Konya-22 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

YENİ İSG UYGULAMASI - 1 TEMMUZ 2016’DA BAŞLADI!

YENİ İSG UYGULAMASI - 1 TEMMUZ 2016’DA BAŞLADI!29 Temmuz 2016 Cuma 11:01

Uygulama, kamu-özel sektör fark etmeksizin bütün işyerlerini kapsıyor. Bu nedenle tek bir kişinin istihdam edildiği işyerleri bile kapsamda. Dolayısıyla sigortalı apartman görevlisi istihdam edilen apartmanlar da işyeri statüsünde değerlendiriliyorlar.

Sayın Üyemiz;

 “Az tehlikeli işler” kapsamında bulunan ve en az bir SGK’lı çalışanı olan tüm işyerleri, 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle iş güvenliği için Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB)’nden hizmet almak zorunda veya kendi bünyelerinde İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı bulundurmak zorunda.

UYGULAMA HANGİ İŞYERLERİNİ KAPSIYOR?

Uygulama, kamu-özel sektör fark etmeksizin bütün işyerlerini kapsıyor. Bu nedenle tek bir kişinin istihdam edildiği işyerleri bile kapsamda. Dolayısıyla sigortalı apartman görevlisi istihdam edilen apartmanlar da işyeri statüsünde değerlendiriliyorlar. Apartman yöneticileri bu kapsamda 1 Temmuz 2016’dan itibaren uzman ve hekim görevlendirmesi yapmak zorundalar. Aksi takdirde yüksek idari para cezalarıyla karşılaşabilirler.

YÜKSEK PARA CEZALARINA DİKKAT

50’den az işçi çalıştıran az tehlikeli işyerlerine uygulanan cezalar şöyle: 

 • Risk değerlendirmesi yapmamak: Aykırılığın devamı halinde her ay 5. 859 TL
 • İş güvenliği uzmanı görevlendirmemek: Her ay 6. 511 TL
 • İşyeri hekimi görevlendirmemek: Her ay 6. 511 TL
 • İSG uzmanları tarafından bildirilen tedbirleri almamak: Aylık 1.301 TL
 • Acil durumları belirlememek, acil durumlar için tedbir almamak: Aylık 1.301 TL
 • İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili tedbir almamak, gerekli araç ve gereçleri sağlamamak:  2.603 TL
 • İş kazalarının - meslek hastalıklarının kaydını tutmamak: Her yükümlülük için 1.952 TL 
  İş kazalarını 3 gün içinde SGK’ya bildirmemek:  2.603 TL
 • Çalışanlara sağlık gözetimi yaptırmamak: Her işçi için 1.301 TL
 • Büyük kaza önleme politika belgesini hazırlamamak: 65.122 TL
 • Güvenlik raporunu hazırlayıp Bakanlığa sunmadan işyerini faaliyete geçirmek: 104.196 TL 

KÜÇÜK İŞLETMELERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

İş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını amaçlayan bazı kolaylıklar sayesinde 10’dan az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinin işveren veya işveren vekilleri işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecekler.

Bunun için Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın imzaladığı protokol çerçevesinde açılmış sertifika programına kendi işyerinin uzmanı olmak isteyen işveren veya işveren vekillerinin katılımı gerekiyor. Program sonunda yapılacak sınavda başarılı olan işveren veya işveren vekilleri işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç kendi iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecekler. Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır, ancak 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilmektedir.

Herhangi bir diploma derecesi aranmaksızın programa 18 yaşını doldurmuş herkes başvurabilir.

Sertifika programı için başvuru tarihleri http://esertifika.anadolu.edu.tr/ internet adresinden duyurulmaktadır.

Kayıt bedeli 250 TL’dir.

Daha önceki sınavında başarısız olup tekrar sınava girecek adaylar için kayıt yenileme bedeli 125 TL'dir.

Kayıtlar Türkiye’de bulunan AÖF Bürolarından yapılmaktadır.

Kayıt yaptıran kişilere AÖF Bürolarından ders kitabı verilmektedir (sınava hazırlık için).

Katılımcılar ders kitabının yanı sıra adaylar e-Sertifika Programları Portalında kullanıcı adı ve parolalarını yazarak aşağıdaki adresten oturum açtıklarında tüm e-Öğrenme hizmetlerine ulaşabilirler.

https://ekampus.anadolu.edu.tr/# Adresindeki Giriş Yap: Diğer kısmında Kullanıcı Adı ve Şifre alanına TC Kimlik Numaranızı yazarak oturum açabilirsiniz.

Başvuru tarihinden yaklaşık 1,5 – 2 ay sonra sınav yapılmaktadır.

Katılımcıların başarılı olabilmesi için sınavdan 100 tam puan üzerinden 50 puan alması gerekmektedir. 50 ve üzeri puan alan katılımcılar “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Yürütümüne İlişkin İşveren veya İşveren Vekili Eğitimi Tamamlama Belgesi” almaya hak kazanacaktır.

Sınavdan 15 gün sonra adayların başarı durumunu gösteren “Sınav Sonuç Belgesi” internette yayınlanacaktır.

Sınav sonuçları ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilecektir. İSG Hizmetlerini üstlenmek isteyen ve sınavı kazanan işveren veya işveren vekilleri İSG-KÂTİP sistemine internet üzerinden elektronik olarak kendi kayıtlarını yapmaları halinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceklerdir.

BUNLARI UNUTMAYIN... 

 • 6 yılda bir risk değerlendirmesi yaptırın. 
 • İşyerinin taşınması, binalarda değişiklik yapılması, makine ve ekipmanlarda değişiklik, iş kazası gibi durumlarda risk değerlendirmesini yenileyin. 
 • 50 çalışan başına 1 arama-kurtarma, 1 yangın söndürme; 20 çalışan başına 1 ilkyardım elemanından oluşan “acil durum ekibi” oluşturun. 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerinde 1 kişi görevlendirmek yeterli.
 • Çalışanlara 3 yılda bir 8 saat iş güvenliği eğitimi verdirin.
 • İşçileri 5 yılda bir periyodik sağlık muayenesinden geçirin.
 • İş yerinizde çalışan sayısı 2 kişiden fazla, 50 kişiden az ise 1 çalışan temsilcisi seçtirin.

DENETİMLER 2017 İTİBARİYLE BAŞLAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş sağlığı ve güvenliği hizmetinin uygulanması konusunda 2017’ye kadar süreci izleme değerlendirme dönemi olarak göreceğini açıklamıştır.

Bu çerçevede 2017’ye kadar olan İSG sürecin programlı denetim kapsamında bir denetim yapılmayacak ancak buna karşılık şikâyet üzerine yapılan denetimlerde de cezadan çok yönlendirici ve uyum sağlayıcı bir yaklaşım içinde olacak.

Bu süre firmaların eksikliklerini tamamlamaları için iyi bir fırsattır.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim