Konya-11 °C
221 52 52

YÖNETİM KURULU ÜYESİNİN İSTİFASI VEYA ORTAKLIKTAN AYRILMASI HALİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Yazı Boyutu :

Anonim şirket yönetim kurulunda bir boşalma meydana gelirse TTK. 315. maddesi gereğince kanuni şartlara haiz bir kimseyi geçici olarak seçip ilk genel kurul tasvibine sunar.

Önce kalan diğer yönetim kurulu üyelerinin almış olduğu, istifa veya ortaklıktan ayrılmasından dolayı TTK. 315. maddeye göre şirket ortaklarından birinin ilk genel kurulun tasvibine sunmak üzere yönetim kuruluna seçilmesi kararı alınacak.

Daha sonra oluşan yeni yönetim kurulu aralarında önceki yönetim kurulunun süresini geçmemek kaydıyla yeni bir yetki kararı alır ve imza beyannamesi düzenler.

Tescil işlemi yaptırılır ve bundan sonraki yapılacak ilk genel kurulda yapılan bu yönetim kurulu tamamlama işleminin ve yönetime katılan kişinin genel kurulda onaylanması sağlanmalıdır.

Burada ayrılan yönetim kurulu üyesinin imza yetkisi olmasa dahi aynı yol izlenecektir.

 

İBRAZ EDİLMESİ GEREKEN EVRAKLAR:

  1. Ticaret Sicilİ Müdürlüğü'ne hitaben yazılmış dilekçe 1 adet
  2. Yönetimden istifa eden kişinin ıslak imzalı istifanamesi 1 adet
  3. Kalan yönetim kurulu üyelerinin aldığı (yönetimdeki boşluğu doldurmak için yönetime çağırma kararı) noter onaylı 1 adet
  4. Yeni oluşan yönetim kurulunun görev bölümü ve yetki kararı noter onaylı 1 adet (görev süresi önceki yönetimin görev süresini geçemez.)
  5. Yetki kararına istinaden imza beyannamesi 1 adet (Islak imzalı) (Ticaret Sicili Müdürlüğü'nden düzenlenecek)
YUKARIDA İSTENİLEN EVRAKLARDAN BİRER ADET ODA SİCİL SERVİSİNE AYRICA VERİLECEKTİR.
KARARLARIN ALTINDA YÖNETİM KURULUNUN T.C. NUMARALARI MUTLAKA YAZILI OLACAK.
221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim