HABERLER

Yazı Boyutu :

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Eylül 2016

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Eylül 201622 Eylül 2016 Perşembe 15:02

Konya’da Perakende Güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla arttı. Konya Hizmetler Sektörü güven endeksi geçen aya göre düştü. Ağustos ayının lideri; bilgisayar ve ilgili hizmetler sektörü oldu.

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Eylül 2016

Konya Ticaret Odası ve TEPAV işbirliği ile yapılan “Konya İli Ekonomik Göstergeleri”, Konya ekonomisinin aylık sektörel analizi ortaya çıkmaktadır. Çalışma beş ayrı alt bültenden oluşmaktadır: Perakende Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, İnşaat Sektörü Güven Endeksi, İstihdam İzleme Bülteni ve Dış Ticaret Bülteni. Perakende sektöründe 300, Hizmetler sektöründe 300 ve İnşaat sektöründe 200 firma ile yüz yüze anket yapılmaktadır.

Konya’da Perakende Güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla arttı.

Ağustos 2016’da TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) -5,3 puan değerini alırken, KOPE -0,9 puan değerini aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre KOPE 0,9 puan, TEPE 5,4 puan artarken;  geçen aya göre KOPE 0,4 puan, TEPE ise 4,2 puan arttı.

Temmuz ayında Perakendede en iyi performansı  “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörü gösterdi

Bu sektörü, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “tekstil,  hazır giyim ve ayakkabı”, “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” ve “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” sektörü takip etti. “Motorlu taşıtlar” ve “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörlerinde ise azalma gözlendi.

Konya Hizmetler Sektörü güven endeksi geçen aya göre düştü.

KOHİZ, geçen aya göre 7,4 puan, geçen yıla göre 0,6 puan düşerek -9,4 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Ağustos 2016’da geçen aya göre 5,8 puan,  geçen yıla göre 8,8 puan düşerek -4,4 puan değerini aldı.

Ağustos ayının lideri; bilgisayar ve ilgili hizmetler sektörü oldu:

Bu sektörü “ulaştırma hizmetleri”, “yayımcılık faaliyetleri” ve “hizmet faaliyetleri” sektörleri takip etti. “Posta ve telekomünikasyon hizmetleri”, “finansal hizmetler”, “sağlık işleri ve sosyal hizmetler”, “eğitim”, “oteller ve restoranlar” ve “danışmanlık faaliyetleri” sektörleri geçen yıla göre düşüş yaşanan sektörler oldu. Bir önceki yıla göre azalmanın en yüksek olduğu sektör, “danışmanlık faaliyetleri “ sektörü oldu.

Konya inşaat sektörü güven endeksi geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi.

KOİN, Ağustos 2016’da geçen aya ve geçen yılın aynı dönemine göre yükseldi. Endeks değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan yükselerek -23 puan değerini aldı.

Konya, 1 yılda Türkiye’de istihdam artışına en çok katkı sağlayan 12’nci il oldu:

SGK verilerine göre Haziran 2016’da sigortalı ücretli (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 14 milyon 275 bin, Konya’da ise 310 bin olmuştur.

Haziran 2015’ten Haziran 2016’ya sigortalı ücretli çalışan sayısı Türkiye’de 242 bin (yüzde 1,7) artarken, Konya’da 6 bin (yüzde 2,0) artmıştır. Son beş yıllık dönem değerlendirildiğinde ise Konya’daki sigortalı çalışan sayısı artış oranı (yüzde 33,2), Türkiye genelindeki sigortalı çalışan sayısı düşüş oranından (yüzde 29,2) daha düşük olmuştur.

Konya’nın ihracatı geçen aya göre azaldı.

Konya’da ihracat 2016 Haziran ayında 120,8 milyon dolar seviyesinde iken Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yaklaşık 42 milyon dolar azalırken, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ise 25,6 milyon dolar azalarak 79 milyon dolara geriledi. Türkiye’nin Temmuz 2016 ihracatı ise 9,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Konya ihracatında ilk üç sırada şu ülkeler bulunmaktadır: Irak (10,1 milyon dolar), Almanya (6,3 milyon dolar) ve İran (4,1 milyon dolar).

“Kazanlar, makinalar, mekanik cihaz ve aletler” sektörü 26,3 milyon dolarlık ihracatı ile Temmuz ayında Konya’nın toplam ihracatının yüzde 33,5’ini oluşturmaktadır; geçen yılın aynı ayına göre sektörün ihracatı yüzde 35 azalmıştır.

Konya İli Ekonomik Göstergeleri için tıklayınız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim