Konya15 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Ekim 2021

10 Kasım 2021 Çarşamba 09:11

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Ekim 2021

Konya Ticaret Odası ve TEPAV işbirliği ile yapılan “Konya İli Ekonomik Göstergeleri”, Konya ekonomisinin aylık sektörel analizi ortaya çıkmaktadır. Çalışma beş ayrı alt bültenden oluşmaktadır: Perakende Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, İnşaat Sektörü Güven Endeksi, İstihdam İzleme Bülteni ve Dış Ticaret Bülteni. Perakende sektöründe 300, Hizmetler sektöründe 300 ve İnşaat sektöründe 200 firma ile anket yapılmaktadır.

Konya’da perakende güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla artış gösterdi:

Eylül 2021’de TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) -5,1 puan değerini alırken, KOPE 19,5 puan değerini almıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre KOPE 34,3 puan, TEPE 10,2 puan artmıştır. Geçen aya göre bakıldığında ise KOPE 6,0 puan, TEPE ise 12,1 puan artış göstermiştir. Konya perakendesi Türkiye genelinden ve AB-27’den daha olumlu seyrederken, KOPE değerinin artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki iyileşme etkili olmuştur.

Perakende güveni Eylül ayında en fazla “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektöründe arttı:

Konya’da perakende sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında, Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” ve “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” sektörlerinde ortalamanın üzerinde; “diğer(akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)”, "motorlu taşıtlar”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” ve “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektörlerinde ise ortalamanın altında artışlar görülmüştür.

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi:

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya göre 9,2 puan, geçen yıla göre 67,1 puan yükselerek 38,9 puan değerini almıştır. Söz konusu değer, endeks tarihinin en yüksek değerini oluşturmaktadır. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Eylül 2021’de geçen aya göre 1 puan azalırken, geçen yıla göre 23,4 puan yükselmiş ve 23,8 puan değerini almıştır. Buna karşın, AB-27’yi temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi Eylül 2021’de bir önceki aya göre 1,1 puan azalmasına rağmen geçen yılın aynı dönemine göre 24,1 puan yükselerek 19,4 puan değerini almıştır. Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksinde Haziran 2020’den itibaren gözlenen hızlı iyileşme eğilimi dikkat çekmekte, Eylül ayında da Türkiye geneli ve AB-27’den daha olumlu bir duruma işaret etmektedir.

Eylül ayının lideri sağlık işleri ve sosyal hizmetler sektörü oldu:

Eylül ayında Konya’da hizmetler sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında, “sağlık işleri ve sosyal hizmetler” sektörünün en iyi performans gösteren sektör olduğu görülmektedir. Sağlık işleri ve sosyal hizmetler sektörünü, 75 puanın üzerinde iyileşme ile “posta ve telekomünikasyon hizmetleri” ikinci sırada takip etmiştir. Ayrıca, “hizmet faaliyetleri”, “danışmanlık faaliyetleri”, “ulaştırma faaliyetleri”, “eğitim” ve “oteller ve restoranlar” sektörleri 50 puanın üzerinde iyileşme göstermesine rağmen ortalamanın altında kalmıştır. Diğer taraftan, “finansal hizmetler”, “yayımcılık faaliyetleri” ve “bilgisayar ile ilgili hizmetler”, ise göreli olarak düşük performans gösteren sektörler olmuştur. 

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi geçen yıla kıyasla yükseldi:

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Eylül 2021’de geçen yılın aynı dönemine göre 17,5 puan yükselirken, geçen aya göre 10,1 puan gerilemiş ve -9,8 puan değerini almıştır. Diğer taraftan, Eylül 2021’de Türkiye genelini temsil eden inşaat sektörü güven endeksi -10,8 puan, AB-27’yi temsil eden güven endeksi ise 7,9 puan değerini almıştır. Eylül ayında inşaat sektörü güven endeksi geçen aya göre AB-27’de yükselirken, Türkiye genelinde ve Konya’da düşmüştür. Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksinin 2021 yılı başından itibaren Türkiye genelinden daha iyi performans sergilemesi, ayrıca AB-27’de ve Konya’da Nisan ayından sonra inşaat sektörü güven endekslerinin “iyimser” durumun göstergesi olan pozitif değerler alması dikkat çekmektedir. Fakat Konya’da bu “iyimser” durumun Eylül ayı itibariyle korunamadığı; diğer bir ifadeyle  değerlendirmelerin Mayıs itibarıyla zayıfladığı, Eylül ayı itibariyle de endeksin negatif değer aldığı görülmektedir.

Konya’da, istihdam 1 yılda 32 bin arttı:

SGK verilerine göre Temmuz 2021’de sigortalı ücretli (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 16 milyon 16 bin, Konya’da ise 348 bin olmuştur.

Temmuz 2020’den Temmuz 2021’e sigortalı ücretli çalışan sayısı Türkiye’de 1 milyon 583 bin (yüzde 11), Konya’da 32 bin (yüzde 10,1) artmıştır.

KONYA’DA İHRACAT FAZLASI ARTIYOR, İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI YÜZDE 250’YE ULAŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan Dış Ticaret İstatistiklerine göre, Ağustos 2021’de Konya’nın ihracatı 257 milyon dolar, ithalatı ise 103,3 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Dış ticarette temel eğilimlerin tespiti amacıyla yıllıklandırılmış verilere bakıldığında, Konya’da ihracat lehine seyrin güçlenerek devam ettiği, dış ticaret fazlasının son bir yılda 1 milyar dolar artarak 1,7 milyar dolara yükseldiği, ihracatın ithalatı karşılama oranının da 32 puan yükselerek yüzde 250’ye ulaştığı görülmektedir. Türkiye geneline bakıldığında ise, ihracatın daha hızlı artmasına rağmen, Ağustos 2021 itibarıyla yıllık ihracat gelirlerinin ithalat harcamalarının yüzde 87’sini karşılayabildiği, dış ticaret açığının da 31,1 milyar düzeyinde olduğu görülmektedir (Şekil 1 ve Tablo 1).

“Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları” sektörü 76,7 milyon dolarlık ihracatı ile Ağustos ayında Konya’nın toplam ihracatının yüzde 29,8’ini oluşturmaktadır; geçen yılın aynı ayına göre sektörün ihracatı yüzde 76,6 artmıştır.

Ülkeler bazında Konya’nın ihracat rakamlarına bakıldığında, Ağustos 2021’de, ilk sırada 21,6 milyon dolarlık ihracat hacmi ile Almanya yer almaktadır. Almanya, Konya’nın toplam ihracatının yüzde 8,4’ünü oluşturmaktadır.

Konya İli Ekonomik Göstergeler için tıklayınız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim