Konya-11 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Şirket Kuruluşları

Şirket Kuruluşları10 Nisan 2012 Salı 10:41

Evrak yükünü azaltan uygulamayla, odalarda şahıs işletmeleri ve şirketlerin kuruluşları kolaylaşıyor.

Sayı    : 2012/26                                                                                          

Konu  : Şirket Kuruluşları  

 

BASIN BÜLTENİ

Evrak yükünü azaltan uygulamayla, odalarda şahıs işletmeleri ve şirketlerin kuruluşları kolaylaşıyor.

Konya Ticaret Odası’ndan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan 2012/1 sayılı genelgesinde tüccar, esnaf ve sanatkâr işletmelerinin açılış işlemlerinin kolaylaştırılması, gereksiz belge ve taleplerin önlenmesi amacı ile ticaret sicili, odalar ve borsalar ile esnaf ve sanatkârlar siciline yapılacak başvurularda uygulanacak esaslarla ilgili açıklama yapıldı.

Kuruluş işlemlerinde 4 Nisan 2012 tarih ve 28254 sayılı Resmi gazete yayım tarihinden itibaren istenilmeyecek olan belgelerle ilgili açıklama şöyle:  

“Ticaret Sicili Memurluklarına yapılacak başvurularda, şahıs işletmelerinin tescilinde; vergi levhası fotokopisi, defter ön yüz fotokopisi, tapu veya kira kontratı fotokopisi, nüfus cüzdan sureti, ikametgâh ilmühaberi gibi belgeler istenmeyecek. Bunun yerine nüfus cüzdanı, ikametgâh ilmühaberindeki bilgiler, başvuru sırasında ilgililerden alınacak T.C. kimlik numarası kullanılarak Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden (MERNİS) ve vergi levhasında yer alan bilgiler de Maliye Bakanlığı Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) sisteminden elektronik ortamda temin edilecek. Ticaret Sicil Memurlukları ile Oda Sicil Müdürlüklerinde VEDOP sistemi ve bağlantısı kurulana kadar vergi levhası fotokopisi alınmaya devam edilecek.

Şirket kuruluşlarının tescilinde ise; nüfus cüzdan sureti, ikametgâh ilmühaberi gibi belgeler istenmeyecek. Söz konusu belgelere yukarıda bahsedildiği şekilde ulaşılacaktır. Ayrıca, anılan taahhütnamede yer alması gereken bilgilerin, kuruluş dilekçesi içerisinde beyan şeklinde alınması durumunda ilgililerden ayrıca taahhütname istenmeyecektir.

Ticari işletmeler ile ticaret şirketlerinin odalar ile ticaret borsalarına kayıt ile her türlü işlemlerinde; tescil ilanının yayımlandığı ticaret sicili gazetesinin aslı veya onaylı sureti ya da ticaret sicili tasdiknamesi, onaylı ve fotoğraflı nüfus cüzdanı örneği, noter tasdikli imza sirküleri, ikametgâh ilmühaberi veya tezkeresi, vergi levhası veya vergi kaydını gösterir belge istenilmeyecek. İlgili sicil bünyesinde bulunan belgeler buradan temin edilecek. Diğer belgelere konu bilgilerin teyitleri ise yukarıda bahsedildiği şekilde elektronik ortamda yapılacaktır”

          Ayrıntılı bilginin Konya Ticaret Odası Ticaret Sicil Müdürlüğü ve Oda Sicil Müdürlüğü’nden alınabileceği bildirildi.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim