Konya9 °C
221 52 52

OTOMOTİV YAN SANAYİİ

Yazı Boyutu :

Türkiye’de otomotiv yan sanayi sektörünün lokomotifi haline gelen ve Türkiye’nin en büyük metal işleme kapasitesine sahip olan Konya’da otomotiv sektöründe pek çok yatırım imkânı bulunmaktadır.
Konya otomotiv yan sanayii, ülkemizde imal edilen taşıt araçları için gerekli olan parçaların % 80’ini karşılayabilecek düzeye gelmiş bulunmaktadır. Firmalarımızın büyük bir bölümü otomotivde dünya devlerine parça vermektedir. Firmalarımızın % 30’u uluslararası pazarlarda kabul gören ve ihracat için sahip olunması zorunlu olan kalite belgelerine sahiptir.

Bununla birlikte Konya’da otomotiv adına her türlü üretimin gerçekleştirilmesine rağmen TÜMOSAN dışında büyük ölçekte bir otomotiv firmasının bulunmaması büyük bir eksikliktir. Otomotiv yan sanayisinde güçlü yanlarının yanı sıra nitelikli hale gelmiş işgücü, merkezi konumdaki coğrafi yapısı, ulaşım alt yapısı, üniversiteleri ile bölge otomotiv firmaları için önemli bir stratejik yere sahiptir. Bu kapsamda Konya sanayisi en az bir otomotiv ana sanayisini destekleyecek kapasiteye sahiptir.

Özellikle yerli otomobil üretimi noktasında ortaya çıkan güçlü irade sonrasında Konya güçlü otomobil yan sanayii, üniversitelerin iştahlı çalışma arzusu ve güçlenen yatırım profili sayesinde bunu gerçekleştirebilecek kapasiteye sahiptir.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim