Almanya B2B


04 Temmuz 2013

Sayı        : 2013/056  
Konu      : Almanya B2B                                                                                                                                 

BASIN BÜLTENİ

Konya Ticaret Odası, yurt dışında ikili iş görüşmeleri organizasyonu düzenlemeye devam ediyor. Konya Ticaret Odası’na bağlı ayakkabı sektörel ticari heyeti, Düsseldorf’da Alman işadamlarıyla bir araya geldi. Konya’dan 22 firmanın katılımıyla düzenlenen organizasyonda Almanya’dan 21 işadamı katıldı. Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleşen görüşmelerde 462 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Konya Ticaret Odası’nın Ekonomi Bakanlığı işbirliğiyle Ayakkabı sektöründe Almanya’da düzenlediği B2B organizasyonu tamamlandı. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Deresoy başkanlığındaki 21 kişilik ayakkabı sektörel ticari heyeti beş gün süren görüşmelerde Almanya’dan 21 ithalatçı firma ile 22 masada toplam 462 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Düsseldorf’da yapılan ikili iş görüşmeleri toplantısı kapsamında Konya Ticaret Odası heyeti; Ekonomi Bakanlığı’ndan Murat Yazıcı ve Hüsamettin Kılıçkaya ile Duesseldorf Ticaret Ataşesi Serhan Alparslan ve Düseldorf Sanayi ve Ticaret odası yetkileri ile bir araya gelerek değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanı Murat Yazıcı toplantıda yaptığı konuşmada Konya Ticaret Odası’nın düzenlediği organizasyonlara Ekonomi Bakanlığı olarak önem verdiklerini belirtti. Oktay, Türkiye’nin ihracatının artırılması amacıyla Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği desteklerin yeterince bilinmemesi dolayısıyla bu tür organizasyonların faydalı olacağını söyledi. Duesseldorf Ticaret Ataşesi Serhan Alparslan da toplantıda Konya ve Almanya arasında ayakkabı sektöründe oluşturulacak işbirliği imkânları konusunda Konyalı firmalara bilgi verdi. Alparslan, “Alman pazarına girmek sektöre istikrar, kalite ve disiplin getirecektir. Bu olumlu etkiler üretim sürecine de yansıyacaktır. Burada sadece Alman müşteriler değil Almanya’da yaşayan önemli bir Türk nüfusun da talepleri değerlendirilebilir. Türkiye’nin Uzakdoğu pazarlarına göre coğrafi konumundan dolayı lojistik üstünlüğü avantaj sağlayacaktır. Daha önce Alman firmalar Konya ayakkabı sektörünü yakından tanımıyorlardı. Bu organizasyonla ikili ilişkilerin başlangıcı açısından faydalı olacaktır” dedi. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Deresoy da “Konya erkek ayakkabı sektöründe Türkiye’nin ikinci büyük üretim merkezidir. Sektörün bu başarısını yurt dışında da göstermesi amacıyla Avrupa’nın büyük ayakkabı üreticileriyle bir araya geldik. Organizasyon sektörde en büyük eksiğimiz olan markalaşma yolunda önemli bir adım olmuştur” dedi.

Toplantıda Konyalı firma temsilcileri de iş gezisi sayesinde çok olumlu görüşmeler yaptıklarını söylediler. Organizasyon kapsamında KTO heyeti ünlü Alman markaları Lloyd ve Ara’nın sanayi tesislerinde incelemede bulundu.

Organizasyonu değerlendiren KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “21 Konyalı firmamızla Kırgızistan ve Kazakistan’da tarım makineleri sektöründe düzenlediğimiz organizasyonun  ardından ayakkabı sektöründe 22 firmamızla Almanya pazarına açıldık. Dünya’nın dört bir köşesinde düzenlediğimiz organizasyonla hem sektörlerimizi hem de ülke ekonomimizin geldiği noktayı gösteriyoruz. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için bu tür organizasyonlara büyük önem vermekteyiz. Bizler müteşebbislerimizle dünyaya açılmaya devam edeceğiz. Şehrimizin güçlü olduğu sektörlerde hedef pazar çalışmamız sonucunda B2B organizasyonlarıyla şehrimizin ve firmalarımızın tanıtımını sağlıyoruz. Oda olarak üyelerimizin talep ettiği sektörlerde hedef pazar araştırmamız sonucunda 2013 yılında planladığımız beş B2B organizasyondan üçüncüsünü 29 Eylül-06 Ekim 2013 tarihleri arasında Tanzanya ve Etiyopya’da gıda sektöründe yapacağız” dedi.

kto-almanya-b2b-(1).jpg

kto-almanya-b2b-(2).jpg

kto-almanya-b2b-(3).jpg

kto-almanya-b2b-(4).jpg

kto-almanya-b2b-(5).jpg