Konya-6 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

UKOME Kararı

UKOME Kararı10 Ocak 2017 Salı 09:15

UKOME kararına aykırı olarak başkaca ilçelerde veya il merkezinde (Selçuklu-Karatay-Meram) de usulsüz olarak faaliyet gösterdiği tespitleri yapılmıştır.

Sayın Üyemiz;

Bilindiği üzere 6360 sayılı Kanun gereği Belediyemiz sorumluluğuna giren yerleşimlerde 5393 sayılı Belediye Kanununun verdiği yetki ile ilçe belediye meclisi ve İl Trafik Komisyonlarınca yetkilendirilen ticari taksi, hatlı ticari minibüs/otobüs ve umum servis araçları ile ilgili uygulamada birliğin sağlanması, hizmet kalite ve konforunun artırılması, korsan taşımacılığın önlenerek mevcut esnafların haklarının korunması amacıyla; anılan ticari araçların “kent merkezindeki ulaşım sistemine entegrasyonu” ve “çalışma şartlarına” ilişkin esaslar UKOME’ nin 11/06/2014 tarih ve 2014/5/01nolu kararı ile belirlenmiştir.

Anılan kararın “13/b” maddesinde; umum servis araçlarının çalışma yetki alanları belirlenmiş olup, umum servis araçlarının bulunduğu ilçe mülki sınırları içerisinde servis amaçlı faaliyet göstermesi ile faaliyet gösterdiği mülki sınırlar içerisinde ikamet eden yolcularını, servis amaçlı mülki sınırlar dışına tek noktada indirme bindirme yapmak şartıyla götürüp getirebilmesine, ancak servis amaçlı gidilen yerdeki yolculuk hareketlerine müdahale etmemesi kararlaştırılmış idi.

Ancak sadece yetkilendirildiği ilçelerde faaliyet göstermesi gereken umum servis araçlarından bazılarının anılan UKOME kararına aykırı olarak başkaca ilçelerde veya il merkezinde (Selçuklu-Karatay-Meram) de usulsüz olarak faaliyet gösterdiği tespitleri yapılmıştır.

Bu çerçevede 30/11/2016 tarih ve 2016/7/09/5 nolu UKOME kararı ile; kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde UKOME’ ce belirlenen çalışma yetki alanları dışında faaliyet gösterdiği tutanakla tespit edilen tahditli umum servis plakaları UKOME’ ce geri alınacaktır.

İlgili üyelerimizin dikkatine sunulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI
 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim