Konya-3 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Tehlikeli Atıklar Beyan Sistemi

Tehlikeli Atıklar Beyan Sistemi18 Ocak 2021 Pazartesi 09:59

"Atık Beyan Sistemine Denetim Kabiliyeti Kazandırılması ve Atık Yönetiminin İyileştirilmesi Projesi (ABSİS)" 14.06.2019 tarihinde başlamış olup, 30 Ekim 2020 tarihinde tamamlanmıştır.

Sayın Üyemiz;

T.C. KONYA VALİLİĞİ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün odamıza göndermiş olduğu yazıda;

İlgi : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  (Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'nün ) 04.01.2021 tarihli ve E-39463277-145.12.01-282590 sayılı yazısı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan "Atık Beyan Sistemine Denetim Kabiliyeti Kazandırılması ve Atık Yönetiminin İyileştirilmesi Projesi (ABSİS)" 14.06.2019 tarihinde başlamış olup, 30 Ekim 2020 tarihinde tamamlanmıştır.

Söz konusu proje kapsamında Tehlikeli Atık Beyan Sistemi (TABS) yazılımına entegre edilecek yeni bir yazılım geliştirilmiş olup, ABSİS'de çalışılan sektörlerin yeni geliştirilen bu yazılım üzerinden beyanlarının alınmasında kademeli bir geçiş yapılması planlanmıştır. Bu itibarla 2020 yılı beyanlarında ABSİS'de belirlenen atık listeleri ve atık üretim faktörlerine göre beyan gerçekleştirilmesine karar verilen sektörlerin listesi aşağıda belirtilmiştir. 2020 yılı beyanları esnasında belirlenen bu sektörler dışında kalan diğer sektörlerin ise hali hazırda kullanımda olan TABS beyan ekranları gösterilecek olup beyanları bu ekranlar üzerinden gerçekleştirilecektir.

Bu çerçevede her yıl Atık Yönetimi Yönetmeliği, 9 maddesi (ğ) bendi gereğince 1 Ocak itibariyle kullanıma açılmakta olan Atık Yönetim Uygulaması (ATYÖN)/Atık Beyan Sistemi (TABS) ve aşağıda faaliyet gösteren tesislerin beyan yapacağı ABSİS sistemi, uygulamada ortak hareketin sağlanması açısından yalnızca bu yıla özgü olarak 11 Ocak 2021 tarihinde kullanıma açılmış olup, beyan sistemi her yıl olduğu gibi 31 Mart 2021 tarihi itibariyle kapatılacaktır.

Konu ile ilgili olarak, Valiliğimiz (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) web sitesi konya.csb.gov.tr adresinde gerekli duyuru yapılmış ve gelişmelere göre güncellenecek olup, işletmelerin 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca herhangi bir idari işlemle karşı karşıya kalmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI 

 

2020 yılı beyanlarında ABSİS ekranlarını kullanacak sektörler

20.13.07 alt kırılımlarıyla :

Diğer metal tuzları ve temel inorganik kimyasalların imalatı (izotoplar ve bunların bileşikleri, oksometalik/peroksometalik asitlerin tuzları, siyanürler, boratlar, hidrojen peroksit, kükürt, kavrulmuş demir piritler, piezo-elektrik kuvarsı vb.)

20.13.90 alt kırılımlarıyla

Başka Yerde Sınıflandırılmamış Kimyasal Elementler, Inorganik Asitler ve Bileşiklerin İmalatı (Klor, Iyot, Flor, Bor, Silisyum, Fosfor, Arsenik gibi Metaloidler, Skandium, Cıva, Oksitler, Hidroksitler, Hidrojen Klorür vb.)

20.14.01 alt kırılmlarıyla

Temel organik kimyasalların imalatı (hidrokarbonlar, alkoller, asitler, aldehitler, ketonlar, sentetik gliserin, azot fonksiyonlu bileşikler vb.) (etil alkol, sitrik asit dahil)

21.20.01

 

Eczacılığa ilişkin tıbbi ilaçların imalatı (antibiyotik içeren tıbbi ilaçlar, ağrı kesiciler, hormon içeren tıbbi ilaçlar vb.)

21.20.03

Hayvan sağlığına ilişkin tıbbi ilaçların imalatı

24.10.01

 

Ham çelik üretilmesi (kütük veya diğer birincil formlarda ya da yarı mamul çelik ürünler halinde)

24.10.03

 

Demir ve çelikten sıcak veya soğuk çekilmiş yassı hadde ürünleri imalatı (demir veya çelik alaşımlı levha, şerit, sac, teneke sac, vb. dahil)

24.10.05

Sıcak haddelenmiş demir veya çelikten bar ve çubukların üretilmesi (inşaat demiri dahil)

26.40.09

Radyo ve televizyon imalatı (taşıtlarda kullanılanlar dahil)

27.51.08

Ev tipi buzdolabı, dondurucu, çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi, bulaşık makinesi, vantilatör, aspiratör, fan, aspiratörlü davlumbaz, fırın, ocak, mikrodalga fırın, elektrikli pişirme sacı vb. imalatı

28.11.10

Tüm içten yanmalı motorlar, dizel motorlar vb.de kullanılan pistonlar, silindirler ve silindir blokları, silindir başları, silindir gömlekleri, emme ve egzos subapları, segmanlar, hareket kolları, karbüratörler, yakıt memeleri vb.nin imalatı

28.30.10

Traktörlerin ve yaya kontrollü traktörlerin (motokültörler) imalatı

28.41.06

Metal işlemek için kullanılan diğer takım tezgahlarının imalatı

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim