Konya33 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Ürün Güvenliği - Gaz Yakan Cihazlar Hk.

Ürün Güvenliği - Gaz Yakan Cihazlar Hk.03 Ekim 2019 Perşembe 11:59

Gaz yakan cihazlara dair yönetmeliğe (2016/426/ab) göre, 05/05/2018 tarihinden sonra piyasaya arz edilen gaz kesme emniyet tertibatı bulunmayan setüstü ve ankastre ocakların toptan veya perakende yurtiçi satışı bakanlığımızca yasaklanmıştır.

Sayın Üyemiz;

T.C. Konya Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından odamıza gönderilen yazıda;

Ülkemizde 4703 Sayılı Kanun kapsamında piyasa gözetimi ve denetimi faaliyeti gerçekleştiren kurumlardan birisi olan Bakanlığımız, Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2016/426/AB) kapsamında da, yurtiçinde piyasaya arz edilecek ürünlerin güvenli olmasını ve ilgili teknik düzenlemeye uygunluğunu denetlemektedir. 05/05/2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2016/426/AB) kapsamında, tasarım, yapım ve görünüm yönüyle ev ve benzeri kapalı mekânlarda kullanılması makul öngörülebilir olan set üstü ve gömme (ankastre) ocakların gaz kesme emniyet tertibatı olmadan kullanımı uygun değildir. Son günlerde Bakanlığımıza, Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmeliğe (2016/426/AB) uygun olmayan, güvensizlik riski taşıyan ürünlerin üretilerek piyasaya arzının yapıldığına dair ulaşan yoğun talep ve şikâyetler doğrultusunda, bu ürünleri kullanıcıyla buluşturan satıcı ve dağıtıcılarda bilgilendirme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Konya ilinde satıcı ve dağıtıcı firmaların fazla olmasından dolayı bu bilgilendirme faaliyetinin meslek odaları aracılığıyla yapılması zaruri hale gelmiştir.

Gaz yakan cihazlara dair yönetmeliğe (2016/426/ab) göre, 05/05/2018 tarihinden sonra piyasaya arz edilen gaz kesme emniyet tertibatı bulunmayan setüstü ve ankastre ocakların toptan veya perakende yurtiçi satışı bakanlığımızca yasaklanmıştır. Sanayi ve teknoloji bakanlığınca yapılan denetimlerde güvensiz olduğu değerlendirilen bu ürünlerin tespit edilmesi halinde firmanıza 4703 sayılı kanunun 5 inci maddesinin 9 uncu fıkrasına aykırılıktan, 12 nci maddesinin e fıkrasına göre idari para cezası uygulanacaktır.”

Üyelerimizin bilgilerine sunulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

 

 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim