Konya13 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Ocak Meclis Toplantısı

31 Ocak 2012 Salı 12:00

Konya Ticaret Odası’nın 2012 yılının ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda gündemdeki ekonomik ve sosyal konular değerlendirildi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk Konya’ya kurulmasına yönelik çalışmalarda bulundukları Özel Ekonomik Bölgesi’nin son y

Sayı    : 2012/010                                                                                         

Konu  : Ocak Meclis Toplantısı                                                                       31.01.2012

 

BASIN BÜLTENİ

 

Konya Ticaret Odası’nın 2012 yılının ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda gündemdeki ekonomik ve sosyal konular değerlendirildi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk Konya’ya kurulmasına yönelik çalışmalarda bulundukları Özel Ekonomik Bölgesi’nin son yılların en önemli projesi olarak gördüklerini söyledi.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Odası Ocak ayı Meclis toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Başkan Öztürk, 2012 yılında Türkiye’nin yüzde 4 olarak beklenen büyümesinin kriz olarak değerlendirilmemesi gerektiğini ifade ederek bu yönde kamuoyunun yanlış yönlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Öztürk, “2012 yılı ekonomik tahminleri ile ilgili kamuoyunda 2012 yılında bir önceki yıla göre daha az büyüyeceğimiz öngörüsü doğrultusunda yanlış bir yönlendirme görülmektedir. Ülkemizin küresel ekonomiye bağlı olarak bu yıl itibariyle yüzde 4 civarında büyümesini beklemekteyiz. Bu durumu krize gireceğimiz yönünde değerlendirmememiz gerekmektedir. 2011 yılında dünya ortalamasının üzerinde büyüyen Türkiye büyümesini 2012’de de devam ettirecektir. 2012 yılında küresel durgunluk beklenmesine rağmen Türkiye’nin krize girmesini beklemiyoruz. Devam edecek büyümemize rağmen 2012’de cari açık sebebiyle döviz kurundaki dalgalanmalar ve yüksek enflasyon risk oluşturmaya devam etmektedir. Hükümetimizin cari açığı üretimi teşvikle kapatmaya yönelik tedbirler alması 2012’de iş dünyasına motivasyon oluşturmaya devam edecektir. Yeni Teşvik Yasası ve Özel Ekonomi Bölgeleri Yasası bu yıl üretime dayalı büyümemizi destekleyecektir” dedi.     

Güney Kore modeli örnek alınarak Türkiye’nin farklı bölgelerinde oluşturulması planlanan özel ekonomi bölgelerinden birinin mutlaka Konya’ya kurulması gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Özel ekonomi bölgelerinde firmalara çok özel teşvikler uygulanmaktadır. Sanayinin yanı sıra ticaret için de uygulanan teşviklerle özel bir alanda bir ticaret merkezi olarak tasarlanmaktadır. Konya’nın üretim ve ticaret potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda Özel ekonomi bölgesine sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Konya Ticaret Odası Meclisi olarak birlik ve beraberlik içerisinde Konya’nın kalkınmasını için proje üretmeye devam etmekteyiz. Konyamız için önem verdiğimiz projelerden biri özel ekonomik bölgelerinden birinin Konya’ya kurulmasıdır. Bu proje Konya’yı 2023 yılına taşıyacak en önemli projedir. Projenin geliştirilmesi için Konya-Karaman-Taşucu çift hatlı demiryolu projesinin en kısa sürede tamamlanması gerekmektedir” dedi.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim