Konya-5 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Eylül 2017

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Eylül 201725 Eylül 2017 Pazartesi 10:00

Konya’da perakende güveni hem geçen yıla hem de geçen aya kıyasla arttı. Perakende güveni ağustos ayında da en çok “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektöründe azaldı.

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Eylül 2017

Konya Ticaret Odası ve TEPAV işbirliği ile yapılan “Konya İli Ekonomik Göstergeleri”, Konya ekonomisinin aylık sektörel analizi ortaya çıkmaktadır. Çalışma beş ayrı alt bültenden oluşmaktadır: Perakende Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, İnşaat Sektörü Güven Endeksi, İstihdam İzleme Bülteni ve Dış Ticaret Bülteni. Perakende sektöründe 300, Hizmetler sektöründe 300 ve İnşaat sektöründe 200 firma ile yüz yüze anket yapılmaktadır.

Konya’da perakende güveni hem geçen yıla hem de geçen aya kıyasla arttı:

Ağustos 2017’de TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) -18,7 puan değerini alırken, KOPE 4,7 puan değerini aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre KOPE 2,5 puan artarken, TEPE 10,1 puan azaldı.  Geçen aya göre KOPE 4,8 puan, TEPE ise 0,5 puan artış gösterdi. Konya perakendesi, Türkiye geneli ve AB-28’den daha iyi performans gösterdi. KOPE değerinin Ağustos 2016’ya göre artmasında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu göstergesindeki artış etkili oldu.

Perakende güveni ağustos ayında da en çok  “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektöründe azaldı:

Konya’da perakende sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektörleri artış; “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “motorlu taşıtlar” ve “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörleri azalış gösterdi. “Diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektörleri ortalamanın üzerinde değer aldı.  “Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörü ağustos ayında en fazla azalış gösteren sektör oldu.

 Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen yıla göre yükseldi:

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya göre 11,7 puan düşerken, geçen yıla göre 0,9 puan yükselerek -8,5 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Ağustos 2017’de geçen aya göre 0,1 puan düşerken,  geçen yıla göre 13 puan yükselerek 8,6 puan değerini aldı. Buna karşın AB-28’i temsil eden hizmetler sektörü güven endeksi Ağustos 2017’de bir önceki aya 0,8 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 4,4 puan yükselerek 14,6 puan değerini aldı. Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi, Ağustos ayında Türkiye geneli ve AB-28’den daha kötü performans sergiledi. Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksinin bir önceki aya göre düşmesinde en çok gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talep beklentisindeki düşüş etkili olmuştur..

Ağustos ayının lideri eğitim sektörü oldu:

Ağustos ayında Konya’da hizmetler sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında, “eğitim” sektörünün en iyi performans gösteren sektör olduğu görüldü. Bu sektörü “sağlık işleri ve sosyal hizmetler”, “oteller ve restoranlar”, “bilgisayar ve ilgili hizmetler”, “posta ve telekomünikasyon hizmetleri” ve “danışmanlık faaliyetleri” sektörleri takip etti. Bu sektörlerde geçen yıla göre artış yaşandı. “Finansal hizmetler”, “hizmet faaliyetleri”, “ulaştırma hizmetleri” ve “yayımcılık faaliyetleri” sektörleri geçen yıla göre düşüş yaşanan sektörler oldu. Endeks değerine göre bir önceki yıla göre gözlenen azalmanın en yüksek olduğu sektör “yayımcılık faaliyetleri “ sektörü oldu.

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi geçen aya ve geçen yıla göre düştü:

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Ağustos 2017’de geçen aya ve geçen yılın aynı dönemine göre düştü. Endeks değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 4,5 puan, geçen aya göre 3,8 puan düştü ve -27,5 puan değerini aldı. Ağustos 2017’de Türkiye genelini temsil eden inşaat sektörü güven endeksi -12,2 puan, AB-28’i temsil eden endeks ise -3,7 puan değerini aldı. Ağustos ayında inşaat sektörü güven endeksi, geçen aya göre Konya ve AB-28’de düşerken, Türkiye genelinde yükseldi. Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, ağustos ayında Türkiye genelinden daha kötü performans sergiledi.

Konya’da 1 yılda işyeri sayısı yüzde 3 arttı:

Mayıs 2017’de işyeri sayısı Türkiye genelinde 1 milyon 784 bin olurken, Konya’da 44 bin olmuştur. Mayıs 2016’dan Mayıs 2017’ye işyeri sayısındaki artış, Türkiye’de 37 bin (yüzde 2,1), Konya’da ise bin (yüzde 3,3) olmuştur. Son beş yılda Türkiye’deki işyeri sayısı yüzde 18,9, Konya’da yüzde 20,1 artmıştır.

SGK’nın iyileştirilmiş verilerine göre Mayıs 2017’de sigortalı ücretli (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 14 milyon 106 bin, Konya’da ise 304 bin olmuştur.

SGK verilerine göre Mayıs 2017’de kendi hesabına çalışan kayıtlı esnaf (4/b) sayısı Türkiye genelinde 2 milyon 42 bin olurken, Konya’da 61 bin olmuştur.

SGK verilerine göre Mayıs 2017’de tarım kapsamında çalışan kayıtlı çiftçi (4/b) sayısı Türkiye genelinde 730 bin, Konya’da ise 42 bin olmuştur. Mayıs 2016’dan Mayıs 2017’ye kayıtlı çiftçi sayısı Türkiye’de 9 bin (yüzde 1,2) azalırken, Konya’da 374(yüzde 0,9) artmıştır. Son beş yılda Türkiye’de kayıtlı çiftçi sayısı yüzde 34,5 oranında, Konya’da ise yüzde 29,1 oranında azalmıştır.

Konya’nın ihracatı geçen yıla göre arttı:

Konya’da ihracat 2017 Haziran ayında 124,9 milyon dolar seviyesinde iken 2017 Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yaklaşık 8,8 milyon dolar azalırken, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 37,1 milyon dolar artarak 116 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’nin Temmuz 2017 ihracatı ise 12,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Konya ihracatında ilk üç sırada şu ülkeler bulunmaktadır: Irak (12,6 milyon dolar), Almanya (9,09 milyon dolar) ve Cezayir (6,6 milyon dolar).

“Kazanlar, makinalar, mekanik cihaz ve aletler” sektörü 43,5 milyon dolarlık ihracatı ile Temmuz ayında Konya’nın toplam ihracatının %34,6’sini oluşturmaktadır; geçen yılın aynı ayına göre sektörün ihracatı %52,1 artış göstermiştir.

Konya İli Ekonomik Göstergeler için tıklayınız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim