Konya12 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Reflektör Denetleme Hakkında

Reflektör Denetleme Hakkında18 Eylül 2013 Çarşamba 09:19

Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu'nun ağır ve uzun araçlar ile yavaş hareket edebilen taşıtlarda kullanılan arka işaret levhaları ve araç bordür reflektif şeritleri ile ilgili teknik düzenlemeler.

Sayın Üyemiz;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen bir yazıda;

Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu'nun 27/12/2012 tarihinde gerçekleştirdiği 127. toplantısında ağır ve uzun araçlar ile yavaş hareket edebilen taşıtlarda kullanılan arka işaret levhaları ve araç bordür reflektif şeritleri ile ilgili teknik düzenlemeler konusunda yaşanan sıkıntıların dile getirildiği ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinesinde kurulması kararlaştırılan bir çalışma grubu oluşturularak sahte ve onaysız reflektif malzeme imal, satış ve kullanımına karşı yaptırımda bulunulmak üzere çalışma yapıldığı belirtilmiştir.

Çalışma sonunda; Sanayi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görev alanı kapsamında konuyla ilgili olarak gerekenlerin yapılacağı beyan edilmiştir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından periyodik araç muayenelerinde sahte reflektör kullanımının "ağır kusur" sayılması için gerekli çalışmaların yapılması, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan yol denetimlerinde reflektörlerin olup-olmadığına bakılmasıyla birlikte araç üzerine uygulanmış olan reflektörlerin sahte olup olmadığının da denetlenmesi konusunda görüş birliğine varıldığı ifade edilmiştir.

Ancak bu denetimlere geçilmeden önce denetimden habersiz olan son kullanıcının mağdur olmaması amacıyla 2 aylık bir geçiş süresi verilmesinin uygun olacağı düşünüldüğünden bu geçiş süresi zarfında görsel ve yazılı basın kullanılmak suretiyle sahte reflektör kullanımının sonuçlarıyla ilgili olarak 'Ülke genelinde kullanıcıların bilinçlendirilmesinin sağlanmasının hedeflendiği dile getirilmiştir.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından Ülkemiz genelinde gerek üretim yerlerinde ve gerek satış yerlerinde Piyasa Gözetimi ve Denetimi faaliyetlerinin 3 Haziran 2013 itibarıyla yapılmaya başlanarak piyasaya sahte reflektör arzının önlenme sürecine geçildiği; "Bilinçlendirme" ile "Piyasa Gözetimi ve Denetimi" süreçleri devam ederken 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı denetiminde bulunan Araç Muayene İstasyonlarında, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı marifetiyle de karayolunda yapılacak yol denetimlerinde sahte-gerçek reflektör tespiti yapılarak sahte olduğu belirlenen araç sahiplerine yasal yaptırım uygulanmasının hedeflendiği belirtilmiştir.

Yazıda ayrıca, yansıma olmaması veya yetersiz yansıma olmasının reflektörlerin sahte/güvensiz olduğunu gösterdiği; ayrıca orijinal tip onaylı güvenli reflektörlerin de zamanla özelliklerini kaybettiği ve değiştirilmelerinin gerektiği ifade edilmiştir.

Söz konusu reflektörler üzerinde bazı son kullanıcılar tarafından yansıtmayı engelleyecek şekilde sonradan yazıldığı anlaşılan; reklam yazısı, şirket-firma ismi, arka yazısı, slogan vb. harici yazıların da bulunmaması gerektiğinin altı çizilmiştir.

Araç bordür işaretlemesinde kullanılan reflektif şerit kontrolünde ülke kodları, tip onay numaraları ve üretici firma logoları imalat aşamasında reflektif şeritlerin katmanları içine yazılmış olması ve tiner, aseton gibi çözücüler ile bıçak ucu kazımasıyla silinmeyecek şekilde olması gerektiği belirtilmiştir.

Ülkemizin onay kodu "e37" olup bu kod numarasının ülkeye göre değişebildiği; halihazırda ülkemizden R104 onayı almış (`e37' kodlu) reflektif şerit bulunmadığı dile getirilmiştir.

Reflektör ve/veya reflektif şeritler yapılan kontrol sonucunda ışık yansıtan gerçek reflektif malzemeler ise "Var/Gerçek" olarak değerlendirileceği, ışık yansıtmayan sahte malzemeler ise "Yok/Sahte" olarak değerlendirileceği ifade edilmiştir.

Bu kapsamda, ülkemizde trafik can ve mal güvenliğinin sağlanması ve herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için sahte/güvensiz reflektör ve reflektif şerit alınıp-satılmaması ve kullanılmaması; gerçek/güvenli reflektör ve reflektif şerit kullanılması hususlarının büyük önem arz ettiği vurgulanmıştır.

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim