Konya9 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Tekstil Ürünleri Hakkında

Tekstil Ürünleri Hakkında07 Ocak 2014 Salı 15:02

AB üyesi ülkelerce piyasaya arzı yasaklanan, piyasadan toplatılan veya geri çağırılan tehlikeli tüketici ürünleri hakkında bilgilendirme.

Sayın Üyemiz;

Ekonomi Bakanlığı’nın web sayfasında yer alan kamuoyu duyurusunda; AB üyesi ülkelerce piyasaya arzı yasaklanan, piyasadan toplatılan veya geri çağırılan tehlikeli tüketici ürünleri hakkında hızlı bilgi alışverişine imkan tanıyan Topluluk Hızlı Alarm Sisteminde (RAPEX) 2013 yılı ilk 46 haftasında ülkemiz menşeli ürünlerle ilgili toplam 74 bildirim yapıldığı, bu bildirimlerin 47’si çocuk giysilerine yönelik olduğu ve bu ürünlerin 42'sinin Bulgaristan tarafından gerçekleştirildiği belirtilerek, söz konusu ürünlerin, giysilerde kullanılan bağların ve kordonların standartlara uygun olmamasından kaynaklanan boğulma ve yaralanma riskleri nedeniyle bildirime konu edildiği belirtilmektedir.

Tekstil ürünlerinin mevzuat hükümlerine uygun ve güvenli bir şekilde piyasaya arz edilmesinin sağlanması ve denetlenmesi Bakanlığımız sorumluluğunda olup, RAPEX aracılığıyla bildirilen ürünlerin ülkemiz piyasasına da arz edilip edilmediğinin tespiti ve gerekli önlemlerin alınabilmesi amacıyla denetim ler Bakanlığımızca yapılmaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan denetimler 20.04.2012 tarih ve 28270 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ” doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Diğer taraftan, ülkemiz menşeli çocuk kıyafetlerine yönelik RAPEX bildirimlerindeki artış devam etmektedir. Bu nedenle, AB üyesi ülkelerdeki Türk malı imajının korunması ve ihracatçılarımızın olası maddi kayıplarının önüne geçilebilmesi amacıyla, tekstil üretici ve ihracatçılarımızın yukarıda adı geçen Tebliğ ve “TS EN 14682- Çocuk giysilerinde güvenlik - çocuk giysilerinde kullanılan kordon ve büzme ipleri — Özellikler” standardı olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine uygun ve güvenli ürünleri piyasaya arz ve ihraç etmeleri gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim