Konya-16 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Kredi Faiz Desteği

Kredi Faiz Desteği28 Mart 2017 Salı 13:13

“KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” Programı uygulamasına başlanmıştır.

Sayın Üyemiz;

KOSGEB İcra Komitesinin almış olduğu karar doğrultusunda, finansman problemi yaşayan KOBİ’lere uygun koşullarda finansman sağlanması amacıyla, 9 banka İle KOSGEB İdaresi Başkanlığı arasında protokol imzalanmış ve bu protokol kapsamında “KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” Programı uygulamasına başlanmıştır.

Müdürlüğümüze ulaşan bazı işletmeler kredi sürecinde yaşadıkları problemleri iletmiş olup Müdürlüğümüzce konuya ilişkin aşağıdaki hususların hatırlatılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.

- Banka şubesi tarafından kredi girişi yapılan işletmelerin kredi başvuruları Müdürlük onayına düşmektedir. Müdürlük onayının verilebilmesi için işletmenin KOSGEB veritabanında kayıtlı ve 2015 beyannamesinin onaylanmış olması gerekmektedir. Bu sebeple banka girişi yapılan işletmelerin, 2015 Kobi Beyannamelerini doldurarak ekleri ile birlikte KOSGEB’e teslim etmeleri gerekmektedir.

- Vergi ve/veya SGK borcu olan işletmeler de krediden faydalanabilmekte olup Vergi ve/veya SGK borcunun KOSGEB tarafından ödenen faiz/kar payı desteği kadar tutarı banka tarafından işletmeye kullandırılacak kredi tutarından düşülerek, ilgili kuruma ödenmesinin sağlanmakta, kalan bakiye kredi olarak işletmeye kullandırılabilmektedir.

- Kredi protokolünde işletmelerden alınabilecek azami masraf tutarı belirlenmiş olup bu tutarın üzerinde masraf kesintisi yapılmamalıdır.

- Teminat güçlüğü çeken işletmeler KGF ve TESKOMB aracılığıyla teminat sorunlarını çözebilmektedir.

İlgili üyelerimizin bilgilerine sunulur. Saygılarımızla.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI  

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim