Konya14 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Sıfır Atık Yönetim Sistemi Kurulması

Sıfır Atık Yönetim Sistemi Kurulması09 Ekim 2020 Cuma 09:11

12 Temmuz 2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik Sıfır Atık Yönetim Sisteminin kurulmasına, izlenmesine ve belgelendirilmesine yönelikesasları içermektedir.

Sayın Üyemiz;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döngüsel ekonomi ilkeleri çerçevesinde atık oluşumunun azaltılması, atıkların kaynağında ayrı toplanması, depolama sahasına giden atık miktarının azaltılması, çevresel kirlilik giderilirken bir yandan da atıkların ekonomiye katma değer sağlayacak kaliteli hammadde olarak kullanılması amacıyla Sıfır Atık Yönetmeliği hazırlanmış olup 12 Temmuz 2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik Sıfır Atık Yönetim Sisteminin kurulmasına, izlenmesine ve belgelendirilmesine yönelik esasları içermektedir. İlgi yazı ile, Sıfır Atık Yönetmeliği'nin EK/1-B Bina ve Yerleşkeler için Uygulama Takvimine göre 2. Grup (Organize Sanayi Bölgeleri, Havalimanları, Limanlar, İş merkezi ve Ticari Plazalar (100 ve üzeri ofis/büro kapasiteli), Alışveriş Merkezleri (5000 metrekare ve üzeri), ÇED Yönetmeliği'nin Ek-1 Listesinde Yer Alan Sanayi Tesisleri, Eğitim Kurumları ve Yurtlar (250 ve fazla öğrencisi bulunanlar), 100 Oda ve Üstü Konaklama Kapasiteli İşletmeler, Sağlık Kuruluşları (100 yatak ve üzeri kapasiteli), Akaryakıt İstasyonları ve Dinlenme Tesisleri, 300 ve Üzeri Konuta Sahip Siteler ile Zincir Marketlerin Sıfır Atık Sistemine geçişlerinin tamamlanması için son tarihin 31 Aralık 2020 olduğu belirtilmiştir. Sıfır Atık Bilgi Sistemi üzerine yapılan incelemelerde belirlenen sürenin tamamlanmasına 3 ay kalmasına rağmen kurum/kuruluşların bir kısmının sistem üzerinde girişlerinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, 2. Grupta yer alan sektörlerin en kısa sürede https://cygm.csb.gov.tr/ adresinde bulunan Sıfır Atık Yönetim Sistemi Kılavuzları çerçevesinde Bakanlığımız (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinde bulunan Sıfır Atık Bilgi Sistemi uygulamasının aktifleştirilerek bilgi girişlerinin tamamlanması, sorumluluğunuzda bulunan kurum/kuruluşların konu hakkında bilgilendirilmesi ve takibinin yapılarak, 31.12.2020 tarihine kadar sistemde başvurularının tamamlanması için gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim