Konya10 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Konya İli Ekonomik Göstergeleri - Mart 2020

Konya İli Ekonomik Göstergeleri - Mart 202020 Mart 2020 Cuma 10:11

Konya’da perakende güveni geçen aya kıyasla azalırken, geçen yıla kıyasla arttı.Perakende güveni ocak ayında en fazla “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektöründe arttı:

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Mart 2020

Konya Ticaret Odası ve TEPAV işbirliği ile yapılan “Konya İli Ekonomik Göstergeleri”, Konya ekonomisinin aylık sektörel analizi ortaya çıkmaktadır. Çalışma beş ayrı alt bültenden oluşmaktadır: Perakende Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, İnşaat Sektörü Güven Endeksi, İstihdam İzleme Bülteni ve Dış Ticaret Bülteni. Perakende sektöründe 300, Hizmetler sektöründe 300 ve İnşaat sektöründe 200 firma ile yüz yüze anket yapılmaktadır.

Konya’da perakende güveni geçen aya kıyasla azalırken, geçen yıla kıyasla arttı.

Şubat 2020’de TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) -14,7 puan değerini alırken, KOPE
-6,7 puan değerini aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre KOPE 11,8 puan, TEPE 6,3 puan arttı. KOPE geçen aya göre 2,2 puan, TEPE ise 3,2 puan azalış gösterdi. Konya perakendesi, Türkiye genelinden daha iyi, AB-27’den daha kötü performans gösterdi. KOPE değerinin geçen yıla kıyasla artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki yükseliş etkili oldu.

Perakende güveni ocak ayında en fazla “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektöründe arttı:

Konya’da perakende sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında, perakende güveni şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “diğer(akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)”, “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektörlerinde artarken, "motorlu taşıtlar” sektöründe azaldı. “Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “diğer(akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)”, “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” ve “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörlerinde değişim ortalamanın üzerinde; “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar”, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” ve "motorlu taşıtlar” sektörlerindeki değişim ortalamanın altında gerçekleşti. “Motorlu taşıtlar” sektörü şubat ayında perakende güveninde düşüş sergileyen tek sektör oldu.

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen yıla göre yükseldi:

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya göre 3,9 puan düşerken, geçen yıla göre 23,7 puan yükselerek -9 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Şubat 2020’de geçen aya göre 8,5 puan, geçen yıla göre 19,5 puan yükselerek -5,1 puan değerini aldı. Buna karşın AB-27’yi temsil eden hizmetler sektörü güven endeksi Şubat 2020’de bir önceki aya göre 0,6 puan yükselirken, geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puan düşerek 10,1 puan değerini aldı. Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi, Şubat ayında Türkiye genelinden daha kötü performans sergiledi. Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksinin geçen aya göre düşmesinde en çok geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumundaki düşüş etkili oldu.

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi:

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Şubat 2020’de geçen aya ve geçen yılın aynı dönemine göre yükseldi. Endeks değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 18,7 puan, geçen aya göre 17,8 puan yükseldi ve -28,3 puan değerini aldı. Şubat 2020’de Türkiye genelini temsil eden inşaat sektörü güven endeksi -23 puan, AB-27’yi temsil eden güven endeksi ise 3,7 puan değerini aldı. Şubat ayında inşaat sektörü güven endeksi geçen aya göre Konya ve AB-27’de yükselirken, Türkiye genelinde düştü. Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, şubat ayında Türkiye genelinden daha kötü performans sergiledi.

 

Konya’da, istihdam 1 yılda 2 bin arttı:

SGK verilerine göre Kasım 2019’da sigortalı ücretli (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 14 milyon 394 bin, Konya’da ise 310 bin olmuştur.

Kasım 2018’den Kasım 2019’a sigortalı ücretli çalışan sayısı Türkiye’de 55 bin (yüzde 0,4) azalırken, Konya’da 2 bin (yüzde 0,7) artmıştır.

Konya’nın ihracatı geçen aya ve geçen yıla göre azaldı:

Konya’da ihracat 2019 yılı Aralık ayında 173,1 milyon dolar seviyesinde iken 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 4,4 milyon dolar, bir önceki yılın aynı ayına göre 2,1 milyon dolar azalarak 168,7 milyon dolar seviyesine gerildi. Türkiye’nin Ocak 2020 ihracatı ise 13,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Konya ihracatında ilk üç sırada şu ülkeler bulunmaktadır: Irak (23,4 milyon dolar), Almanya (12,8 milyon dolar) ve İtalya (8,1 milyon dolar).

“Kazanlar, makinalar, mekanik cihaz ve aletler” sektörü 49,7 milyon dolarlık ihracatı ile Ocak ayında Konya’nın toplam ihracatının %29,5’ini oluşturmaktadır; geçen yılın aynı ayına göre sektörün ihracatı %9,1 artış göstermiştir. Bu sektörün ardından; 28,6 milyon dolarlık ihracatı ile Otomotiv Yedek Parça ve 13,3 milyon dolarlık ihracatı ile Hububat, un ve nişasta ürünleri sektörleri gelmektedir.

 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim