Konya3 °C
221 52 52

TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIM DESTEKLERİ

Yazı Boyutu :

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı

Ar-Ge ve inovasyon günümüzde rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. Etkin Ar-Ge teşvikleri ile sanayisi desteklenen ülkeler Dünya Rekabet Sıralamasında en üst sevilerde yer almaktadır.

Son yıllarda, gerek kamu gerekse diğer çeşitli kaynaklar yoluyla Ar-Ge ve yenilik projelerinin, inovatif fikirlerin desteklenmesine yönelik ciddi anlamda Ar-Ge harcamaları yapılmaktadır.

Ülke olarak beklentimiz; yapılan bu harcamaların ülkemize katma değer yaratacak ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüzün artırılmasına katkı sağlayacak Yüksek Teknoloji içeren ürünlere dönüşmek suretiyle ticarileşmesidir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ortaya çıkacak bu yüksek teknoloji ürünlerin ticarileşmesi ve yatırımı noktasında ciddi bir destek programı olan “Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı”nı uygulamaya koymuştur. Program Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır.

Bu program ile ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için kamu kurum ve kuruluşları ile kanunla kurulan vakıflar veya uluslararası fonlar tarafından desteklenen sanayiye yönelik Ar-Ge ve yenilik projeleri sonucunda ortaya çıkan teknolojik ürünler veya özkaynaklar kullanılarak yapılan ar-ge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan ve patenti alınan teknolojik ürünler ile ilgili Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerce gerçekleştirilecek yatırımların desteklenmesi amaçlanmıştır.

Başvuru

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı başvuruları, çağrı usulü ile http://biltek.sanayi.gov.tr adresinden elektronik imzalı olarak alınmaktadır. Bu kapsamda Temmuz 2014 ve Şubat 2015 tarihlerinde bugüne kadar iki çağrı gerçekleştirilmiştir. Kasım 2015 tarihinde açılan üçüncü çağrıya başvuruda bulunan projelerin değerlendirme süreci devam etmektedir.

2016 yılı sonuna kadar dördüncü çağrıya çıkılması planlanmaktadır. Yeni dönem çağrıları, Bakanlık http://www.sanayi.gov.tr veya Genel Müdürlük http://btgm.sanayi.gov.tr  internet sitesinde yer alan duyurular kısmından takip edilebilmektedir.

Öncelikli teknoloji alanlarına https://teknoyatirim.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

Program Sunumu için tıklayınız

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim