Konya-22 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Temmuz 2017

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Temmuz  201713 Temmuz 2017 Perşembe 15:06

Konya’da Perakende Güveni hem geçen yıla hem de geçen aya göre arttı. Perakende güveni haziran ayında en çok “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektöründe arttı.

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Temmuz 2017

Konya Ticaret Odası ve TEPAV işbirliği ile yapılan “Konya İli Ekonomik Göstergeleri”, Konya ekonomisinin aylık sektörel analizi ortaya çıkmaktadır. Çalışma beş ayrı alt bültenden oluşmaktadır: Perakende Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, İnşaat Sektörü Güven Endeksi, İstihdam İzleme Bülteni ve Dış Ticaret Bülteni. Perakende sektöründe 300, Hizmetler sektöründe 300 ve İnşaat sektöründe 200 firma ile yüz yüze anket yapılmaktadır.

Konya’da Perakende Güveni hem geçen yıla hem de geçen aya göre arttı.

Haziran 2017’de TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) -14,4 puan değerini alırken, KOPE 4,9 puan değerini aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre KOPE 7,5 puan artarken, TEPE 2,9 puan azaldı.  Geçen aya göre KOPE 3,8 puan, TEPE ise 1,0 puan artış gösterdi.

Perakende güveni haziran ayında en çok  “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektöründe arttı:

Konya’da perakende sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar”, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” ve “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” sektörleri artış; “motorlu taşıtlar”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” ve “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörleri azalış gösterdi.

Konya Hizmet sektörü güven endeksi geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi.

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya göre 2,9 puan, geçen yıla göre 6,4 puan yükselerek 1,7 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Haziran 2017’de geçen aya göre 4 puan düşerken,  geçen yıla göre 4,4 puan yükselerek 5,2 puan değerini aldı.

Haziran ayının lideri; sağlık işleri ve sosyal hizmetler sektörü oldu.

Haziran ayında Konya’da hizmetler sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında, “sağlık işleri ve sosyal hizmetler” sektörünün en iyi performans gösteren sektör olduğu görüldü. Bu sektörü “posta ve telekomünikasyon hizmetleri”, “hizmet faaliyetleri”, “ulaştırma hizmetleri”, “yayımcılık faaliyetleri”, “danışmanlık faaliyetleri” ve “bilgisayar ve ilgili hizmetler” sektörleri takip etti.

Konya İnşaat sektörü geçen aya ve geçen yıla göre düştü.  

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Haziran 2017’de geçen aya ve geçen yılın aynı dönemine göre düştü. Endeks değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan, geçen aya göre 1,3 puan düştü ve -19,5 puan değerini aldı.

Konya’nın ihracatı geçen aya göre arttı.

Konya’da ihracat 2017 Nisan ayında 128,6 milyon dolar seviyesinde iken 2017 Mayıs ayında bir önceki aya kıyasla yaklaşık 6,8 milyon dolar, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 22 milyon dolar artarak 135,3 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin Mayıs 2017 ihracatı ise 13,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Konya ihracatında ilk üç sırada şu ülkeler bulunmaktadır: Irak (17,5 milyon dolar), Almanya (10,3 milyon dolar) ve Cezayir (7,6 milyon dolar).

“Kazanlar, makinalar, mekanik cihaz ve aletler” sektörü 44,7 milyon dolarlık ihracatı ile Mayıs ayında Konya’nın toplam ihracatının %33’ünü oluşturmaktadır; geçen yılın aynı ayına göre sektörün ihracatı %28 artış göstermiştir.

Konya İli Ekonomik Göstergeler için tıklayınız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim