Konya12 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Konya İli Ekonomik Göstergeleri - Aralık 2019

Konya İli Ekonomik Göstergeleri - Aralık 201919 Aralık 2019 Perşembe 08:29

Konya’da perakende güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla azaldı. Perakende güveni kasım ayında en fazla “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektöründe arttı.

Konya İli Ekonomik Göstergeleri – Aralık 2019

Konya Ticaret Odası ve TEPAV işbirliği ile yapılan “Konya İli Ekonomik Göstergeleri”, Konya ekonomisinin aylık sektörel analizi ortaya çıkmaktadır. Çalışma beş ayrı alt bültenden oluşmaktadır: Perakende Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, İnşaat Sektörü Güven Endeksi, İstihdam İzleme Bülteni ve Dış Ticaret Bülteni. Perakende sektöründe 300, Hizmetler sektöründe 300 ve İnşaat sektöründe 200 firma ile yüz yüze anket yapılmaktadır.

Konya’da perakende güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla azaldı:

Kasım 2019’da TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) -11,5 puan değerini alırken, KOPE -10,5 puan değerini aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre KOPE 5,1 puan, TEPE 7,9 puan arttı. KOPE geçen aya göre 7,6 puan, TEPE ise 2,8 puan artış gösterdi. Konya perakendesi, Türkiye genelinden daha iyi, AB-28’den daha kötü performans gösterdi. KOPE değerinin geçen yıla ve geçen aya kıyasla artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki yükseliş etkili oldu.

Perakende güveni kasım ayında en fazla “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektöründe arttı:

Konya’da perakende sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında, perakende güveni kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “diğer(akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” ve “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” sektörlerinde artarken, “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” ve "motorlu taşıtlar” sektörlerinde azaldı. “Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” ve “diğer(akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” sektörlerinde değişim ortalamanın üzerinde; “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar”, “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” ve "motorlu taşıtlar” sektörlerindeki değişim ortalamanın altında gerçekleşti. "Motorlu taşıtlar” sektörü kasım ayında perakende güveninde en fazla düşüşü sergileyen sektör oldu.

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi:

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya göre 29,6 puan, geçen yıla göre 39,7 puan yükselerek 8,6 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Kasım 2019’da geçen aya göre 1,9 puan düşerken, geçen yıla göre 13,4 puan yükselerek -13,6 puan değerini aldı. Buna karşın AB-28’i temsil eden hizmetler sektörü güven endeksi Kasım 2019’da bir önceki aya göre 0,3 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 5,7 puan düşerek 3,5 puan değerini aldı. Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi, Kasım ayında Türkiye genelinden daha iyi performans sergiledi. Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksinin geçen aya göre yükselmesinde en çok gelecek 3 ayda verilen hizmetlere olan talep beklentisindeki artış etkili oldu.

Kasım ayının lideri posta ve telekomünikasyon hizmetleri sektörü oldu:

Kasım ayında Konya’da hizmetler sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında, “posta ve telekomünikasyon hizmetleri” sektörünün en iyi performans gösteren sektör olduğu görüldü. Bu sektörü “sağlık işleri ve sosyal hizmetler”, “finansal hizmetler”, “ulaştırma hizmetleri”, “yayımcılık faaliyetleri”, “danışmanlık faaliyetleri”, “bilgisayar ve ilgili hizmetler”, “hizmet faaliyetleri”, “oteller ve restoranlar” ve “eğitim” sektörleri takip etti. Tüm sektörlerde geçen yıla göre artış yaşandı. Endeks değerine göre bir önceki yıla göre gözlenen artışın en düşük olduğu sektör “eğitim” sektörü oldu.

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi:

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Kasım 2019’da geçen aya ve geçen yılın aynı dönemine göre yükseldi. Endeks değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 22,5 puan, geçen aya göre 13,5 puan yükseldi ve -37,8 puan değerini aldı. Kasım 2019’da Türkiye genelini temsil eden inşaat sektörü güven endeksi -42,4 puan, AB-28’i temsil eden güven endeksi ise -3,5 puan değerini aldı. Kasım ayında inşaat sektörü güven endeksi, geçen aya göre Konya’da yükselirken, Türkiye genelinde ve AB-28’de düştü. Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, kasım ayında Türkiye genelinden daha iyi performans sergiledi.

Konya’da, istihdam 1 yılda 24 bin azaldı:

SGK verilerine göre Ağustos 2019’da sigortalı ücretli (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 14 milyon 120 bin, Konya’da ise 294 bin olmuştur.

Ağustos 2018’den Ağustos 2019’a sigortalı ücretli çalışan sayısı Türkiye’de 363 bin (yüzde 2,5), Konya’da 24 bin (yüzde 7,5) azalmıştır.

Konya’nın ihracatı geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi:

Konya’da ihracat 2019 yılı Eylül ayında 163,1 milyon dolar seviyesinde iken Ekim ayında bir önceki aya ve bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 17,6 milyon dolar artarak 180,7 milyon dolar seviyesine yükseldi. Türkiye’nin Ekim 2019 ihracatı ise 15,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Konya ihracatında ilk üç sırada şu ülkeler bulunmaktadır: Irak (23,4 milyon dolar), Almanya (12,3 milyon dolar) ve ABD (9,4 milyon dolar).

“Kazanlar, makinalar, mekanik cihaz ve aletler” sektörü 52,6 milyon dolarlık ihracatı ile Ekim ayında Konya’nın toplam ihracatının %29,1’ini oluşturmaktadır; geçen yılın aynı ayına göre sektörün ihracatı %13,7 artış göstermiştir.

Konya İli Ekonomik Göstergeler için tıklayınız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim