Konya9 °C
221 52 52

BLOG >> KTO RAPORLARI >> M. MUSTAFA AKKAN

Yazı Boyutu :

PETRO DOLAR SİSTEMİ ÜZERİNE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI

PETRO DOLAR SİSTEMİ ÜZERİNE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:11

Petro-dolar, petrol satışlarından elde edilen geliri tanımlamak için kullanılan terimdir. Petrol satın almak isteyen her ülke ya da kuruluş, karşılığında dolar vermek, bu doları da bir yerden bulmak zorundadır.

Petro-dolar, petrol satışlarından elde edilen geliri tanımlamak için kullanılan terimdir. Petrol satın almak isteyen her ülke ya da kuruluş, karşılığında dolar vermek, bu doları da bir yerden bulmak zorundadır. Petrolün dolar cinsinden fiyatlanması, dolara yönelik uluslararası talebin, dolayısıyla rezerv para olmaya devam etmesinin en güçlü dayanağıdır. Çünkü dünyada enerji talebi sürekli artmaktadır ve bunun için de petrole olan talep belirleyici durumdadır.

Bu çalışmada öncelikle petro dolar kavramının ortaya çıkış süreci ve gelişiminden bahsedilmekle beraber, küresel güç mücadelesinin petro dolarla olan bağlantısı ifade edilecek ve son olarak petro dolar olgusu farklı bir bakış açısı ve çıkarımlarla ortaya konacaktır. [Devamı]

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim