Konya-5 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Rekabeti Sınırlayan Anlaşma Hakkında

Rekabeti Sınırlayan Anlaşma Hakkında17 Nisan 2014 Perşembe 16:38

Bazı sektörlerde rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem ve teşebbüs birliği kararlarının Rekabet Kurulu kararları gereği yasak olduğu bilinmemektedir.


Sayın Üyemiz,

Bazı sektörlerde rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem ve teşebbüs birliği kararlarının Rekabet Kurulu kararları gereği yasak olduğu bilinmemektedir. Birden fazla teşebbüsün aralarında yapmış oldukları rekabeti sınırlayıcı, bozucu veya engelleyici anlaşmaların yasak olduğu bilinmediğinden; ürün veya hizmet satış fiyatlarını ya da satış fiyatına etki eden unsurları (taban fiyat veya sabit fiyat) birlikte tespit etmek için  bazı sektör temsilcileri zaman zaman bir araya gelebilmektedirler. Bu tür uygulamalarda sektör temsilcilerine Rekabet Kurumu tarafından idari para cezası kesildiği bilinmektedir.  

 

İdari Para Cezaları:

4054 sayılı Kanun’un ilk halinde esasa ilişkin ihlaller nedeniyle sadece teşebbüslere para cezası uygulanması öngörülmekteyken, 5728 sayılı Kanun ile 8 Şubat 2008 tarihinden itibaren hayata geçirilen değişiklikle, ihlalde belirleyici etkisi bulunduğu saptanan teşebbüs yönetici ve çalışanlarına da bireysel olarak ceza verilmesi kabul edilmiştir. İdari para cezaları hakkındaki düzenlemeler 4054 sayılı Kanun’un üçüncü bölümünde yer almaktadır. Bu bölümde yer alan cezalara ilişkin temel bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Rekabet ihlallerinde esasa ilişkin cezalar 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinde düzenlenmektedir. Bu maddeye göre Kanunun 4., 6. ve 7. maddelerinde yasaklanmış davranışlarda bulunan teşebbüs veya teşebbüs birliklerine, karar tarihinden bir önceki mali yıl sonunda oluşan yıllık gayri safi gelirin yüzde onuna kadar; ihlalde belirleyici etkisi olduğu saptanan söz konusu teşebbüs ya da teşebbüs birliği çalışanlarına ise, verilen cezanın yüzde beşine kadar idari para cezası verilmektedir.*

Konuya ilişkin detay bilgi için buraya tıklayınız.

 

Üyelerimize önemle duyurulur.

Saygılarımızla.

 

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim