Konya20 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

YENİ TÜRK TİCARET MERKEZLERİ'NİN KURULMASI

YENİ TÜRK TİCARET MERKEZLERİ'NİN KURULMASI15 Nisan 2019 Pazartesi 11:47

YENİ TÜRK TİCARET MERKEZLERİ'NİN KURULMASI

Bilindiği üzere Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2010/6) çerçevesinde Türk Ticaret Merkezleri (TTM); yurtdışında kuruluş ve işleyişine ilişkin usul ve esasları Ticaret Bakanlığınca belirlenen işletici şirket tarafından yurt dışında açılan, kullanıcı şirketlerin Türkiye'de üretilen ürünlerinin tanıtım/pazarlanmasında etkinlik sağlanması amacıyla iş geliştirme ve danışmanlık merkezleri ile birlikte mağaza/ofis/depo/showroom birimlerini bulunduran merkezler olarak tanımlanmaktadır.

Bahse konu Tebliğ'in ilgili maddesine göre TTM'lerin destek kapsamına alınabilmesi amacıyla Birlik tarafından kurulan şirket veya söz konusu şirket ile diğer iş birliği kuruluşu/kuruluşları ortaklığında bir proje özelinde Ticaret Bakanlığı'na başvurulması ve ilgili Bakanlıkça projenin uygun bulunması gerekmektedir.

Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan eylem planı uyarıca anılan mevzuat çerçevesinde 35 yeni TTM'nin daha kurulması planlanmaktadır. Söz konusu yeni TTM'lerin başta Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya Federasyonu, Hindistan, Japonya, Kanada, Meksika, Endonezya Nijerya ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nde faaliyete geçmesi hedeflenmektedir.

Anılan yeni TTM'lerin hangi ülke/şehirlerde yer alması ve hangi sektörler özelinde faaliyetlerini yürütmesinin faydalı olacağının anlaşılmasını teminen Birliğimizce bir çalışma yapılmaktadır.

Bu itibarla, yukarıda belirtilen ülkeler öncelikli olmak üzere yeni açılacak TTM'lerin lokasyonları ve bu lokasyonlarda yer alması talep edilen potansiyel sektör(ler)ün tespiti amacıyla ekte bir örneği sunulan bilgi talep tablosunun Odanız üyesi firmaların görüşleri dikkate alınarak doldurulup, 26 Nisan 2019 tarihine kadar Birliğe (kubilay.simsek@tobb.org.tr) gönderilmesi gerekmektedir.

Ek: Bilgi Talep Tablosu

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim