Konya-6 °C
221 52 52

SAVUNMA SANAYİİ

Yazı Boyutu :

Konya’nın başlıca sektörleri olan otomotiv yan sanayi, makine sektörü ve ana metal sanayii savunma sanayiinde yerli üretim yapacak kapasiteye sahiptir.

Konya’da otomotiv yan sanayinde yaklaşık 496, makine imalat sanayinde 559 ve döküm sanayinde 450 adet olmak üzere yaklaşık toplam 1.500 adet firma savunma sanayine hizmet edebilecek potansiyele sahiptir.

Konya, metal işleme sanayinde kapasitesinin % 60’ını kullanmaktadır. Bu sektör Türkiye’nin lokomotifi konumundadır. Türkiye’de üretilen metal işleme makinelerinde Konya’nın pazar payı % 70’dir. Makine sanayii, sahip olduğu potansiyel ile savunma sanayinde gereksinim duyulan her türlü makinayı üretebilecek donanıma sahiptir.

Halihazırda Savunma sanayinde gerekli olan motor bloğu, aks, şasi, silindir kapağı, dişli, direksiyon, krank mili, şanzıman, aktarma organları gibi ürünler Konya’da üretilmektedir.

Bu kapsama Konya’da savunma sanayiine yönelik büyük ölçekli yatımlar yapılarak, Konya sanayisinin buraya parça üretmesi sağlanabilir. Böylece sadece kurulacak firma değil, Konya sanayisi kazanacaktır.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim