Konya22 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

UKOME Kararı

10 Aralık 2019 Salı 15:26

Sayın Üyemiz,

Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan Odamıza gelen yazıda;

UKOME' nin 09/03/2016 tarih ve 2016/3/09 nolu kararı gereği motorlu araçlar tescil belgesinde "okul taşıtı" veya "umum servis aracı" olarak belirtilen tahditli umum servis araçlarının okul servisi yapabilmesi için vize istasyonlarınca kontrollerinin yapılması nedeniyle ayrıca bir uygunluk kontrolü yapılmamakta, "personel servis aracı" veya "yolcu nakli" olarak belirtilen servis araçlarının uygunluk kontrolleri ise  "Okul Servis Araçları Yönetmeliği" ve Konya Büyükşehir Belediyesi "Umum Servis Aracı Çalışma Yönetmeliği" çerçevesinde Ulaşım Planlama ve Trafik Dairesi Başkanlığınca yapılarak okul servis taşımasına izin verilmektedir.

Yine anılan kararda il içinde okul servis taşıması yapacak tüm tahditli servis araçlarının en geç 31/12/2019 tarihine kadar motorlu araç tescil belgesine "okul taşıtı" veya "umum servis aracı" kaydını yaptırmaları şartı getirilmiş olup, anılan tarih itibariyle tescil belgesinde "personel servis aracı" veya "yolcu nakli" bulunan umum servis araçlarının uygunluk kontrollerinin yapılmayacağı ve okul taşımasına izin verilmeyeceği kararlaştırılmıştır.

Ancak okul servisi olarak kullanılacak taşıtların yaşlarına ilişkin 12/10/2019 tarih ve 30916 sayılı Resmi Gazete'  de yayımlanan  "Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile yapılan değişiklik sonucu araç yaşına bağlı olarak araç değişikliklerinin ertelenmesi suretiyle oluşabilecek mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla UKOME'  nin 15/11/2019 tarih ve 2019/7/04/2 nolu kararı ile okul servis taşıması yapacak tahditli umum servis araçlarının motorlu araç tescil belgesine "okul taşıtı", "okul servisi" veya "umum servis aracı" kaydını yaptırmaları için verilen süre 31/12/2021 tarihine ertelenmiştir. Anılan tarih itibariyle tescil belgesinde  "personel servis aracı" veya "yolcu nakli" bulunan umum servis araçlarının uygunluk kontrolleri yapılmayacak ve okul taşımasına izin verilmeyecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim