederek şehrimizi direk olarak tanıttık” dedi.

2012 yılında Oda faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde desteğini veren tüm meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Öztürk 2013 yılında Türkiye genelinde yapılacak Oda ve Borsa seçimlerini hatırlatarak “Herhangi bir değişiklik olmazsa 2013’ün Şubat ya da Mart ayında seçime gideceğiz. Benimsediğimiz şeffaf yönetim anlayışı gereği; meslek komiteleri listeleri TOBB tarafından Odamıza gönderildiğinde internet sitemizden yayınlanacaktır” dedi.

kto-aralik-meclis-(1).jpg

kto-aralik-meclis-(2).jpg

kto-aralik-meclis-(3).jpg