Konya33 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar

Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar03 Ekim 2019 Perşembe 11:15

Konu ile ilgili ‘Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar’ başlıklı genelgeye www.tmkt.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Sayın Üyemiz

2010 yılında “Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. AB mevzuatı gereği; yeni imal edilecek olan taşınabilir basınçlı silindirler, tüpler, variller, taşınabilir basınçlı tanklar, tank konteynerler, vagonlar, çok elemanlı gaz konteynerleri, tüplü gaz tankerleri ve bunların aksesuarları Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğine göre Pi markalı olmalıdır. Söz konusu yönetmelik, Tehlikeli Maddelerin Karayolunda Taşınması Hakkında Yönetmelik, Tehlikeli Madde Taşıyan Araç ve Üst Yapıların Teknik Muayeneleri Hakkında Yönetmelik ve Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması ile bağlantılı olarak işlemektedir.

Gelinen süreçte, Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği kapsamında önceden alınan onayların, ADR’ye göre Bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından yapılmasına karar verilmiştir. Bu kuruluşlar;

Tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan araçların muayene, test ve belgelendirme (ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi) işlemleri ile tehlikeli madde taşınan; ambalaj, taşınabilir basınçlı ekipmanlar ile IBC, portatif tank, tank konteyner, Çok Elemanlı Gaz Konteyneri vb. yük taşıma birimlerinin tip onay sertifikalarını düzenlemek ve ara, periyodik testlerini yapmak üzere Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Bakanlık tarafından 6 Mart 2013 tarihinde yetkilendirilmiştir.

Ayrıca tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılan taşınabilir basınçlı ekipmanlar, tank konteynerler (araca sabitlenen her türlü tank, basınçlı kap ve ekipman, tank vagon, metal olmayan tanklar, tüplü gaz tankerleri hariç) ile CSC Konvansiyonu kapsamına giren dökme yük konteynerlerin; onay, sertifikalandırma ve muayene işlemlerini yapmak üzere Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri AŞ (TL) Bakanlık tarafından 26 Aralık 2013 tarihinde yetkilendirilmiştir.

Konu ile ilgili ‘Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar’ başlıklı genelgeye www.tmkt.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Üyelerimizin dikkatine saygıyla sunarız.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim