ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ VE AMBALAJLAMASI

Yazı Boyutu :

AB üyeliği sürecinde Türkiye’de organik tarımın tarımsal üretimdeki payının %0.2’den %2’ye yükselmesi beklenmektedir. Bu çerçevede Konya, hızla gelişen organik tarımda aktif bir oyuncu olmalıdır. Konya’da halen 5.000 dekarda organik tarım yapılmaktadır. Bu miktarın artırılması gerekmektedir. Konya Ovası Sulama Projesi ve Mavi Tünel Projelerinin tamamlanması ile birlikte özellikle organik tarım alanında Konya için büyük avantajlar doğacaktır.
Projeler sayesinde sulanabilen alanlarda ürün çeşitliliği artacak, bunların yanı sıra yem bitkileri alanları da artacağından büyük baş hayvancılık gelişecektir. Farklı ürünler yetişmesi yanında artan ürün miktarı, bunların yerine işleyen entegre tarım tesislerine ve tarım sanayisine ihtiyaç duyacaktır. Konya’da Bu alanda büyük bit yatırım potansiyeli bulunmaktadır.
Tarımın ekonomide oldukça yüksek bir paya sahip olduğu Konya ilinde, sulama konusundaki eksikliğin giderilmesiyle birlikte mevcut potansiyel daha da artırılabilecektir. Bu kapsamda dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşan damla sulama yöntemine yatırım yapılması hem yatırımcılara hem de Konya tarımına önemli katkılar sağlayacaktır.
Bu çerçevede, Konya ekonomisinde önemli bir yer tutan tarım sektöründe işlenmiş katma değerli ve az sulama gerektirecek alternatif ürünlere yönelmek ve bu bağlamda modern sulama yöntemlerini kullanmak suretiyle organik tarıma yatırım yapmak yatırımcılar için avantajlı olacaktır.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim