Konya23 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Şehir Giriş/Çıkış Tedbirleri Hakkında

03 Nisan 2020 Cuma 22:45

Sayın Üyemiz, 

İlgi : İçişleri Bakanlığının 03.04.2020 tarihli ve 89780865-153/6235 sayılı yazısı. 
 
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Koronavirüs ile mücadele süreci kapsamında “Şehir Giriş/Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması” getirilmiştir. Bu çerçevede; Konya Valiliği tarafından uygulanacak tedbirler aşağıda belirtilmiştir.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında İlimizin de içinde bulunduğu büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak İlimizde İl Valileri tarafından ek tedbirlerin alınması gerektiği ilgi yazı ile bildirilmiştir. Bu itibarla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında aşağıda belirtilen maddelerin uygulanmasına karar verilmiştir.
 

 A- İlimiz için;
1- İl sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulmuştur.

2- İlimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca İlimizde kalmaları esastır.

3- İlimizde aşağıda belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilecektir.

a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.
 

Belirtilen amaçlarla İlimize giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar İlimizden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. İlimize giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.


b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların İlimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları İlimizde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.


c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.


d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda İlimize giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.


e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.


f-) İlimizde bedelli askerlik görevinin ifası nedeniyle bulunan ve terhis olanların, İlimizden ayrılmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu durumda olan vatandaşlarımızı özel araç ile almak için gelecek 1(bir) kişinin en kısa sürede geldiği İl’e dönmeleri şartıyla İlimize girmesine izin verilecektir.


g-) İlimizde (Covid-19) salgını dışında vefat eden vatandaşlarımızın cenazelerinin cenaze aracı veya ambulans ile memleketlerine götürülmelerine, maksimum 4 (dört) kişiyle sınırlı olmak üzere izin verilecektir.


h-) Yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte, Başkanlığımda toplanan “İl Pandemi Koordinasyon Kurulu”nun önerileri doğrultusunda, İlimizin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun alacağı karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Kaymakamlıklarımız tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecektir. İlimize ticari sözleşme imzalamak gibi ticari faaliyetin devamı niteliğindeki giriş-çıkışlara bu kapsamda izin verilecektir.

4- İlimiz merkezi ve tüm ilçelerimizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 Cuma günü saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanmıştır.

5- Bu hususta Pandemi Koordinasyon Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda İlimizde 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren şehir içi hareketliliğinin en aza indirilmesi amacıyla sosyal mesafenin korunması kolluk kuvvetleri ve zabıta vasıtasıyla sıkı bir şekilde denetlenecek, uyarıları dikkate almayanlar hakkında gerekli yasal işlem tesis edilecektir. Ayrıca, Belediyelerimiz vasıtasıyla billboardlarda sosyal mesafenin korunmasına yönelik afişlerin yayını sağlanacak, camilerin merkezi sistemi, zabıta, emniyet ve jandarma araçlarının megafonlarından vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaları ve ikametlerinde kalmaları hususu sık sık anons edilecektir.

6- İl merkezi ve tüm ilçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan iş yerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerlidir.

7- Tüm ilçelerimizde meydanlarda, sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilecektir.

8- İlimiz sınırlarındaki tüm giriş-çıkışlarını kapsayacak şekilde oluşturulacak olan kontrol noktalarında emniyet-jandarma imkânları birlikte değerlendirilecek, gerekirse birbirlerinin sorumluluk sahasında da görevlendirme yapılacaktır.

9- Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi ulaşımda kullanılan toplu taşıma araçlarının sefer sayısı azaltılacaktır.

10- Akşehir ve Ereğli İlçelerimizde hatlı minibüs ile özel halk otobüslerinin seferleri 15 (onbeş) gün süreyle gececi olarak durdurulmuş olup, İlimiz merkezinde ise azaltılacaktır.

11- Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının İl merkezinden merkez İlçelere bağlı olan ve yakın mesafede bulunan yerleşim birimlerine yönelik seferleri 15 (onbeş) gün süreyle durdurulmuştur.

12- İlçe giriş-çıkışlarında kolluk birimleri tarafından, vatandaşlarımıza zorunlu olmadıkça ilçelerini terk etmemeleri yönünde tavsiyede bulunulacaktır. Kontrol noktalarının yerlerinin belirlenmesinde; çıkışlar için son yerleşim yerlerinin çıkışı, girişler için ilk yerleşim yerinin girişi esas alınacaktır.

05.04.2020 tarihli Ek Genelge ile 18- 20 Yaş Arasındaki Çalışanların Durumu

Doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) olmakla beraber;

 
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,
  • Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,
  • Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.

Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorunda olacak. 

 
Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda; Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla
 
221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim