Konya9 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Türk - Meksika İş Konseyi

29 Şubat 2012 Çarşamba 12:00

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Mexico City’de Dış Ekonomik İşler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı Türk-Meksika İş Konsey Toplant

Sayı    : 2012/016                                                                                     

Konu  : Türk-Meksika İş Konseyi                                                                        29.02.2012

 

BASIN BÜLTENİ

 

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Mexico City’de Dış Ekonomik İşler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı Türk-Meksika İş Konsey Toplantısı’na katıldı. KTO Başkanı Öztürk, “Konya’nın ihracatının güçlü olduğu sektörlerde Meksika ile iş ilişkilerimizi artırabiliriz” dedi. 

Başkan Öztürk toplantıyla ilgili değerlendirmesinde “Meksika’da düzenlenen G-20 Bakanlar Toplantısı dolayısıyla TOBB/DEİK öncülüğünde Türk işadamlarının katılımıyla Türk-Meksika İş Konsey Toplantısı düzenlendi. Toplantılarda dünyaca ünlü yatırımcılara Türkiye ile ilgili bilgi verilme fırsatı sağlandı. Dünyanın 11. büyük ekonomisi olan Meksika’nın 300 milyar dolar ihracat yapan bir ülkedir.  İhracatının büyük kısmını ABD’ye yapan Meksika diğer taraftan dünya ekonomisinde gelecekte daha fazla söz sahibi olacak Güney Amerika’ya da coğrafi yakınlık içerisindedir. 113 milyon nüfusla dinamik bir pazara sahip olan Meksika Türk ihracatçıları için önemli fırsatlar sunabilecek bir ülkedir. Ekonomisini geliştirmek isteyen ülkeler yeni işbirlikleri oluşturmak zorundadır. Bu açıdan Türkiye ve Meksika arasında yeni işbirlikleri kurulmalı karşılıklı ticari ilişkilerimizi artırmalıyız. Karşılıklı işbirliği çerçevesinde Meksika gezisinin son derece verimli geçmiştir” diye konuştu.

Oda olarak Konya’nın ihracat rakamlarının artırılması için ihracat ağının genişletilmesi çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Öztürk, “Bu kapsamda katıldığımız Meksika iş gezisinde işbirliği sağlanacak sektörler hakkında bilgi edindik. Konya’nın güçlü olduğu makine ve otomotiv yan sanayi sektörlerinde Meksika ile işbirliğimizi artırabiliriz. Şehrimizin yurt dışında tanıtımı ve bu çerçevede iş bağlantılarının sağlanması bu dönemde büyük önem taşımaktadır” dedi. 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim