Konya8 °C
221 52 52

BLOG >> KTO RAPORLARI >> GİZEM ERİM

Yazı Boyutu :

UNICORN OLMAK

UNICORN OLMAK01 Temmuz 2020 Çarşamba 16:22

Unicorn, efsanevi tek boynuzlu at olarak bilinen ve girişimcilik dünyasında sıkça karşılaştığımız kavramlardan biri olmuştur. Aslında unicorn girişim, bir milyar dolar değerlemeye ulaşan girişim demektir. 90’lı yılların başında girişim şirketlerinden olan

Unicorn, efsanevi tek boynuzlu at olarak bilinen ve girişimcilik dünyasında sıkça karşılaştığımız kavramlardan biri olmuştur. Aslında unicorn girişim, bir milyar dolar değerlemeye ulaşan girişim demektir. 90’lı yılların başında girişim şirketlerinden olan ve Silikon Vadisi’nde kurulan Apple, Microsoft, Google gibi şirketler yatırımcılar sayesinde bugün herkes tarafından bilinen birer marka haline gelmiştir. 2000’li yıllar ile birlikte bu girişimler hızla büyümüş ve günümüzde ise milyar dolarlık girişimlerin sayısı hızla artmıştır.

Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve unicorn olabilecek şirketleri gün yüzüne çıkartmak için çalışmalar sürdürülmektedir. İstanbul Ticaret Odası’nın yenilikçi iş fikirlerini ticarileştirmek, girişimciliği desteklemek amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) bunun somut örneklerinden biridir.

Küçük bir evin odasında, bir üniversitenin kütüphane masasında, durmaksızın yeni fikirler üretmek için çalışan bir kafada oluşan ve dünya çapında değer gören bu fikirler günün birinde unicorn olarak anılabilecektir. Tüm bu gelişmelerden hareketle unicorn kavramının içi doldurularak gerek dünyada gerekse ülkemizde unicorn olmanın aşamaları örneklerle okuyucuya aktarılmaya çalışılacaktır. [Devamı]

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim