Konya9 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Sahte İş Müfettişleri Hakkında Uyarı

Sahte İş Müfettişleri Hakkında Uyarı05 Kasım 2014 Çarşamba 15:14

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını ve İş Teftiş Kurulu Başkanlığını kamuoyu huzurunda rencide eden bu tür olaylar dolayısıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Sayın Üyemiz,

Son günlerde bazı kişilerin sahte belgeler düzenlemek suretiyle İş Müfettişi unvanını kullandıkları ve işyerlerine giderek teftiş yapacaklarını beyan ederek menfaat sağlamaya çalıştıkları ve iş mevzuatı ile ilgili kitap, dergi ve benzeri nitelikteki yayınlar ile toplantı, yemek, seminer organizasyonu davetiyeleri sattıkları yönünde duyumlar alınmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını ve İş Teftiş Kurulu Başkanlığını kamuoyu huzurunda rencide eden bu tür olaylar dolayısıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı doğmuştur.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığınca ücret karşılığında, herhangi bir kitap, dergi ve benzeri nitelikte yayın satılmadığı gibi, yine bu nitelikte eğitim, bilgilendirme ve benzeri bir faaliyetimiz de bulunmamaktadır.İş Müfettişleri teftiş faaliyetlerini kanun, tüzük ve yönetmelikler ile sair mevzuata uygun olarak önceden hazırlanan ve kendilerine verilen teftiş programları dahilinde yürütmekte olup teftiş için gittikleri işyerlerinde, işverenler ve ilgili kişilere "İş Müfettişi Kimlik Belgesi"ni göstermek suretiyle kendilerini tanıtırlar.

İşverenler ve ilgili diğer kişilerin benzer durumlarla karşı karşıya kalmaları halinde, ilgililerden yukarıda bahsi geçen kimlik belgesini göstermelerini talep etmeleri, herhangi bir şüphe veya tereddüt halinde İş Teftiş Kurulu Başkanlığı ile irtibata geçmeleri, sahtecilik, ya da dolandırıcılık halinde ise Cumhuriyet Savcılıklarına başvurulması gerekmektedir.

Bilgilerinize önemle sunarız.

Saygılarımızla.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı Telefonları
Tel: 0 312 296 62 26  Faks: 0 312 212 29 61

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim